Llojet e tastierave: sa ka dhe ndryshimet kryesore

Çfarë lloj tastiere të zgjedhësh

Tastierat janë një pjesë e domosdoshme e marrëdhënies tonë me PC, Dhe është që pa tastierën, ne nuk do të ishim në gjendje të fusnim të gjitha të dhënat që janë të nevojshme për të vazhduar bashkëveprimin me pajisjen. Me pak fjalë, tastiera bëhet krahët dhe këmbët e kompjuterit tonë, kështu që ne duhet të jemi të qartë se nga çfarë përbëhet dhe sa lloje ka.

Ne do t'ju tregojmë se sa lloje tastierash ka dhe cilat janë ndryshimet kryesore midis tyre në mënyrë që t'i njihni ato në thellësi. Tastierat janë shumë më të larmishme sesa mund të imagjinonit, kështu që mendoj se është një kohë e mirë për të folur rreth tyre, ndoshta kështu përfundoni duke provuar një tastierë të re, kush e di?

Tastiera me membranë dhe gërshërë

Ne i përfshijmë të dy tastierat në këtë seksion pasi tastierat me gërshërë janë ende një evolucion hibrid i tastierës së membranës, por pa ndonjë risi në nivelin e funksionimit.

Tastiera me një mekanizëm membranor është më e përhapura dhe e zakonshme, në fakt, shumica dërrmuese e tastierave që mund të gjejmë kanë këtë teknologji. Aq sa ka një numër të mirë përdoruesish që nuk kanë provuar kurrë një tastierë me një sistem tjetër.

Tastiera e membranës

Ky lloj tastiere ka një membranë të vogël plastike që shtyp një material metalik dhe krijon kontaktin e nevojshëm për të lëshuar informacionin. në lidhje me çelësin që shtypëm. Këto lloje tastierash janë veçanërisht më të lira për tu bërë se pjesa tjetër.

Për më tepër, kompjuterat fletorë ndonjëherë përfshijnë një sistem "gërshërë" që shtyp qarkun ose membrana, duke përdorur një mekanizëm të ndërmjetëm metali ose plastike të fortë, kjo është arsyeja pse mund të themi se ato janë hibride, pa qenë në të vërtetë një. Këto të fundit janë më pak të zakonshme për shkak të delikatesës së tyre dhe kostos më të lartë të prodhimit.

Tastierë mekanike

Tastierat mekanike ishin të vetmet në dispozicion jo shumë kohë më parë, Mund të themi se ishte fundi i viteve nëntëdhjetë dhe fillimi i dy mijëve kur tastiera e membranës filloi të bëhej e njohur, Kryesisht për shkak të zhurmës dhe rezistencës më të madhe që ata ofruan kundër mekanikës.

Tastierat mekanike kanë një sistem kompleks të elementeve që bashkëveprojnë kur shtypni tastin dhe përfundojnë duke aktivizuar qarkun, këta elementë bashkëveprues quhen ndërrues dhe ka shumë lloje. Sidoqoftë, më vonë do të flasim për llojet e ndryshme të ndërprerësve që është në treg.

Tastierë mekanike

Megjithatë, tastierat mekanike zbriten në një audiencë mjaft specifike që i kërkon ata, dhe ku dikur ata u dëbuan, sot ata janë bërë një produkt mjaft i jashtëzakonshëm, aq sa çmimi i tyre është dukshëm më i lartë se ai i tastierave të zakonshme të membranës.

E gjithë kjo nuk do të thotë që tastierat mekanike janë më të mira se tastierat membranore, ne duhet të studiojmë përdorimin dhe funksionalitetet që duam t'i japim secilës prej tastierave dhe të zgjedhim atë që i përshtatet më mirë nevojave tona.

Llojet e ndërruesve për tastierë mekanike

Siç kemi thënë, ndërprerësit janë elementët kryesorë të një tastiere mekanike, ato që do të shënojnë karakterin dhe mënyrën e bashkëveprimit me shtypjen e tastave tona, kështu që ne duam t'ju sjellim në një turne të shkurtër në ato më të njohurat që kemi. Ne do të flasim për mekanizmin Cherry MX, domethënë, një sustë dhe dy kontakte metalike që ndonjëherë ndërveprojnë me burimet.

 • Qershi MX e zezë: Një nga më të zakonshmet, ato kanë një rezistencë prej 60cn dhe një prekje të butë me pak dridhje, e cila lehtëson prekjen e dyfishtë. Si avantazh, nuk kërkon një goditje të thellë të tasteve.
 • Qershi MX kafe: Ky model ka një forcë presioni prej 55cn, është një terren i mesëm për sa i përket thellësisë dhe reagimit, ato janë më të buta se modeli i mëparshëm dhe disi më të shkathët.
 • Qershi MX blu: Me një forcë presioni prej 60cn është një nga më të lartat në treg, kërkon një pulsim të fortë dhe të thellë dhe lëshon tingullin karakteristik pulsues.
 • Qershi MX e qartë: Me një forcë presioni prej 65cn ofron një sistem shumë të butë me një goditje të gjatë.
 • Qershi MX e kuqe: Kërkon vetëm 45 cn forcë, është shumë e ngjashme me MX të zezë edhe pse është më rezistente ndaj pulsimit. Ndoshta është një nga më të popullarizuarit në mesin e lojtarëve.

Dhe kjo ka qenë një përzgjedhje e vogël e llojeve më të njohura të çelsave për tastierë mekanike në treg.

Pro dhe kundër: Tastiera e membranës

Tastierat me membranë janë më të përhapurat në të gjitha llojet e mjediseve, si në punë ashtu edhe në nivelin profesional, dhe kjo për arsye mjaft të thjeshta. Në nivelin e hapësirës, ​​tastierat e membranës kanë avantazhi i të qenit në gjendje të bëjë tastierë më të hollë dhe dukshëm më të "bukur" ose minimalist sesa tastierat konvencionale mekanike, e cila ka qenë një pasuri e madhe.

Jo vetëm ajo, tastierat me membranë kanë shumë lloje në një nivel teknik, për shembull, është mjaft e lehtë që këto tastierë të kenë një të caktuar rezistenca e lëngjeve, diçka që në një mjedis profesional është një avantazh shumë i rëndësishëm. Gjithashtu, për arsye të dukshme tastierat e membranës priren të jenë më të lehta.

Shumë tastierë si laptopë ose kompaktë nuk do të mund të ekzistonin po të mos ishte mekanizmi i membranës dhe kjo ka ndihmuar, ndër të tjera, që teknologjia e miniaturizimit të përparojë. Ne anen tjeter kostoja e mirëmbajtjes dhe prodhimit është padyshim më e ulët se ajo e një tastiere mekanike. Së fundmi, ata janë shumë më të qetë.

Pro dhe kundër: Tastiera mekanike

Tastierat mekanike ndërkohë kanë një atmosferë retro që është e vështirë për tu mposhtur. Ata prej nesh që janë në këtë tastierë për vite të tëra e dinë mirë se nuk ka përvojë të barabartë me atë të shtypjes së një tastiere mekanike, është një përvojë e vështirë për t'u përshkruar.

Për më tepër, shumë përdorues preferojnë rezistencën ndaj shtypjes që zakonisht ofron një tastierë mekanike si dhe paraqitjen e saj të ngritur pak, meqenëse kjo favorizon masat për të parandaluar dëmtimet në kyçet dhe gishtat, megjithëse disa përdorues gjithashtu përjetojnë ndjesi të kundërta.

Tastierë lojrash

Tastierat mekanike priren të kenë një kosto më të lartë, por në shumë raste kjo shoqërohet gjithashtu nga një cilësi më e lartë e prodhimit. Së fundmi, për sa i përket qëndrueshmërisë, tastierat mekanike zgjasin mesatarisht 50 milion goditje të tasteve, Ndërsa jeta e dobishme e një tastiere membranore është zakonisht midis 5 dhe 10 milion tasteve, a i prisnit të dhëna të tilla?

Për më tepër, tastierat mekanike janë të afta të regjistrojnë të gjitha çelësat në të njëjtën kohë dhe madje ofrojnë vonesë më të ulët, gjë që i bën ata aksesorët e preferuar për lojtarët e PC.

Llojet e tastierave

Tani do të flasim pak për llojet e ndryshme të tastierave që gjejmë në treg.

Ergonomik

Ato janë tastierë që kanë një paraqitje të çelësave dhe formave që janë krijuar për të parandaluar që problemet e mundshme fizike të kalojnë shumë orë para tastierës. Qëllimi juaj është të shmangni sindromën e tunelit kyçit të dorës, për shembull.

Rrokullisje

Disa tastiera kurioze që ishin në modë për një kohë janë bërë prej silikoni falë mundësive të ofruara duke pasur tastierë me një mekanizëm membranor. Ato zakonisht janë rezistente ndaj lëngjeve, si dhe lejojnë që ato të transportohen kudo që duam të shkojmë.

Tastierat me Touchpad

Gjithnjë e më shumë tastiera përfshini një "touchpad", qoftë në anë ose në fund. Kjo është shumë e dobishme kur kemi një TV inteligjent ose kur përdorim PC-në tonë si një qendër multimediale, pasi në këtë mënyrë ne mund të lundrojmë qartë pa qenë e detyruar të mos kufizohemi nga mungesa e miut.

kumar

Tastierat e lojrave janë bërë gjithnjë e më të popullarizuara, këto janë tastierë mekanike me mjaft drita RGB LED të të gjitha llojeve, Ato na lejojnë një shkallë të lartë të personalizimit, si dhe kanë mekanizma që janë krijuar për të shmangur vonesën dhe për të maksimizuar ndërveprimin tonë me lojën.

Rekomandimi ynë i tastierës

Nëse ajo që po kërkoni është një tastierë e gjithanshme me një bllok numerik dhe e aftë të na lejojë të kalojmë orë të gjata të punës Logitech Craft është pa dyshim alternativa juaj më e mirë. Isshtë projektuar nga dhe për të maksimizuar produktivitetin tonë dhe është e vështirë për ne të gjejmë ndonjë defekt.

Isshtë e njëjta tastierë nga e cila unë ju shkruaj këto fjalë dhe më duket një nga tastierat më të mira të bëra ndonjëherë. Duhet ta konsideroni patjetër këtë pajisje nëse po përballeni me ditë të gjata të shtypni pa ndalur, nuk do të pendoheni.

Por ne nuk ndalemi këtu, ndonjëherë ju jeni duke kërkuar diçka më të lehtë, më të lehtë për tu transportuar dhe veçanërisht "Multi-pajisje" për të qenë në gjendje të ndryshoni pozicionet kur të doni dhe falë lidhjes Bluetooth kjo Logitech K380 e lejon atë. Pa dyshim një tastierë kompakte, me një dizajn të këndshëm dhe shumë përparësi.

Isshtë një tastierë me një kosto mjaft të moderuar dhe që pa dyshim është pozicionuar në një mënyrë shumë interesante në gamën e produkteve të saj. Përveç kësaj, si një avantazh mund ta blini në ngjyra të ndryshme si rozë ose e zezë, kjo do të varet nga shijet tuaja. Pa dyshim Logitech me këtë tastierë ofron një alternativë shumë të larmishme që duhet të merrni parasysh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.