Discord Nitro: Çfarë është dhe si fitohet?

Përçarje Nitro

Duke vazhduar me artikujt kushtuar platformës Discord dhe pasi t'ju tregojmë 25 botët më të mirë për Discord dhe 9 bots më të mirë të muzikës për Discord, në këtë artikull ne ju tregojmë çfarë është Discord Nitro dhe çfarë na ofron ky version i përmirësuar i kësaj platforme.

Nëse ende nuk e njihni platformën Discord, më poshtë do t’ju ​​tregojmë se për çfarë shërben kjo platformë, pse është bërë kaq popullore gjatë pandemisë koronavirus dhe pse krijuesit e përmbajtjes ata e përdorin atë në vend që të përdorin Telegram, një nga aplikacionet më të përdorura për të krijuar bashkësi të të gjitha llojeve.

Çfarë është përçarja

Mosmarrëveshje

Siç mund ta marrim me mend përmes logos së kësaj platforme (është një çelës kontrolli), Discord është një platformë që ka lindur për komunitetin e lojtarëve mund të jenë në kontakt kur luanin të njëjtin titull në bashkëpunim nëse titulli në fjalë nuk e ofron atë mundësi.

Edhe pse ka shumë lojëra që e ofrojnë atë sot, grupet e miqve preferojnë të përdorin Discord për shkak të cilësi e lartë e zërit dhe që mund të jeni në kontakt gjatë gjithë kohës, diçka që nuk ndodh në lojërat video kur ato shfaqin ekranin e ngarkimit.

Ne mund ta themi atë Diskordimi nuk është asgjë më shumë se një Skype, por i drejtohet komunitetit të lojtarëve. Diskordi vë në dispozicion një numër të madh opsionesh për këtë komunitet të madh, një nga ato kryesore është mundësia e krijimit të komuniteteve midis miqve ose ndjekësve nëse është një transmetues.

Mosmarrëveshjet e botëve të muzikës

Këto bashkësi nuk janë të orientuara vetëm për të kënaqur egon e pronarit, por është një kanal ku njerëzit munden takoni njerëz të tjerë për të luajtur të njëjtën lojë, për të gjetur zgjidhjen për një lojë që ju reziston, kontaktoni me transmetuesin ...

Diskordi u krijua për të zgjidhur një problem të madh: si të komunikoni me miqtë nga e gjithë bota ndërsa luani në internet. Që në moshë shumë të re, themeluesit e Discord, Jason Citron dhe Stan Vishnevskiy, ata ndanin një dashuri për lojërat video.

Atëherë, të gjitha mjetet në dispozicion për të përmbushur nevojën për komunikim ato ishin të ngadalta, jo të besueshme dhe komplekse. Jason dhe Stan u inkurajuan të kërkojnë një shërbim që plotëson këto nevoja dhe kështu lindi Diskordi.

aktualisht, nuk përdoret vetëm për të lidhur lojtarët, por përdorimi i tij është shtrirë në sektorë të tjerë si komunitetet e artistëve, klubet e çiklizmit, grupet e miqve ose familjes ... Çdo ditë përdoruesit kalojnë më shumë se 4 orë në platformë, një vend ideal për të takuar njerëz të rinj, për të kaluar shoqërinë , krijoni miqësi ...

Për çfarë është Diskordi?

Diskordi është bërë një alternativë solide për aplikacionet kryesore të thirrjeve video për shkak të numrit të madh të funksioneve që na ofron, edhe pse kjo është, nëse duam. shijoni cilësinë më të lartë të videos, ne duhet të bëjmë për kuti, kjo është një nga pikat e saj negative.

Përdorimi i mosmarrëveshjeve

Takoni njerëz me të njëjtat shije

Serverët e mosmarrëveshjeve janë të organizuar në kanalet që nga ana e tyre janë të renditura sipas temës ku mund të bashkëpunoni, ndani ose thjesht të flisni për ditën tuaj pa monopolizuar një bisedë në grup.

Luaj në komunikim me përdoruesit e tjerë

Futni një kanal zanor kur jeni të lirë dhe miqtë që keni në serverin tuaj ata mund të shohin që ju jeni të lidhur dhe bashkohu menjëherë për të folur pa telefonuar.

Ndaje skedarët

Përmes Discord ne mund të ndajmë çdo lloj skedari, megjithëse kufiri maksimal i skedarit është 100 MB. Natyrisht, është krijuar për të ndarë videoklipe ose për të kapur filma jo të plotë.

Thirrjet video

Edhe pse nuk është virtyti i tyre kryesor, me pandeminë djemtë e Mosmarrëveshjes e kanë njohur përshtaten me nevojat e përdoruesve dhe ato ju lejojnë të bëni video thirrje përveç ndarjes së ekranit tuaj.

Shumë platformë

Duke qenë në dispozicion për Windows, macOS dhe Linux dhe për pajisjet mobile, ne mund të marrim pjesë dhe të bashkëpunojmë në kanalet tona ose të tjera nga kudo, pavarësisht se ku jemi.

Versionet e mosmarrëveshjeve

Versionet e mosmarrëveshjeve

Diskordi është i disponueshëm në 3 versione, secila prej tyre na ofron veçori dhe funksione të ndryshme: Mosmarrëveshje, Diskordimi klasik y Përçarje Nitro.

Përçarje Nitro

Discord Classic është me çmim 9,99 dollarë në muaj ose 99,99 dollarë në vit dhe ne paguajmë për një vit të tërë menjëherë (që do të thotë një zbritje prej 16%).

Emojit më të mirë

Shumica e serverëve Discord kanë emoji të personalizuar të krijuar nga komuniteti ose pronari i serverit. Këto mund të përdoren vetëm në serverët në të cilët janë krijuar. Discord Nitro lejon përdoruesit përdorni çfarëdo emoji që kanë në bibliotekën e tyre, në çdo server.

Profili personal

Çdo emër përdoruesi Discord ka një numër të rastësishëm katër shifror. Nitro ju lejon ndryshoni atë numër në çdo gjë ju dëshironi, përderisa ai kombinim i emrit dhe numrit nuk është i zënë.

Për më tepër, pajtimtarët që paguajnë munden përdorni një GIF të animuar si një avatar në vend të një imazhi statik dhe ata marrin një simbol të vogël pranë emrit të tyre që tregon se ata janë përdorues të Nitro.

Tregoni mbështetjen tuaj

Përfshin një simbol të profilit, simbol që zhvillohet në varësi të motit që mbartim duke përdorur platformën.

Ngritje më të larta

Në nivelin falas, mund të dërgoni skedarë vetëm deri në 8 MB. Abonentët Nitro Classic dhe Nitro munden ngarkoni skedarë deri në 50 dhe 100 MB respektivisht.

video HD

Mosmarrëveshja lejon transmetoni lojën tuaj në një grup të vogël njerëzish. Mund të transmetoni deri në 720p me 30 FPS në nivelin falas. Nëse jeni përdorues Nitro ose Classic, mund të transmetoni deri në 1080p me 60 FPS.

Përveç kësaj, ajo gjithashtu lejon ndajeni ekranin tuaj me miqtë tuaj deri në 1080p me 30 FPS, ose 720p me 60 FPS.

Diskordimi klasik

Versioni Classic na ofron përparësitë themelore të bisedës pa azhurnim të serverit. Discord Classic kushton 4,99 dollarë në muaj ose 49,99 dollarë në vit dhe ne paguajmë një vit të tërë menjëherë.

Mosmarrëveshje

Versioni bazë i Discord na ofron të gjitha tiparet e nevojshme të jemi në gjendje të flasim me miqtë / shokët tanë të skuadrës, të marrim pjesë në kanale dhe të krijojmë serverin tonë kryesisht.

Kush të ndjekë në Disord

Nëse keni një transmetues të preferuar si në Twitch ashtu edhe në YouTube, ka më shumë të ngjarë që ata të kenë një llogari Discord, një llogari në të cilën do të keni mundësinë të takoni njerëz që luajnë të njëjtat tituj sesa ju përveç që keni mundësinë të flisni drejtpërdrejt me transmetuesin.

Sa më i madh të jetë transmetuesi, aq më e ndërlikuar do të jetë përgjigjja e pyetjeve tonaSidoqoftë, nëse duam të zgjerojmë rrethin tonë të miqve, është një opsion i shkëlqyeshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.