Ku ruhet kopja rezervë e WhatsApp?

Ku ruhet kopja rezervë e WhatsApp?

ne shpesh pyesim veten ku është ruajtur kopja rezervë e WhatsApp, sidomos në rastet kur po pastrojmë pak hapësirën e magazinimit. Nëse pyetja është e njohur për ju, në këtë shënim do të shpjegojmë se çfarë është një kopje rezervë dhe në çfarë hapësire ruhet.

Rezervime, quhen edhe kopje rezervë, lejojnë rikuperimin e informacionit në aplikacione të ndryshme, duke ruajtur të dhëna të ndryshme në hapësira të tilla si cloud apo edhe brenda memories së brendshme të pajisjeve tona. Le të flasim drejtpërdrejt për Rezervimet e platformës WhatsApp, të cilat ju lejojnë të mbani bisedat tuaja dhe skedarët multimedialë, pavarësisht nëse ka një ndryshim të pajisjes ose ne e riinstalojmë aplikacionin.

Ku ruhet kopja rezervë WhatsApp e celularit tonë

rezervë

Pavarësisht nëse kemi të bëjmë me kopje rezervë të automatizuar ose të krijuar manualisht, ato duhet të ruhen diku. Më pas do t'ju jap disa përgjigje rreth ku dhe si ruhen këto të dhëna për rikthimin e përmbajtjes së bisedës dhe multimedias.

Në një mënyrë shumë të thjeshtë dhe të drejtpërdrejtë, mund t'ju siguroj se ekzistojnë dy sisteme ruajtjeje për kopje rezervë të të dhënave tuaja WhatsApp, Google Drive dhe në nivel lokal.

Si të përdorni WhatsApp në dy pajisje +
Artikulli i lidhur:
Si të përdorni WhatsApp në dy pajisje

Magazinimi lokal

Ku ruhet kopja rezervë e WhatsApp+?

Brenda hapësirës së brendshme të ruajtjes së celularit tuaj rregullisht, WhatsApp gjeneron një skedar mjaft kompakt që llogaritet si një Rezervimi i përmbajtjes ekzistuese në aplikacionin tuaj të mesazheve.

Rruga e përdorur për këtë quhet Bazat e të dhënave WhatsApp dhe ofron përparësi kur riinstaloni aplikacionin. Këtu mund të ruani jo vetëm marrjen e skedarëve, por do t'ju lejojë t'i keni ato sikur sapo i keni shkarkuar. Kjo është e dobishme, pasi shumë herë dërgesat skadojnë dhe ne nuk mund të rikuperojmë disa skedarë të dërguar. Android1

Për të hyrë në këtë kopje rezervë, ju duhet celulari juaj ka një eksplorues skedarësh, nga ku do të kërkojmë skedarët rezervë të llogarisë sonë WhatsApp. Këto janë të strukturuara sipas datës së përfundimit dhe formati i tyre është msgstore-yyyy-mm-dd-db.crypt14.

Shkronjat "y" do të zëvendësohen me vitin, "m" me muajin dhe "d" me ditën. Kjo skedari është i koduar dhe nuk do të jeni në gjendje të shikoni përmbajtjen e tij, e vetmja mënyrë për ta bërë këtë është pasi informacioni të rikuperohet në WhatsApp. Android2

Kur kërkoni për kopje rezervë, mund të gjeni një drejtori të quajtur "Backups”, megjithatë, të dhënat aktuale të konfigurimit të aplikacionit ruhen në të.

Duke pasur një kopje rezervë brenda memories së brendshme të pajisjes, ju lejon të rikuperoni informacionin nga kopje rezervë e fundit e njohur pa pasur nevojë për lidhje interneti, pasi kërkon të dhënat në nivel lokal.

Google Drive

Drive

Google Drive është një opsion shumë tërheqës, jo vetëm për WhatsApp, por edhe për një gnjë numër i madh platformash që lejojnë lidhjen e drejtpërdrejtë me cloud, e cila, nga ana tjetër, lejon aksesin në të dhënat rezervë nga çdo vendndodhje ose pajisje e autorizuar.

Ndoshta, tashmë i keni kërkuar këto të dhëna në cloud dhe po pyesni veten se ku ruhet kopja rezervë e WhatsApp në Google Drive. Përgjigja e pyetjes është mjaft e thjeshtë, sepse ju jeni kopjet rezervë nuk janë të dukshme për përdoruesit, të paktën në një mënyrë të thjeshtë.

Kjo për shkak se kopjet rezervë ruhen në hapësirë ​​të fshehur, gjë që parandalon humbjen e të dhënave, aksesin e paautorizuar dhe madje edhe prishjen e skedarëve që ndodhen aty. Kjo nuk do të thotë se nuk është funksionale, përkundrazi, sepse ofron siguri më të madhe për të dhënat tona.

Kryerja e ruajtjes si në nivel lokal ashtu edhe në cloud, lejon sigurinë maksimale të të dhënave dhe mundësinë për t'i rikuperuar ato kur është e nevojshme ose ashtu siç duam. TEtë dyja opsionet rekomandohen shumë, pavarësisht nga niveli i përdoruesit që e drejton atë.

Si të bëni një kopje rezervë nga një pajisje Android

Besoni apo jo, kopjet rezervë të WhatsApp funksionojnë ndryshe në varësi të sistemit operativ Me të cilin ka celulari ynë, këtu do të fillojmë se si ta bëjmë atë nga një celular Android.

 1. Hapni aplikacionin WhatsApp si zakonisht.
 2. Klikoni në tre pikat e rreshtuara vertikalisht të vendosura në zonën e sipërme djathtas të ekranit.
 3. Zgjidhni opsionin "settings".
 4. Tani kërkoni dhe klikoni në opsionin "chats". Android3
 5. Në ekranin e ri, një nga opsionet e fundit tregon "rezervë”, do të klikojmë mbi të.
 6. Këtu do të gjeni disa opsione, të parat që e bëjnë atë automatikisht, ne mund të zgjedhim nëse bëhet vetëm në nivel lokal ose në Google Drive. android4

Nëse duam ta bëjmë në momentin që po shfletojmë opsionet, thjesht klikojmë në "ruaj“. Procesi do të fillojë menjëherë. Është e rëndësishme të dini se kjo mund të zgjasë disa sekonda, duhet të jemi të durueshëm.

Kryerja e procesit të rezervimit mund të jetë një element themelor, pasi ju pengojnë të humbni bisedat tuaja apo edhe sende thelbësore me vlerë komerciale apo sentimentale për ju.

Rekomandohet që konsideroni këtë lloj rezervë në periudha të shkurtra kohore, kështu që do të keni më pak mundësi për të humbur informacionin me interes. Një tjetër pikë për t'u mbajtur parasysh është se këto kopje rezervë zënë një hapësirë ​​ruajtjeje, mesatarisht 27 MB për bazë të dhënash.

Si të bëni kopje rezervë në një pajisje iOS

iphone

Ndryshe nga parë më parë, në pajisjet iOS, kopje rezervë ekzekutoni në iCloud ose në kompjuterin tuaj. Hapat që duhen ndjekur janë në thelb të njëjtë, duke kujtuar se aplikacioni është shumë i ngjashëm, nëse jo identik. Hapat që duhen ndjekur për të bërë kopje rezervë në iCloud janë:

 1. Sigurohuni që pajisja juaj celulare të jetë e lidhur me një rrjet Wi-Fi.
 2. Hapni aplikacionin WhatsApp dhe gjeni tre pikat e rreshtuara vertikalisht në krye të ekranit.
 3. Klikoni në opsionin "settings".
 4. Hapi tjetër është të klikoni në "icloud”, për këtë duhet të klikoni mbi emrin tuaj.
 5. Më pas, duhet të klikoni në butonin "Rezervë tani".

Prisni disa sekonda dhe do të përfundojë, duke ruajtur të dhënat tuaja të koduara në cloud.

Në rast se dëshironi të bëni kopje rezervë nga një kompjuter, është e nevojshme të lidheni me të Finder ose iTunes.

Në fund të këtij artikulli, shpresojmë të kemi dhënë një përgjigje se ku ruhet kopja rezervë WhatsApp në një mënyrë të thjeshtë. Nëse dini një vend tjetër ruajtjeje, mund ta lini në komente.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.