Si të krijoni dhe menaxhoni një katalog WhatsApp falas?

Katalog falas WhatsApp: Si ta krijoni dhe menaxhoni atë?

Katalog falas WhatsApp: Si ta krijoni dhe menaxhoni atë?

Siç e dini me siguri, ndër platformat më të mira të mesazheve të çastitPa dyshim, WhatsApp është një nga më të rëndësishmit, më të njohurit dhe më të përdorurit sot në botë. Dhe pavarësisht avantazheve apo disavantazheve, kufizimeve apo problemeve të njohura, nuk mund të mohohet se është një mjet i shkëlqyer për të promovuar një biznes, aq sa ekziston një WhatsApp Business (Biznes).

Prandaj, kur krijoni dhe zbatoni një strategji marketingu, shitje përmes rrjeteve sociale (shitje sociale), mund të jetë më i dobishëm ose i njëjtë me të tjerët si WeChat ose Telegram. Përveç kësaj, WhatsApp gjithashtu ju lejon të përfshini platforma të tilla si Facebook, Instagram dhe TikTok, që është një përfitim i madh shtesë. Dhe sikur të mos mjaftonte kjo, e lejon krijoni dhe menaxhoni një "katalog falas WhatsApp", i cili jep një potencial të madh kur bëhet fjalë për promovimin, shitjen ose blerjen e produkteve përmes platformës në fjalë.

fsheh kontaktet whatsapp

E thënë më parë, d.m.th. suksesi dhe pranimi i WhatsApp si një strategji dhe mjet për marketingun e një biznesi, padyshim që mund të verifikohet lehtësisht kur vizitojmë faqen e internetit të një biznesi ose mjediset e tij fizike dhe konstatojmë se ndër mënyrat e shumta të kontaktit, të dyja për të blerë si për të shitur, ose për të ofruar mbështetje dhe shërbim ndaj klientit, aplikacioni i mesazheve në fjalë është i disponueshëm për të.

Aq shumë që termi është bërë popullor Marketing në WhatsApp. Për t'iu referuar potencialit të plotë (veçorive dhe përfitimeve) të aplikacionit në fjalë, të cilat janë në gjendje të bëjnë a person, kompani, markë ose biznes, ju mund të afroheni më shumë me klientët tuaj aktualë dhe potencialë për të lehtësuar dhe gjeneruar shitjet e nevojshme efektive ndërmjet tyre.

fsheh kontaktet whatsapp
Artikulli i lidhur:
Si fiton para WhatsApp nëse është falas?

Katalog falas WhatsApp: Si ta krijoni dhe menaxhoni atë?

Katalog falas WhatsApp: Si ta krijoni dhe menaxhoni atë?

Çfarë është një katalog falas WhatsApp?

mund të përshkruhet në a katalog falas i whatsapp thjesht dhe qartë si funksionalitet ose veçori ekskluzive nga WhatsApp Business që u mundëson palëve të interesuara ndajni produktet dhe shërbimet me klientët tuaj që janë përdorues të aplikacionit WhatsApp.

Përveç kësaj, disa fakte interesante për këtë veçori ose funksionaliteti janë si më poshtë:

 1. U lëshua në vitin 2020.
 2. Katalogu ju lejon të shtoni fotografi të produkteve ose shërbimeve (deri në 500 artikuj ose elementë). Përveç kësaj, informacion në lidhje me çmimin e tij, përshkrimin, lidhjen në internet dhe kodin e produktit për të bërë blerjen.
 3. Është shumë i lehtë për t'u përdorur, prandaj çdo person (sipërmarrës) ose biznes mund të krijojë lehtësisht katalogët e nevojshëm, pa njohuri të mëtejshme të dizajnit ose ndihmën e palëve të treta.
 4. Ai shërben si një kanal i shkëlqyer shitjesh plotësues, ideal për të punuar pa probleme me një dyqan online, në mënyrë të tillë që të nxisë rritjen e çdo biznesi online.

Shënim: Opsioni për të shtuar çmime në një katalog është i disponueshëm vetëm në disa vende.

Udhëzues i shpejtë për ta krijuar dhe menaxhuar me sukses

Udhëzues i shpejtë për ta krijuar dhe menaxhuar me sukses

Krijoni një katalog dhe shtoni një artikull në të

Hapat që duhet të ndiqni krijoni një katalog për herë të parë dhe shtoni një produkt ose shërbim ne te njejten kohe jane:

 • Ne hapim aplikacionin WhatsApp Business.
 • Në krye të pamjes kryesore (Lista e bisedave) duhet të klikojmë në ikonën Më shumë opsione (zakonisht e përfaqësuar nga 3 pika vertikale ose kreu i një shigjete vertikale).
 • Më pas, duhet të shtypim direkt opsionin Katalog nëse është versioni në ueb ose desktop, ose fillimisht në opsionin Business Tools dhe më pas në opsionin Katalog, nëse është versioni celular, për të filluar krijimin e një Katalogu.
 • Pas krijimit, ne duhet të vazhdojmë të klikojmë në Shto një artikull të ri.
 • Kur krijojmë një artikull të ri, ne mund të shtojmë deri në 10 imazhe të tij, përveç futjes së emrit të produktit ose shërbimit, dhe detaje opsionale, si: Çmimi, Përshkrimi, Lidhja me faqen e internetit
  dhe kodin e produktit ose shërbimit.
 • Për të përfunduar, do të na duhet vetëm të klikojmë në opsionin Shto në katalog.

Është e rëndësishme të kemi parasysh për këtë procedurë që imazhet që ne ngarkojmë për ndonjë produkt ose shërbim në çdo katalog, do t'i nënshtrohet rishikimit paraprak nga WhatsApp për të konfirmuar se ata janë në përputhje me politika e tregtimit të platformës. Prandaj, nëse rezultati është pozitiv, ato do të shtohen automatikisht në katalog.

Ndërsa, përkundrazi, nëse disa imazhe refuzohen, ata do të shfaqin një pikëçuditëse të kuqe pranë çdo imazhi të refuzuar. Sidoqoftë, refuzimi i përmendur mund të apelohet disa herë (3), duke klikuar në artikullin e refuzuar dhe më pas duke klikuar në Kërkoni një rishikim tjetër dhe duke shënuar arsyen e dhënë për ankim.

Kontrolloni se cilat artikuj mund dhe nuk mund t'i shohin klientët

Kontrolloni se cilat artikuj mund dhe nuk mund t'i shohin klientët

Te kontrollosh cilat artikuj në një katalog mund të fshihen ose shihen Për klientët, duhet të ndiqen hapat e mëposhtëm:

 • Ne hapim aplikacionin WhatsApp Business.
 • Pastaj klikoni ikonën Më shumë opsione.
 • Më pas shtypim opsionin Katalog.
 • Më pas, klikojmë në çdo produkt ose shërbim, më pas zgjedhim opsionin Edit dhe vazhdojmë me aktivizimin ose çaktivizimin e opsionit Hide item.
 • Pasi të ketë përfunduar hapi i mëparshëm, duhet të klikojmë Ruaj për të përfunduar.

Është e rëndësishme të kihet parasysh për këtë procedurë që, artikujt e fshehur do të shfaqen ende në menaxherin tonë të katalogut me ikonën në imazhin e artikullit. Ndërsa, për klientët në faqen e detajeve të produktit, do të shfaqet një shënim që ju thotë se ne e kemi fshehur artikullin.

Fshini një artikull në katalog

Fshini një artikull në katalog

Hapat që duhet të ndiqni hiqni një produkt ose shërbim ne te njejten kohe jane:

 • Ne hapim aplikacionin WhatsApp Business.
 • Pastaj klikoni ikonën Më shumë opsione.
 • Më pas shtypim opsionin Katalog.
 • Më pas, klikojmë në çdo produkt ose shërbim dhe shkojmë në fund të seksionit që përmban detajet e produktit.
 • Dhe për të përfunduar, duhet të klikojmë në Fshi artikullin dhe më pas të shtypim opsionin OK.
aplikacionet e mesazheve
Artikulli i lidhur:
Dallimet midis WhatsApp, Telegram, Signal, Messenger dhe Apple Messages

aplikacionet e mesazheve

Si përmbledhje, WhatsApp nuk është vetëm një platformë e shkëlqyer e mesazheve të çastit me opsione tipike (përdorimi i afisheve) dhe opsionet e avancuara (përkthimi i mesazheve në chat), por ka aftësi të shkëlqyera biznesi dhe marketingu, falë shumë veçorive të tjera, veçanërisht përdorimit të "Katalog falas WhatsApp".

Pra, nëse jeni një Përdorues biznesi WhatsApp Mos hezitoni të provoni këtë mjet fantastik falas për të përfituar nga biznesi juaj dhe për të zgjeruar shtrirjen e tij midis klientëve tuaj aktualë dhe potencialë. Dhe nëse keni nevojë të dini më shumë për atë që është eksploruar sot, ju ftojmë të vizitoni sa vijon lidhje zyrtare në temën e sotme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.