Si të parandaloni fshirjen e një mesazhi të përkohshëm në WhatsApp

Opsioni WhatsApp për të ruajtur mesazhin

Gjatë pritjes për Përditësimi përfundimtar me veçorinë e ruajtjes dhe parandaloni fshirjen e një mesazhi të përkohshëm WhatsApp, ka disa truke. Në këtë artikull ne eksplorojmë veçorinë e privatësisë së Keep Chat dhe truket për të parandaluar fshirjen automatike.

Opsioni i cilësimeve të privatësisë Mbaje bisedën Është ende duke u testuar në beta. Kjo është mënyra zyrtare që WhatsApp do të vërë në dispozicion në mënyrë që një mesazh i përkohshëm të mos fshihet. Është një mekanizëm që shkon në mënyrë specifike kundër thelbit të mesazhit të përkohshëm, por shumë përdorues e kërkojnë atë për të shmangur keqkuptimet në bisedat e aplikacioneve. E gjitha me pëlqimin e palëve, një mënyrë interesante për t'u marrë me çështjet që lidhen me ruajtjen e bisedave dhe privatësisë në komunikim.

Përditësimi në mënyrë që WhatsApp të mos fshijë një mesazh të përkohshëm

Ideja e "Preserve Chat" shkon kundër të gjithë qëllimit të një bisede të përkohshme. Megjithatë, për të pasur të dyja mundësitë, WhatsApp do t'ju dërgojë një mesazh kur pala tjetër dëshiron ta mbajë mesazhin. Në këtë mënyrë, ne mund të vendosim nëse duam që biseda të regjistrohet apo jo. Ju do të keni gjithmonë mundësinë për të rikthyer ndryshimin nëse është e nevojshme.

Në faqe Uebfaqja zyrtare e WhatsApp Ata e shpjegojnë vendimin me fjalët e mëposhtme: "ndonjëherë dëshironi të mbani një shënim të rastit zanor ose ndonjë informacion të rëndësishëm." Për momentin, funksioni është në fazën e testimit dhe disa pjesëmarrës të WhatsApp beta tani mund ta provojnë atë. Vendosja globale kërkon kohë, ndërsa zhvilluesit vazhdojnë të analizojnë funksionimin e tij dhe aplikimin e saktë.

Fleksibilitet në veçoritë e privatësisë

Funksioni i mesazheve të përkohshme të WhatsApp ka qenë i disponueshëm për disa versione. Ajo funksionon duke vendosur një afati kohor i vlefshmërisë për mesazhet që ndani në një bisedë. Pas kësaj kohe, mesazhet zhduken. Përveç kësaj, ato janë biseda që mbrohen nga një pamje e ekranit, duke i penguar kështu ata të shkelin dhe përdorin përsëri mesazhet tuaja në një mënyrë të thjeshtë. Me funksionin e ri Keep Chat, qëllimi është të sigurohet që një mesazh i përkohshëm në WhatsApp të mos fshihet. Por të dy përdoruesit duhet të bien dakord që kjo veçori të aktivizohet.

Dosja e mesazheve të ruajtura

Në të renë funksioni i mesazheve të ruajtura, bisedat që zgjedhim arkivohen për t'i konsultuar në çdo kohë. Për bisedën, do të duket sikur fshirja e butë nuk është aktivizuar kurrë. Në këtë mënyrë ne mund të konsultojmë informacione ose mesazhe specifike me disa prekje të ekranit.

Ndërsa ata vazhdojnë të punojnë për zbatimin dhe shtrirjen e kësaj veçorie, përdoruesit do të mund të vazhdojnë të konfigurojnë privatësinë e tyre sipas parametrave aktualë. Mesazhet e përkohshme fshihen sipas tre kornizave kohore specifike: 24 orë, 7 ditë, 90 ditë. Pasi të fillojmë një bisedë të përkohshme, të gjitha mesazhet do të zhduken kur të kalojë koha e zgjedhur. Mesazhet audio, imazhet ose mesazhet me tekst, gjithçka që ndahet në një bisedë të përkohshme fshihet automatikisht.

Për të shmangur këtë, WhatsApp po teston një funksion special që ruan mesazhe specifike që duhet të zgjidhni një nga një dhe të konfirmoni me të dyja palët. Përndryshe, mesazhi do të fshihet. Kjo është një mënyrë e mirë për të ruajtur thelbin e privatësisë dhe cilësimeve të zgjedhura nga çdo përdorues. Ndoshta ne jemi të interesuar të ruajmë një mesazh specifik, por nëse personi tjetër nuk dëshiron, ne do të duhet ta pranojmë dhe ta lëmë të fshihet automatikisht.

Popullariteti i bisedave të përkohshme

Snapchat ishte aplikacioni i mediave sociale që popullarizoi mesazhet vetë-fshirëse. Ato janë një mënyrë e veçantë komunikimi që u adoptua më vonë nga aplikacione të tjera, si Instagrami, i cili aplikonte mesazhe kalimtare. Qëllimi i këtij mjeti është që të jetë në gjendje të fshijë bisedat, nga njëra anë në mënyrë që të mos mbetet asnjë gjurmë, dhe nga ana tjetër të çlirojë memorien e celularit.

Sa për Intimitet, përdorimi i këtyre mesazheve është një mjet i shkëlqyeshëm për të mbajtur biseda private dhe për të ditur se nuk do të ketë të dhëna. Në këtë mënyrë ju mund t'i thoni gjërat duke e ditur se ato nuk mund të riprodhohen më vonë. Sigurisht që ka përjashtime.

Si të parandaloni fshirjen e një mesazhi të përkohshëm WhatsApp

Një mënyrë që u bë shumë e njohur për parandaloni fshirjen e mesazheve nga WhatsApp është regjistrimi i tyre me një pajisje tjetër. Ose bëni një foto ose video me një celular tjetër, ose madje regjistroni audion nga një pajisje tjetër.

Alternativat për mesazhet mbrojtëse Sot ata përfshijnë këtë veçori të re që WhatsApp po teston. Është një teknikë që kërkon konfirmim nga të dyja anët e bisedës, përndryshe fshirja e përkohshme do të mbetet e aktivizuar pa asnjë modifikim. Testoni versionin tuaj të WhatsApp për të parë nëse opsioni për të përdorur këto mesazhe të përkohshme që mund të ruhen për të ruajtur informacione specifike dhe të rëndësishme sipas nevojave tuaja të bisedës është përfshirë tashmë në ndërfaqen tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.