Si të krijoni një kanal transmetimi në WhatsApp

Si të krijoni një kanal transmetimi në WhatsApp

si krijoni një kanal transmetimi në WhatsApp Është një pyetje e përsëritur dhe shumë interesante për t'u zgjidhur. Është e rëndësishme të përcaktohet se një kanal dhe një listë transmetimi nuk janë të njëjta, prandaj informacioni bëhet më i rëndësishëm. Mos u shqetësoni, në këtë shënim, ne do të zgjerojmë informacionin në një mënyrë miqësore dhe kompakte.

Shumë njerëz japin përdorime të ndryshme të WhatsApp-it tuaj, jo vetëm duke folur me miqtë dhe familjen. Një prej tyre është të ndani informacione, qofshin ato lajme, informacione rreth projektit tuaj ose thjesht sjellja e të dhënave të dobishme për një grup njerëzish.

Nëse jeni të interesuar të dini se si të krijoni një kanal transmetimi WhatsApp ose të keni në dorë disa detaje të lidhura, ky shënim është për ju. Mos harroni të lini komentet tuaja nëse keni ndonjë pyetje, ato do të marrin përgjigje sa më shpejt të jetë e mundur.

Dallimi midis listës dhe kanalit të transmetimit

Kanalet WhatsApp

Lista e transmetimeve është një metodë që mund ta gjeni në platformë për të dërguar mesazhe të njëkohshme te një grup kontaktesh. Edhe pse të gjithë i marrin ato, çdo përgjigje bëhet privatisht, duke mbërritur si pjesë e një bisede të përbashkët.

Në një listë transmetimi, kushdo që merr mesazhin, As nuk duhet ta dini se është dërguar në këtë mënyrë. Në thelb, ju merrni një mesazh në mënyrën tradicionale, pa përcjellë etiketa ose ndonjë element tjetër shtesë.

Listat e transmetimeve kanë ekzistuar për një kohë, dhe për t'i aksesuar ato, thjesht duhet të shënoni disa marrës kur filloni një bisedë. Ky është një opsion i shkëlqyer, pasi ruhet në celularin tonë dhe ju mund të dërgoni mesazhe të reja në të njëjtin grup që keni përcaktuar fillimisht.

Nga ana tjetër, kanalet janë të reja brenda WhatsApp dhe janë në thelb një sistem komunikimi njëkahësh. Bisedat i lejojnë marrësit të marrë mesazhin dhe t'i përgjigjet sipas dëshirës. Nga ana e tyre, kanalet e transmetimit WhatsApp nuk e lejojnë marrësin të përgjigjet brenda të njëjtit kanal.

Duke bërë një analogji disi të thjeshtë, kanali është si të lexoni një faqe web statike, ku krijuesi ngarkon përmbajtjen dhe ne thjesht e lexojmë atë. Në këtë përmbajtje, ne vetëm mund ta shpërndajmë atë, por jo t'i përgjigjemi asaj që sapo kemi lexuar.

Një tjetër ndryshim interesant midis kanaleve dhe listave të transmetimit është se, në lista, ju mund ta dërgoni mesazhin vetëm tek ata që janë ndër kontaktet tona dhe ata që na kanë shtuar do ta marrin atë në të njëjtën mënyrë. Kanalet nga ana e tyre, Ato lejojnë të bashkohen njerëz që nuk kanë numrin tonë të telefonit, ata thjesht duhet të hyjnë në kanal.

Për të hyrë në një kanal, ju duhet vetëm të përdorni motorin e kërkimit WhatsApp ose thjesht të keni lidhjen. Ky funksionalitet, pavarësisht se është i ri në platformën e mesazheve Meta, ka një histori të gjatë në të tjera, kryesisht duke theksuar Telegramin.

Mësoni se si të krijoni një kanal transmetimi në WhatsApp

krijoni një kanal transmetimi në WhatsApp

Pasi ta keni kuptuar Për çfarë kanë të bëjnë kanalet e transmetimit në WhatsApp, është koha për të zbuluar se si të krijoni një kanal transmetimi në WhatsApp. Procesi është jashtëzakonisht i thjeshtë dhe i drejtpërdrejtë.

Kanalet janë ndezur faza e testimit për disa muaj, por ato tani janë të disponueshme për shumicën. Nëse nuk i keni parë ende kanalet, ndoshta nuk e keni përditësuar aplikacionin, por me siguri do të mësoni për to së shpejti.

Ju lutemi vini re se përditësimi për krijimin e kanalit, Nuk është i disponueshëm, për momentin, në të gjitha vendet ose pajisjet. Është e nevojshme që, nëse opsioni nuk shfaqet, të presim pak derisa të kemi versionin në dorë.

Më poshtë, unë ju tregoj hapat që duhet të ndiqni nëse dëshironi të krijoni kanalin tuaj të transmetimit në WhatsApp:

 1. Hyni në aplikacionin tuaj WhatsApp nga celulari juaj. Për momentin, nuk është e mundur të kryhet procesi nga versioni ueb ose aplikacioni desktop për kompjuterin.
 2. Shko tek "Lajm", kjo ndodhet në të djathtë të "bisedë", ku ishte më parë"Shtetet".
 3. Zbrisni pak derisa të arrini kanalet, këto do të shfaqen nën gjendjet e shikuara.
 4. Klikoni në opsionin "Krijoni kanalin".
 5. Do të shfaqet një dritare e re dhe do t'ju lejojë të shtoni emrin e kanalit tuaj, si dhe foton e profilit që dëshironi të keni.
 6. Kur të përfundoni, thjesht duhet të kopjoni lidhjen dhe ta ndani me ata që dëshirojnë të hyjnë.

Siç mund ta shihni, është shumë e thjeshtë, tani mbetet vetëm të gjeneroni përmbajtjen dhe ta menaxhoni atë përmes vetë aplikacionit WhatsApp.

Unë kam marrë informacion për një kohë të gjatë si kanal

krijoni një kanal transmetimi në WhatsApp 0

Ndoshta, pasi lexoni të gjitha këto informacione, mendoni se keni qenë në një kanal për disa kohë. Edhe pse mund të duket kështu, kanalet janë mjaft të fundit, kështu që nuk është e mundur që, në përditësimet e mëparshme, ato të kenë qenë të disponueshme.

La mund të lindë konfuzion me grupet. Edhe pse nuk e përshkruam më lart, grupet janë biseda ku marrin pjesë njerëz të ndryshëm, të cilët mund të jenë ose jo në listën tonë të kontakteve.

Në grupe ka një ose më shumë administratorë, ai që e krijon është i pari. Pas kësaj, ai mund të kalojë stafetën ose thjesht shtoni administratorë të tjerë mbështetës për menaxhimin e përmbajtjes.

Konfuzioni mund të shkaktohet nga a opsion brenda lejeve të grupit, ku vetëm administratorët mund të shkruajnë. Kjo sigurisht imiton disa veçori që ekzistojnë në kanale, por ka dallime interesante midis grupeve dhe kanaleve.

Muchos media alternative apo biznese lokale, kanë grupe ku pjesëmarrësit thjesht marrin informacionin dhe nuk mund ta komentojnë atë ose të shkruajnë një mesazh të ri. Duhet të supozojmë se me ardhjen e kanaleve, grupet do të përdoren gjithnjë e më pak për këtë qëllim.

Si të hiqni skedën e lajmeve WhatsApp
Artikulli i lidhur:
Si të hiqni skedën e lajmeve WhatsApp

Kemi arritur në një epokë të re të WhatsApp-it, duke zgjeruar mundësitë e komunikimit. Të ndërveprim nën media të ndryshme dhe me personalitete nga e gjithë bota, është në tryezë. Ne do të shohim në përditësimet e ardhshme nëse ka ndryshime thelbësore ose do të mbetet ashtu siç është.

Mos harroni se mund t'ju duhet të prisni për disa përditësime për të krijuar kanalin tuaj. Tani për tani, ju tashmë i keni mjetet e nevojshme, sepse dini si të krijoni një kanal transmetimi në WhatsApp. Nëse ka ndonjë ndryshim interesant, ne mund ta përditësojmë këtë shënim. Shihemi herën tjetër.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.