Pse NUK duhet të ndryshoni sistemin operativ Android të celularit tuaj

Ndryshoni sistemin operativ Android

Ndryshimi i sistemit operativ të një pajisjeje elektronike është një detyrë për të cilën është e nevojshme të keni shumë njohuri, pasi duhet të jeni në gjendje të përballeni me të gjitha problemet që mund të hasni gjatë rrugës.

Nëse flasim për telefonat inteligjentë, disa vjet më parë ishte e zakonshme të gjesh ROM të personalizuar për pajisje të caktuara, ROM që duhet të instalosh vetëm sepse janë të dizajnuara për pajisje specifike. Por nëse ne nuk largohemi prej andej, ju nuk duhet ndryshoni sistemin operativ Android e celularit tuaj nga askush tjetër.

Sistemet operative për pajisjet mobile

Meqenëse telefonat inteligjentë dolën në treg në fillim të viteve 2000, shumë sisteme operative janë përpjekur pa sukses për të fituar një bazë në treg, një treg që aktualisht dominohet nga iOS dhe Android.

Windows Phone

Windows Phone

Microsoft kishte në dorë mundësinë për të hyrë në treg, por menaxhimi i Windows Phone ishte një fatkeqësi e vërtetë në duart e Steve Ballmer, CEO i Microsoft në atë kohë.

Windows Phone u prek deri në vdekje nga keqmenaxhimi i Steve Ballmer. Me ardhjen e Satya Nadella në postin e CEO të Microsoft, ai pa se nuk kishte asgjë për të bërë dhe vendosi të linte Windows Phone përgjithmonë.

Windows Phone ofroi integrim të përsosur të një celulari me një kompjuter të menaxhuar nga Windows, ashtu si një iPhone me Mac. Microsoft ndaloi ofrimin e mbështetjes për Windows 10 Mobile në janar 2020.

Microsoft përqendroi përpjekjet e tij në ofrimin e të gjithë ekosistemit të tij të aplikacioneve në Android dhe aktualisht integrimi midis Android dhe Windows është praktikisht i përsosur përmes aplikacionit Your Phone.

Firefox OS

Firefox OS

Në vitin 2013, Fondacioni Mozilla prezantoi Firefox OS, një sistem operativ celular të bazuar në HTML 5 me një kernel Linux me burim të hapur. Ajo u krijua për të lejuar që aplikacionet HTML 5 të komunikojnë drejtpërdrejt me pajisjet e pajisjes duke përdorur API të Hapura të Uebit dhe JavasScript.

Ky sistem operativ ishte i fokusuar në terminale dhe tableta të nivelit të ulët si ZTE Open (shitur nga Telefónica) dhe Peak. Përveç kësaj, ishte gjithashtu në dispozicion për Raspberry Pi, TV të zgjuar dhe pajisje kompjuterike me efikasitet energjie.

Jeta e Firefox OS ishte e shkurtër, pasi në vitin 2015, Fondacioni Mozilla njoftoi se po anulonte zhvillimin e Firefox OS për pajisjet mobile. Megjithë mbështetjen e gjerë që kishte nga komuniteti vullnetar, ai nuk u mbështet nga prodhuesit e smartphone -ve, të cilët, në fund, janë gjithmonë ata që vendosin nëse një sistem operativ celular do të ketë sukses apo jo.

Tizen OS

Tizen OS

Edhe pse Tizen ka qenë gjithmonë i lidhur me Samsung, ky sistem operativ i bazuar në Linux dhe HTML 5 u sponsorizua nga Fondacioni Linux dhe Fondacioni LiMo për të krijuar një sistem operativ për tableta, fletore, telefona inteligjentë, televizorë të zgjuar ...

Kur versioni përfundimtar u lëshua në 2013, ai ishte në përputhje me aplikacionet Android. Ideja fillestare për këtë projekt ishte krijimi i një sistemi operativ me burim të hapur, megjithatë kur u lëshua versioni 2 ai ishte nën licencë nga Samsung.

Tizen është i pranishëm në të gjithë televizorët inteligjentë Samsung, si dhe pajisjet e lidhura me të. Dhe deri vonë, ishte gjithashtu sistemi operativ për orët inteligjente të kompanisë koreane.

Në pajisjet mobile, deri vonë Samsung ka vazhduar të lançojë telefona inteligjentë me Tizen të destinuar për vendet në zhvillim.

Ubuntu prekje

Ubuntu prekje

Kompania Canonical, e përkushtuar për shitjen e produkteve dhe shërbimeve me Ubuntu, prezantoi telefonin Ubuntu 2013, një sistem operativ që përdorte një ndërfaqe grafike me gjeste të bazuara në modelin Unity.

Një nga tërheqjet e tij kryesore ishte aftësia për të ngarkuar desktopin e Ubuntu duke e lidhur pajisjen me tastierën dhe portën e miut.

Kjo ide fantastike u miratua nga Samsung me Deck, një funksionalitet që na lejon të lidhim miun dhe tastierën me një smartphone Samsung për të punuar sikur të ishte një kompjuter me Ubuntu.

Në vitin 2017, Canonical braktisi zhvillimin e këtij sistemi operativ. Deri më tani vetëm firmat BQ dhe Meizu kishin zgjedhur për të, secila duke lansuar një smartphone në treg me Ubuntu Touch.

Salfish OS

Salfish OS

Me një kernel Linux dhe të programuar në C ++, ne gjejmë Sailfish OS, një sistem operativ për pajisjet mobile të krijuara nga kompania finlandeze Jolla Ltd., një kompani e krijuar nga ish -punonjësit e Nokia kur Microsoft bleu kompaninë dhe filloi të përdorte Windows Phone.

Sailfish OS është i aftë të ekzekutojë aplikacione Android. Shumica e këtij sistemi operativ është softuer falas përveç ndërfaqes së përdoruesit të njohur si Sailfish Silica, kështu që të gjithë ata që duan ta përdorin atë duhet të paguajnë për licencën.

Ndryshe nga sistemet e tjera operative të lëvizshme, Sailfish OS vazhdon në zhvillim falë marrëveshjeve të komercializimit që kompania arriti me Kinën, Rusinë dhe disa vende të Amerikës Latine për shkak të rritjes së pandalshme të iOS dhe Android dhe dyshimeve për spiunazh të mundshëm. Nga kompanitë amerikane prapa saj Me

webOS

WebOS

Para se Android të bëhej popullor, Palm prezantoi webOS, një sistem operativ të bazuar në Linux që përdorte HTML 5, JavaScript dhe CSS, i gjetur brenda Palm Pre, një pajisje që doli në treg në mesin e vitit 2009.

Pas blerjes së Palm me pate nga HP, tre pajisje të reja u lançuan në treg, pajisje që ishin aq pak të suksesshme në treg sa e detyruan kompaninë të vazhdojë zhvillimin e tyre në 2011.

Në vitin 2013, prodhuesi LG bleu webOS për ta përdorur atë si sistem operativ për televizorët e tij të zgjuar. Në vitin 2016 ajo lansoi smartphone -in e parë me webOS -in e ri, Motorola Defy. Që atëherë asgjë tjetër nuk dihet për zhvillimin e webOS për telefonat inteligjentë.

Pas njoftimit të LG për të braktisur tregun e telefonisë, ne tashmë mund të harrojmë të shohim një smartphone me webOS në të ardhmen.

të tjerët

Amazon Fire OS

Sistemi operativ i tabletave Amazon, si ai i përdorur nga Huawei në telefonat e tij inteligjentë, nuk janë asgjë më shumë se pirunë Android, domethënë, ata përdorin AOSP (Projekti Android me Burim të Hapur) por pa aplikacione të Google, kështu që ato janë akoma Android.

Ndryshoni sistemin operativ Android?

Ubuntu prekje

Nëse keni menduar ndonjëherë të ndryshoni Android për një sistem tjetër operativ, këtu janë arsyet pse është një ide shumë e keqe.

Pajtueshmëria e shoferit

Që një komponent të funksionojë në një sistem operativ, siç është modemi i komunikimit, sistemi operativ duhet të ketë drejtuesit përkatës të instaluar, pavarësisht nga sistemi operativ.

Shumica e përbërësve që mund të gjejmë brenda një smartphone Android mbështeten vetëm përmes Android. Ju nuk do të gjeni mbështetje për këta përbërës, pavarësisht se sa të përgjithshëm janë në sisteme të tjera operative si Windows Phone, Firefox OS, Tizen OS, Ubuntu, Sailfish, webOS ...

Problemet e funksionimit

Në lidhje me pjesën e mëparshme, ne gjithashtu do të gjejmë probleme në funksionim, nëse në një moment mund ta bëjmë sistemin operativ të funksionojë në telefon.

Nëse arrijmë të instalojmë ndonjë nga sistemet operative alternative të Android, ka shumë të ngjarë që disa veçori të pajisjes nuk do të funksionojnë, të tilla si lidhja Wi-Fi, lidhja e të dhënave, bluetooth ... dhe gjetja e drejtuesve të nevojshëm mund të jetë një detyrë e frikshme nëse nuk kemi njohuritë e duhura.

Ju do të humbisni garancinë

Nëse smartphone ku dëshironi të provoni një sistem tjetër operativ është më pak se dy vjeç, duke instaluar një sistem tjetër operativ, do të humbni garancinë e prodhuesit, kështu që këshillohet vetëm që të përpiqeni ta kryeni këtë proces në një smartphone të vjetër.

Ju nuk do të jeni në gjendje ta ktheni terminalin në gjendjen e tij origjinale

Një problem tjetër me të cilin përballemi është se ne nuk do të jemi në gjendje ta kthejmë pajisjen në gjendjen e saj origjinale, pasi ky proces kërkon fshirjen e çdo gjurme të mëparshme të ruajtur në pajisje, përfshirë kopjen rezervë që lejon rikthimin e pajisjes nga e para...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.