Kërkoni një rimbursim për një blerje aplikacioni në Google Play

Si të kërkoni një rimbursim nga Google Play
Kërkimi i rimbursimit në Google Play është një proces i thjeshtë. Bëhet fjalë për të na kërkuar të kthejmë paratë për një blerje, në rast se kemi bërë një gabim ose nuk jemi të kënaqur me performancën e aplikacionit ose përmbajtjes. Procesi mund të bëhet direkt nga ndërfaqja celulare, ose duke u lidhur me Google Play nga kompjuteri.

Ekzistojnë parametra të ndryshëm për procesin e porosisë dhe rimbursimit. Nëse do të kërkojmë rimbursim për një blerje në Google Play para dy orësh, nuk do të ketë nevojë të shpjegojmë asgjë. Pas kësaj kohe, ne do të duhet të justifikojmë kthimin. Për më tepër, ekziston një periudhë maksimale prej 48 orësh për të bërë kërkesën. Më pas, kërkesa për rimbursim duhet të bëhet drejtpërdrejt me zhvilluesin dhe ju mund të zgjidhni t'i ktheni paratë tek ne ose jo sipas kritereve tuaja. Si bëhet kërkesa për rimbursim?

Kërkoni një rimbursim nga aplikacioni Google Play

Rendi i kthim parash në google play nuk është aq i dukshëm sa opsionet e tjera në aplikacion. Do të duhet të hapim ndërfaqen dhe të zgjedhim menunë anësore që shfaqet duke rrëshqitur gishtin në anën e majtë të ekranit. Aty do të zgjedhim opsionin Llogaria.

Ne hapim Etiketa e historisë së blerjeve dhe do të shohim një numër të të gjitha transaksioneve të kryera nga Google Play. Nga aplikacionet dhe lojërat tek përmbajtja multimediale. Nëse e keni zgjeruar hapësirën e google një hapësirë ​​ruajtëse, do të shihni gjithashtu transaksione të lidhura në listën tonë të blerjeve.

Pasi të jetë identifikuar shpenzimi që duam të rimbursojmë, klikoni mbi transaksionin. Nëse nuk kanë kaluar ende 2 orë, do të ketë një buton që aktivizon opsionin Rimbursimi. Ne konfirmojmë procesin dhe presim që paratë të kthehen në llogarinë tonë.

Në rast se kanë kaluar më shumë se dy orë, do të na duhet plotësoni një shpjegim të arsyeve për të kërkuar rimbursim. Google Play do të analizojë arsyet përpara se të bëjë rimbursimin e justifikuar. Nëse kanë kaluar më shumë se 48 orë, do të duhet të kontaktojmë drejtpërdrejt zhvilluesin dhe të kërkojmë rimbursim, por në këtë rast kriteret vendosen nga vetë krijuesi.

Si të kërkoni rimbursime nga Google Play në ueb

Kërkesa për rimbursim për aplikacionet dhe përmbajtjet në Google Play nga uebi, bëhet më thjeshtë. Thjesht shkoni te lidhja e historisë së blerjeve play.google.com/store/account/orderhistory, klikoni në butonin në formë tre pikash pranë transaksionit dhe klikoni në Rimbursimi.

Si të ktheheni blerjet nëse rimbursimi nuk shfaqet në dyqan?

Në rast se butoni i Rimbursimit nuk shfaqet, ne mund të plotësojmë një formular të Google Pay për t'i kërkuar dyqanit një rimbursim. Procesi nuk është shumë kompleks, por duhet të ndiqni këto hapa:

 • Shkruani këtë lidhje Mbështetja e Google Play
 • Shtypni butonin Vazhdo.
 • Konfirmoni llogarinë Google nga e cila keni kryer transaksionin.
 • Në listën e blerjeve, shënoni ato që dëshironi të ktheni.
 • Zgjidhni arsyen e rimbursimit.
 • Ndiqni hapat dhe pasi të përfundojë procesi, Google do të kujdeset për të kërkuar rimbursimin. Përderisa jeni brenda 48 orëve dhe arsyet janë të justifikuara.

Politikat e rimbursimit në Google Play

Kur kërkojmë rimbursim në Google Play, duhet ta kemi parasysh këtë Google merr parasysh parametra të ndryshëm përpara se të konfirmojë ose refuzojë një porosi. Disa nga situatat më të zakonshme kur kërkojmë rimbursim përfshijnë:

Një anëtar i familjes ose mik bleu gabimisht një aplikacion duke përdorur llogarinë tonë.
Raportoni tarifat e paautorizuara të bëra me kartën tonë të kreditit. Këto blerje mund të pretendohen deri në 120 ditë pasi duhet hetuar mundësia e mashtrimit elektronik.

Si të kërkoni një rimbursim në Google Play

I ashtuquajturi rimbursimi i blerjeve të fundit, është ai që bëhet para 48 orësh pas blerjes. Përveç aplikacioneve, kjo mund të përdoret gjithashtu për të kërkuar rimbursime për filma, libra ose muzikë.

Pasi të kërkohet rimbursimi, ne mund të gjurmojmë statusin e porosisë. Në të njëjtin vend ku butoni i rimbursimit, do të shohim opsionin Kontrolloni statusin e kërkesës tuaj për rimbursim. Nëse blerja nuk është në listën e blerjeve të fundit, mund të kërkoni një rimbursim përmes formularit të Google Play.

Google zakonisht nuk bën rimbursime, nëse përdoruesi ndan informacionin e llogarisë ose mënyrat e pagesës me persona të tjerë. Është gjithashtu e rëndësishme që të kemi aktivizuar vërtetimin e blerjes, përndryshe kërkesat për rimbursim nuk mund të pranohen.

Konkluzione

El kërkesë për rimbursim në Google Play Mund të bëhet si nga aplikacioni ashtu edhe në kompjuter. Në celular, opsioni është pak më i fshehur, por është mjaftueshëm intuitiv për t'u aktivizuar lehtësisht. Pas kërkesës së rimbursimit, i takon Google ose vetë zhvilluesit nëse kanë kaluar më shumë se 48 orë, për të kontrolluar arsyet dhe për të justifikuar kthimin ose jo të parave të investuara. Nëse kanë kaluar më shumë se 48 orë, diskutimi duhet të bëhet me zhvilluesin, pasi Google diskuton rimbursimet deri në 48 orë pas blerjes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.