Heardle, si të luhet Wordle e këngëve

Luaj Heardle the Wordle me këngë

Nga viti 2022 e në vazhdim, video-loja më e suksesshme rastësore quhet Wordle. Fjala supozim propozim është bërë një propozim argëtues dhe sfidues, dhe gjithashtu ka lejuar krijimin e titujve të rinj. Wordle e këngëve, për shembull, quhet Heardle dhe ju fton të zbuloni këngët më të mira çdo ditë.

Sfida e Wordle është të hamendësojë fjalët shpejt, në vetëm 6 përpjekje. Ky mekanik, i përkthyer në botën e muzikës, gjeneron Wordle-në e këngëve, një sfidë për njohuritë tuaja për grupet, artistët dhe temat e të gjitha llojeve të zhanreve.

Gjeni këngët më të mira në Wordle të këngëve

Në Wordle mund të provoni deri në 6 përpjekje me kombinime të ndryshme shkronjash. Por me këngët Wordle merr një mekanik disi të ndryshëm. Mund të dëgjoni 1 sekondë të këngës dhe të merrni me mend, ose të shtoni disa sekonda riprodhim deri në 6 herë. Për të fituar pikë ju duhet të merrni me mend titullin dhe grupin ose përkthyesin përpara përpjekjes së gjashtë. Përndryshe ata nuk mblidhen.

Loja e Heardle Është e ngjashme me atë të Worlde tradicionale. Për të luajtur duhet të futemi në ueb dhe të ngarkojmë ekranin e riprodhimit. Nuk ka nevojë të shkarkoni ndonjë aplikacion shtesë. Ai funksionon si në pajisjet celulare ashtu edhe në ekranin e kompjuterit ose laptopit tuaj. Wordle e këngëve nuk ka asnjë lloj kufizimi kohor, duke qenë në gjendje të dëgjoni të njëjtat sekonda sa herë të dëshironi.

La Baza e të dhënave të gjera për supozimin e këngëve vjen nga SoundCloud dhe Spotify, dhe çdo 24 orë vendoset një këngë e re. Në të njëjtën mënyrë si Wordle, nisma e lojës së Heardle është që ne të dëgjojmë muzikë dhe të argëtohemi shumë duke hamendësuar titullin e këngëve.

Duke përfituar nga sasia e madhe e përmbajtjes së ngarkuar në platformat online si Spotify dhe SoundCloud, loja garanton mijëra këngë për të mbuluar një në ditë. Pastaj, bëhet fjalë për të krahasuar performancën tonë dhe atë të miqve tanë, duke parë se kush di më shumë këngë ose kush ka një vesh më të stërvitur për të zbuluar shpejt secilën melodi.

Si të luani Heardle?

Për të filluar Për të luajtur Heardle duhet të hyni në faqen e internetit hearle.app. Në disa vende, baza e të dhënave është edhe më e madhe sepse vjen nga Spotify, duke gjeneruar kështu një shumëllojshmëri këngësh në shumë gjuhë dhe nga artistët dhe grupet më të njohura në mbarë botën.

Pasi futemi në ueb, ne ndjekim indikacionet për butonin Riprodhimi (Luaj). Kur e shtypim, fillon të luhet sekonda e parë e këngës së ditës. Mos harroni se keni deri në 6 përpjekje dhe sa më shpejt ta zbulojmë, aq më shumë pikë do të shtojmë. Ndërsa ne përpiqemi me mend temën me më shumë përpjekje, do të mund të dëgjojmë më shumë sekonda të këngës, por shpërblimi në pikë do të jetë më i ulët.

Si është fjala e këngëve

Në fund ka një kutia e kërkimit ku mund të vendosim artistë dhe këngë për përgjigjen e ditës. Nga ana tjetër, linja kohore e riprodhimit është e fragmentuar. Çdo fragment është koha shtesë që mund të shtojmë nëse klikojmë në opsionin "Kapërce" për të dëgjuar pak më shumë nga kënga. Pikat e marra do të jenë më të pakta sipas numrit të përpjekjeve të përdorura, por ndonjëherë është e vështirë të zbulosh një temë vetëm me një sekondë riprodhimi.

përgjigjet me një këngë

Wordle e këngëve na lejon të përgjigjemi vetëm duke përdorur shiritin e kërkimit. Aty mund të shkruajmë emrin e subjektit ose të artistit, të zgjedhim ndër përgjigjet e mundshme dhe të zgjedhim atë që kuptojmë se është e saktë. Dërgimi i përgjigjes konfirmohet duke shtypur butonin "Dërgo" dhe menjëherë aplikacioni do të na përgjigjet nëse kemi qenë të saktë apo jo.

Nëse X është e kuqe, ju keni dështuar edhe artistin edhe këngën. Nëse X është portokalli, artisti është i saktë, por nuk e keni marrë me mend emrin e këngës. Është një ndihmë në mënyrë që në përpjekjet tuaja të ardhshme të keni pak më shumë avantazh. Pavarësisht kësaj, ajo mbetet një sfidë me vështirësi në rritje. Nëse e merrni me mend këngën, do të shfaqet një lidhje me Spotify për ta dëgjuar atë në tërësi. Përveç kësaj, ju gjithashtu do të jeni në gjendje të shihni orën me numërimin mbrapsht për Heardle-n tjetër.

Konkluzione

Me mekanikën argëtuese, të thjeshtë dhe sfiduese të lojës, Song Wordle është një propozim argëtues për të kaluar kohën. Filloni të supozoni dhe zbuloni njohuritë tuaja për botën muzikore. Mund të jetë radha juaj të rishikoni këngët e grupeve të famshme, të takoni artistë të rinj ose të futeni në diskografinë e disa grupeve që ju kanë pëlqyer tashmë.

Heardle ka arritur të zhvillohet një mekanikë loje që ndërthur me sukses sfidën dhe vështirësinë, me një propozim argëtues dhe mësim kulturor. Filloni të mësoni më shumë rreth industrisë së muzikës dhe disa prej artistëve më të njohur sot. Është një lojë për të gjithë familjen dhe nuk kërkon instalim, thjesht lidheni me internetin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.