Cila është ikona e shigjetës së dyfishtë të WhatsApp

shigjeta e dyfishtë whatsapp

Është e mundur që ju të jeni një nga përdoruesit e shumtë që përdor WhatsApp në një pajisje Android dhe që ka hasur papritur një ikonë të çuditshme me dy shigjetë në bisedat e tyre. Jo, nuk e kemi fjalën për “çekun e dyfishtë” të njohur që na njofton se mesazhi ka mbërritur te marrësi, por diçka ndryshe dhe e re. Cila është ikona e shigjetës së dyfishtë të WhatsApp? Le ta shpjegojmë më poshtë.

Ky simbol ka mbërritur thuajse në befasi, pa dhënë shumë shpjegime nga WhatsApp. Mund ta gjejmë në më shumë se një rast së bashku me përmbajtjen që ndahet brenda të njëjtit bisedë. Ky është një funksionalitet krejtësisht i ri që ka një qëllim shumë specifik.

Përcjellja me një prekje

Ikona në fjalë paraqitet si dy shigjeta që tregojnë djathtas të mbyllura brenda një rrethi (në iPhone pamja e tij është e ndryshme: nuk ka shigjetë të dyfishtë, por vetëm një, por dobia e saj është saktësisht e njëjtë). Ne mund ta shohim atë në disa elementë të mesazheve tona, të tilla si imazhe, video, ngjitëse, të dhënat e vendndodhjes ose kartat e kontaktit. Herë majtas, herë djathtas. Nuk është vetëm një prej tyre emoticons të reja WhatsApp që ndonjëherë i zbulojmë. Kjo kryen një funksion shumë të veçantë.

shigjeta e dyfishtë whatsapp

Ikona e shigjetës së dyfishtë nuk është e lidhur drejtpërdrejt me dërgimin e mesazhit ose historinë tonë të përcjelljes. Në fakt shërben një funksion më të përqendruar te përdoruesi: një shkurtore për përcjelljen me një prekje. Ideja është që të jeni në gjendje të përcillni një mesazh shpejt, pa pasur nevojë të humbni kohë duke shfletuar menutë e tjera.

Procesi është thjeshtuar për të eliminuar nevojën që përdoruesit të zgjedhin fillimisht mesazhin përpara se të nisin veprimin e përcjelljes. Gjithçka që duhet të bëjmë është të shtypim këtë buton, pas së cilës kalojmë direkt në një ekran të ri ku mund të zgjedhim grupin ose përdoruesin me të cilin duam të ndajmë këtë element.

E vetmja përjashtim janë mesazhe të përcjella shpesh. Këto identifikohen nga një ikonë në formë xhami zmadhues, e cila shërben për të treguar se përmbajtja e mesazhit mund të kërkohet në Google.

Kjo ide e re, e thjeshtuar e bën të lehtë përcjelljen me një prekje të vetme, duke rezultuar në përmirësimi i interaktivitetit të bisedës gjatë promovimit shpërndarjen e përmbajtjes brenda platformës. Është një nga risitë më shumë, si ajo e filtrat e whatsapp që vijnë për të përmirësuar përdorimin e tij.

Opsionet e avancuara të shigjetës së dyfishtë WhatsApp

Përveç përcjelljes së shpejtë përmes shigjetës së dyfishtë, aplikacioni ofron funksionalitete më specifike për ata përdorues që duan të kenë kontroll më të madh mbi procesin e përcjelljes. Këto janë opsionet e avancuara që ka ky mjet:

 • Shto një përshkrim ose titull të personalizuar për mesazhin e dërguar. Ky titull mund të përmbajë informacion shtesë në lidhje me dërgimin, gjë që lehtëson kuptimin më të mirë nga marrësi. Duke klikuar në shigjetën e dyfishtë, në fund të ekranit hapet një hapësirë ​​për të shtuar mesazhin.
 • Përgjigju duke përfshirë kuotën (quote): Zgjedhja e opsionit "Përgjigju mesazhit të cituar" gjatë përcjelljes i lejon përdoruesit të përfshijnë emrin dhe mesazhin origjinal të dërguesit së bashku me përgjigjen e tyre. Kjo mundësi është veçanërisht interesante në bisedat brenda një grupi.
 • Çaktivizo përcjelljen. Kjo është një masë sigurie që përfshin WhatsApp dhe që lejon përdoruesin të ketë kontroll më të madh mbi shpërndarjen e informacionit të ndjeshëm brenda platformës.

Eksplorimi i këtyre opsioneve të avancuara na jep kontroll edhe më të madh mbi shpërndarjen e përmbajtjes në WhatsApp. Ndërsa aplikacioni evoluon në të ardhmen, me siguri do të shohim se si këto opsione rafinohen, ndërsa shfaqen të reja.

Disa këshilla për përdorimin e ikonës së shigjetës së dyfishtë WhatsApp

Statistikat e WhatsApp

Për të përfituar edhe më shumë nga ikona e shigjetave të dyfishta të WhatsApp, ka një sërë trukesh dhe këshillash që mund të na ndihmojnë shumë dhe që, nëse kemi dyshime, është e rëndësishme t'i mbani parasysh:

 • Përdorni shtypje të gjata për të nisur modalitetin e gjumit përzgjedhja e grupitdmth të përcillni mesazhe të shumta në të njëjtën kohë pa shumë përpjekje.
 • Kur përdorni këtë metodë, është e përshtatshme jepni përparësi përmbajtjes së rëndësishme, duke e vendosur në krye të përcjelljes në mënyrë që marrësi t'i lexojë më lehtë.
 • Duke menduar për ruajtjen e privatësisë së komunikimeve, është e rëndësishme çaktivizoni përcjelljen e informacionit të ndjeshëm. Kjo mund të bëhet përmes veçorive të sigurisë WhatsApp.
 • Për të njëjtat arsye, është gjithmonë mirë verifikoni të dhënat përpara se t'i ridërgoni. Sidomos kur bëhet fjalë për mesazhe të shënuara me ikonën e xhamit zmadhues (treguesi i përcjelljes së shpeshtë). Kjo është një mënyrë e mirë për të luftuar dezinformimin. Dhe, sigurisht, gjithmonë duhet të shmangni përcjelljen e mesazheve pa pëlqimin e dërguesit.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.