Si të përdorni kodin QR për të hyrë në WhatsApp Web?

Udhëzues i shpejtë për të përdorur kodin QR për të hyrë në WhatsApp Web

Udhëzues i shpejtë për të përdorur kodin QR për të hyrë në WhatsApp Web

WhatsApp Web, siç e kemi parë këtu në Forumi celular mbi disa udhëzime të plota dhe te larmishme udhëzues të shpejtë, në një modalitet të thënë aplikim i mesazheve të çastit. E cila na lejon ta përdorim atë për të biseduar të qetë nga një PC. Kështu, duke favorizuar përdorimin e platformë nëpërmjet internetit, në vend të aplikacion celular ose desktop.

Dhe gjithashtu, në to ne kemi mundur ta vlerësojmë atë, për identifikohu në ueb-in e whatsapp, është e nevojshme që skanoni një kod QR. Prandaj, sot në këtë të re Kalimi i plotë Ne do të thellojmë pak më shumë në këtë pikë të përmendur. Dua të them, për çfarë bëhet fjalë? Teknologjia e kodit QR, dhe si të përdoret a "Kodi QR për të hyrë në ueb WhatsApp".

paraqitje

Dhe edhe pse, përdorimi i Kodet QR është shumë e përgjithshme për momentin midis shumicës së përdoruesit celularë, është e rëndësishme të theksohet se, edhe pse duke përdorur WhatsApp Web kërkon hapa shumë të thjeshtë; këto mund të shkaktojnë konfuzion tek ata që nuk janë shumë të njohur me teknologjinë e përmendur. Pra, në vijim do të shkojmë pak më thellë në Teknologjia e kodit QR dhe përdorimi i tij në WhatsApp Web.

Udhëzues i shpejtë për problemet dhe zgjidhjet e zakonshme të uebit WhatsApp
Artikulli i lidhur:
Problemet e zakonshme të uebit WhatsApp dhe zgjidhjet e tyre

Tutorial: Si të përdorni kodin QR për të hyrë në WhatsApp Web?

Tutorial: Si të përdorni kodin QR për të hyrë në WhatsApp Web?

Çfarë është një kod QR dhe për çfarë shërben?

Para së gjithash, është e rëndësishme të theksohet se, "QR" mjete "Përgjigje të shpejtë". Dhe kjo, tha teknologjia e ruajtjes dhe transmetimit të informacionit dhe identifikimit, ka për qëllim zëvendësojnë dhe përmirësojnë teknologjinë e mëparshme të barcodes.

Kështu që, Teknologjia e kodit QR dallohet ose dallon në atë, është në gjendje të ruaj shumë më tepër të dhëna se ai i mëparshmi, ndërsa ofronte akses më të shpejtë në informacion.

Prandaj, mund të përkufizohet shkurt se Teknologjia e kodit QR është një Version i përmirësuar të tradicionales teknologjia e barkodit. I cili kërkon vetëm të përfaqësojë një kod të thjeshtë numerik që kërkon të shoqërohet me diçka shumë të saktë.

Përveç kësaj, karakterizohet nga të paturit e një formë katrore. Dhe gjithashtu, sepse përbëhet nga kufijtës që i lejojnë përdoruesit të dijë se ku është përmbajtja e kodit.

10 këshilla të rëndësishme për kodet QR

05 këshilla të rëndësishme historike rreth kodeve QR

 1. Sistemi i parë i kodit QR u shpik në 1994 nga kompania japoneze Denso Wave (degë e Toyota). Kjo, për të gjurmuar me saktësi automjetet dhe pjesët gjatë prodhimit.
 2. Kodi i parë QR u arrit pas një viti zhvillimi. Dhe kishte si veçori operacionale, aftësinë për të ruajtur deri në 7000 numra dhe karaktere kanji. Ndërsa, qasja në informacion ishte dhjetë herë më e shpejtë se një barkod normal.
 3. Fillimisht, kodi QR u miratua shpejt nga industria japoneze e automobilave, më pas nga industria ushqimore, farmaceutike dhe shumë të tjera, duke përfshirë edhe prodhimin. Për t'u ndërkombëtarizuar ngadalë, falë lëshimit të patentës së saj nga krijuesit e saj.
 4. Në vitin 2002, teknologjia e kodit QR filloi të materializohej në telefonat e parë celularë që integruan lexues QR. Ajo që çoi në, një rritje të numrit të kompanive që filluan ta përdorin këtë teknologji për përdorim masiv nga përdoruesit përfundimtarë dhe konsumatorët.
 5. Në vitin 2004, teknologjia evoluoi në të ashtuquajturin Mikrokod QR. Ndërsa, në vitin 2008 ai evoluoi në një kod tjetër të quajtur PQR, i cili lejonte përdorimin e moduleve drejtkëndore. Dhe gjithashtu, në atë kohë, teknologjia u integrua në pajisjet iPhone, duke rritur popullaritetin dhe përdorimin e saj.

05 këshilla të rëndësishme funksionimi në lidhje me kodet QR

 1. Kodi QR ka një përdorim masiv dhe mbarëbotëror, veçanërisht për shitje dhe marketing. Prandaj, markat dhe organizatat i përdorin ato shumë shpesh për proceset e tyre të përditshme. Kjo ka bërë që kësaj teknologjie t'i jepet çmimi i dizajnit të mirë.
 2. Një kod QR mund të lexohet në dy drejtime, domethënë nga lart poshtë dhe nga e djathta në të majtë. Kjo ju lejon të ruani një sasi më të madhe të dhënash dhe të skanoheni (lexoheni) në një numër më të madh këndesh vizuale.
 3. Aktualisht, teknologjia e kodit QR integron zgjidhje efektive për përdorime të ndryshme. Për shembull, për gjurmueshmërinë, mbrojtjen e markës, masat kundër falsifikimit, transfertat e pagesave dhe përcaktimin e pozicioneve të objekteve brenda mjediseve VR/AR/RM.
 4. Një kod standard QR ka gjashtë pjesë ose përbërës, të cilët janë: Zona e Qetë, Modeli i Kërkimit, Modeli i Alignit, Modeli i Sinkronizimit, Informacioni i Versionit dhe Qeliza e të Dhënave. Kjo e fundit i referohet pjesës tjetër të kodit QR që përmban informacionin real ose të rëndësishëm të ruajtur.
 5. Kodet QR vijnë në versione të pranuara botërisht për qëllime të ndryshme. Versioni i përdorur përcakton se si mund të ruhen të dhënat. Dhe këto janë: numerike, alfanumerike, binar dhe kanji.
përdorni WhatsApp Web në celular
Artikulli i lidhur:
Mësoni të përdorni WhatsApp Web në celular

Hapat për të përdorur kodin QR për të hyrë në WhatsApp Web

Hapat për të përdorur kodin QR për të hyrë në WhatsApp Web

Tjetra, dhe duke pasur parasysh se është Teknologjia e kodit QR, për çfarë shërben dhe për çfarë përdoret, ne do të vazhdojmë të tregojmë në mënyrë të qartë dhe të thjeshtë se si të përdoret "Kodi QR për të hyrë në ueb WhatsApp":

 1. Ne ekzekutojmë shfletuesin e uebit sipas zgjedhjes sonë dhe shkruajmë URL-në e WhatsApp Web (web.whatsapp.com) dhe shtypni tastin Enter. Dhe shpresojmë që, në ekranin e hapur të domenit të internetit WhatsApp, do të shfaqet një kod QR, i cili do të ndryshojë çdo disa sekonda.
 2. Më pas, ne duhet të zhbllokojmë pajisjen tonë celulare ku kemi filluar seancën tonë WhatsApp. Më pas, ekzekutojmë aplikacionin celular WhatsApp dhe shtypim butonin Meny (3 pika vertikale) që ndodhet në pjesën e sipërme të majtë.
 3. Në këtë meny shtypim opsionin Pajisjet e lidhura dhe vazhdojmë në një dritare të re duke shtypur butonin Lidh një pajisje.
 4. Pasi hapet dritarja e re e kodit Scan QR, e cila aktivizon kamerën celulare, ne vazhdojmë ta afrojmë atë me kodin QR të shfaqur në shfletuesin e internetit, për të arritur lidhjen e dëshiruar.
 5. Po, leximi (skanimi) i kodit QR ka qenë i suksesshëm, mesazhi i fillimit të seancës do të shfaqet në celular dhe më pas do të shfaqet sërish një ekran me butonin Lidh një pajisje dhe poshtë një sesion të statusit të pajisjes, ku mund të vërtetojmë se ku po funksionon uebi WhatsApp. Ndërsa, në shfletuesin e internetit të kompjuterit, ne mund të shohim sesionin e përdoruesit të ngarkuar dhe gati për t'u përdorur.

Hapat për të përdorur kodin QR për të hyrë në WhatsApp Web

Më shumë rreth uebit WhatsApp dhe përdorimit të kodeve QR

Pasi të jetë e qartë, si të përdorni një normale "Kodi QR për të hyrë në ueb WhatsApp", mund të shtojmë vetëm si zakonisht se, për më shumë informacion mbi këtë temë ose tema të tjera të ndryshme rreth WhatsApp-it, mund ta eksploroni pa asnjë problem me tuajën shërbimi i ndihmës në internet.

WhatsApp Web në një Mac
Artikulli i lidhur:
Truket në ueb WhatsApp për të përfituar sa më shumë prej tij
WhatsApp web
Artikulli i lidhur:
Udhëzuesi përfundimtar për WhatsApp Web për të përfituar sa më shumë prej tij

Përfundim

Shkurtimisht, ne shpresojmë që kjo e re Kalimi i plotë në lidhje me teknologjinë e kodit QR dhe përdorimin e "Kodi QR për të hyrë në ueb WhatsApp", i projektuar posaçërisht për ata përdorues të rinj ose përdorues të papërvojë de WhatsApp, të jetë shumë i dobishëm, si ato të mëparshmet. Dhe kontribuoni, për aq sa është e mundur, për të vazhduar favorizimin e a përdorim më të madh dhe më të mirë të WhatsApp.

Së fundi, nëse ju duk e dobishme kjo përmbajtje, ju lutemi na tregoni. përmes komenteve. Dhe në rast se thjesht e keni gjetur përmbajtjen interesante, ndajeni me kontaktet tuaja më të afërta, në rrjetet tuaja të ndryshme sociale dhe në aplikacionet e preferuara të mesazheve. Gjithashtu, mos harroni eksploroni më shumë udhëzues, mësime dhe përmbajtje të ndryshme në web tonë, për të vazhduar të mësoni më shumë rreth teknologjive të ndryshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.