Si t’ju ​​informojmë për lajmet nga Telegram

lajmet e telegramit

Deri tani të gjithë e dimë se Telegram është një nga aplikacionet më të mira të mesazheve të menjëhershme që ekziston globalisht. Në varësi të vendit në të cilin jeni, është edhe më i përdoruri apo jo. Në Spanjë po fiton gjithnjë e më shumë ndjekës falë shumë prej teknologjive të saj por mbi të gjitha sigurisë së saj.

Aplikacioni si i tillë është shumë i ndryshëm nga WhatsApp, i cili kufizohet vetëm në lehtësimin e komunikimit mes njerëzve. Në Telegram mund të shkoni më tej dhe të mësoni për shumë gjëra falë kanaleve, diçka e ndryshme nga grupet që do t’i shpjegojmë në detaje. Nëse jeni të interesuar mësoni për lajmet nga Telegram, do të mësoni falë kanaleve.

Artikulli i lidhur:
6 kanalet më të mira të Telegramit të ndara sipas temave

Sepse po, nëse vini nga WhatsApp do të mësoheni me krijimin e grupeve të miqve, kolegëve ose familjes dhe që ata flasin atje, pikë. Dhe secili i kalon lidhjet e tyre me informacionin ose gif -at e tyre, videot, imazhet, etj. Por është se në Telegram mund të jeni brenda kanaleve që ju japin informacione të përditshme, sikur të ishte lajmi, por në aplikacionin e celularit tuaj.

Në fakt, nuk është se ka vetëm kanale lajmesh në Telegram, është se ka të gjitha llojet e temave: teknologji, video lojëra, anime, muzikë, lexim dhe një listë e gjatë temash të cilën ne nuk do ta shtojmë këtu sepse do të ishte e pafund. Por ne mund t'ju lëmë njërën ose tjetrën në rast se jeni të interesuar të hyni, por kjo do të jetë më vonë. Tani do të dimë ndryshimet midis grupeve dhe kanaleve dhe më pas do t'ju japim kanale lajmesh në të cilat mund të hyni në aplikacionin Telegram.

Dallimet midis kanaleve dhe grupeve në Telegram

kanal telegram

Për të qenë në gjendje të futni kanale që ju informojnë për çdo temë, është thelbësore që ta dini këtë, sepse jo në të gjitha faqet do të gjeni lajme ose atë që kërkoni. Si një grup Telegram ashtu edhe kanalet (edhe pse më shumë këto të fundit) ata mund të kenë qindra përdorues aktivë. Por ekziston një ndryshim i madh midis të dyve që duhet të dini.

Grupet Telegram janë në thelb biseda të njerëzve të krijuar nga njerëz ku mund të ndani gjithçka. Të gjithë mund të flasin. Do të ketë grupe publike ose grupe private, por në fund të fundit është diçka për këdo kudo komunikimi vjen nga të dyja palët, nga ata që krijojnë dhe nga ata që mbetenMe Padyshim që do të ketë rregulla, administratorë dhe gjëra të tilla, por në fund me dhe pa ftesë pasi të jeni brenda do të jeni në gjendje të flisni nëse nuk ju dëbojnë.

Përkundrazi në kanalet komunikimi shkon nga administratori tek publiku, por asnjëherë nga publiku tek administratori. Në një kanal Telegram vetëm një anëtar do të dërgojë mesazhe. Ky është ndryshimi më i madh që ekziston midis një grupi dhe një kanali dhe aty do të gjeni kanale lajmesh në Telegram, video lojëra, lexim, oferta dhe tema të tjera që ju thamë më parë.

Artikulli i lidhur:
Dallimet midis WhatsApp, Telegram, Signal, Messenger dhe Apple Messages

Ashtu si me shumë grupe, Këto kanale janë publike dhe mund të bashkoheni kur të doni. Për sa kohë që keni një URL të drejtpërdrejtë në kanal, do të keni mundësi të futeni. Ekziston një detaj i vogël, sot shumë kanale tashmë punojnë si grupe sepse aplikacioni ju lejon të lidhni një bisedë me kanalin. Prandaj, sa herë që një mesazh i ri publikohet në kanal, ju do të jeni në gjendje të filloni një bisedë në të njëjtin mesazh si përgjigje. Pjesërisht ka një bashkëveprim, por le të themi se mesazhi i administratorit gjithmonë do të mbizotërojë dhe do të mbetet.

Dhe tani që e dini këtë, ne mund të vazhdojmë t'ju japim një përmbledhje kanalesh, duke filluar me kanalet e lajmeve. Në çdo rast, pasi ne nuk dimë për interesat tuaja, ne do të rendisim më shumë tema për ju, meqenëse Ju mund të jeni të interesuar për lajmet në lidhje me teknologjinë, lojërat video apo edhe për të përfituar nga një ofertë.

Kanalet e lajmeve në Telegram

Aplikacioni i telegramit

Për t'i futur ato do të duhet të kërkoni lidhjen e drejtpërdrejtë në faqet e tyre të internetit ose të shkoni në Telegram dhe në motorin e kërkimit të grupeve dhe kanaleve, shkruani emrin e tyre. Nuk duhet t'ju kushtojë të gjeni ndonjë prej tyre, pasi ato janë kanale me mijëra dhe mijëra ndjekës të përditshëm që përditësohen çdo ditë.

Kanalet Telegram në lajmet e përgjithshme

 • Informacione për Coronavirus
 • eldiario.es
 • runrun.com
 • RT News
 • Publik
 • El Mundo
 • New York Times
 • OKDitë
 • Vendi

Kanalet Telegram mbi lajmet e teknologjisë

 • Engadget
 • Genbeta
 • Blerja
 • Mollë
 • Minuta 20
 • Gazeta
 • Më shumë decibel

Kanalet Telegram në lidhje me lajmet muzikore

 • AppleMusicTM
 • Anuel AA Muzikë
 • Sikosadizëm
 • MP3FullSoundTrack
 • Ekstazë & Progresive

Kanalet Telegram në lidhje me lajmet në lidhje me premierat dhe seritë e filmave

 • Premiera e filmit
 • CineNcasa
 • SoloCinema
 • PelisGram
 • Cinepolis
 • Filma të Hollivudit HD
 • Filma, Seriale dhe Komike
 • Netflix

Kanalet Telegram në lajmet sportive ndërkombëtare dhe kombëtare

 • Charlie zgjedh Falas
 • Sportiv
 • BADHJA DYD
 • Ditari i markës

Kanalet Telegram në lidhje me lajmet e lojërave video dhe aplikacionet e të gjitha llojeve

 • LegOffers / Playmobil
 • SwitchMania
 • Konzola Retro
 • Komuniteti APK FULL PRO Rilindur
 • Software

Kanalet Telegram në lidhje me lajmet nga organet zyrtare të Qeverisë së Spanjës dhe administratës

 • BOEDiary
 • Ministria e Shendetesise
 • Ministria e Arsimit dhe FP
 • BOJA Daily
 • Salutcat
 • Gencat
 • Bashkia e qytetit Vall d'Uixò
 • Bashkia e qytetit Sueca
 • Bashkia e qytetit Calp
 • Këshilli i Qytetit Cártama
 • Bashkia e Vacarisses
 • Bashkia e El Prat
 • Bashkia e qytetit Girona
 • Bashkia e qytetit Benicarló
 • Bashkia e qytetit Sant Celoni
 • Bashkia e Seviljes
 • Bashkia e qytetit Seva
 • Këshilli i Qytetit Benalmádena
 • Bashkia e qytetit Vilaplana
 • Bashkia e qytetit Cullera
 • Këshilli i Qytetit Conil
 • Bashkia e Les Useres
 • Ajuntament de la Vall d'Alba
 • Bashkia e qytetit Tordera
 • Bashkia e qytetit Valldemossa
 • Bashkia e Botarellit
 • Këshilli i Qytetit Guadalcanal
 • Këshilli i Sanxenxo
 • Bashkia e qytetit Badalona
 • Bashkia e qytetit Béjar
 • Bashkia e Porqueres
 • Bashkia e qytetit Puente Genil
 • Bashkia e qytetit Velayos
 • Villanueva de la Serena Town Hall
 • Këshilli i Qytetit Torrebaja
 • Bashkia e Lagjes
 • Bashkia e qytetit Huétor Vega
 • Këshilli i Qytetit Palomares del Río
 • Këshilli i Qytetit Sestao

Ky është një shembull i vogël i numrit të kanaleve që mund të gjeni në Telegram. Ne mund të vazhdojmë, por ju lëmë juve të pyesni ose të na pyesni për atë lloj kanali që dëshironi. Në çdo rast kemi shtuar kanale me shumë tema.

Shpresojmë që ky artikull të ketë qenë i dobishëm dhe që tani e tutje e dini ndryshimin midis një kanali dhe një grupi Telegram. Por mbi të gjitha ne shpresojmë që ju të keni gjetur kanalin e lajmeve që keni qenë të interesuar të gjeni, qoftë i një teme apo i një tjetri. Çdo dyshim ose sugjerim, çfarëdo që të jetë, mund ta lini në kutinë e komenteve që do të gjeni më poshtë. Shihemi në artikullin tjetër të Forumit celular.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.