Si të përditësoni një iPad të vjetër në versionet më të fundit

Si të përditësoni një iPad të vjetër në versionet më të fundit

Pajisjet Apple, të cilat përfshijnë iPhone dhe iPad, janë shumë të njohura kur bëhet fjalë për marrjen e përditësimeve, pasi prodhuesi është një nga më mbështetësit në industrinë e celularëve dhe tabletëve, si dhe në sektorë të tjerë. Është për shkak të kësaj terminalet me disa vite në to janë ende të pranueshëm për përditësimet e fundit, megjithëse, si çdo gjë, edhe kjo ka një kufi, pasi koha e mbështetjes është nga 5 në 6 vjet.

Nëse keni një iPad më të vjetër, ai mund të mos ketë qenë në gjendje të përditësohet në versionet më të fundit të iPadOS për shkak të moshës së tij. Megjithatë, mund të provohen disa metoda për të konfirmuar nëse vërtet nuk mund të përditësohet ose, në rastin më të mirë, për ta përditësuar përfundimisht në versionin më të fundit të disponueshëm për tabletin, dhe këtë herë Ne ju tregojmë se çfarë të bëni për ta arritur atë.

Nëse iPad juaj nuk ka versionin më të fundit të softuerit sepse nuk mund të përditësohej, kjo do të ndikojë në performancën e tij. Në të njëjtën kohë, do të ndikohet edhe përvoja e përdoruesit, pasi përditësimet kanë përmirësime dhe korrigjime, si dhe funksione dhe funksione të reja të ndryshme që ju lejojnë të përfitoni më shumë nga pajisja, që në këtë rast është iPad që keni. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të përditësoni në versionin më të fundit që Apple ka lëshuar.

Shkoni te cilësimet dhe kontrolloni nëse ka një përditësim të disponueshëm për iPad

iPad

Mënyra e parë për të kontrolluar nëse iPad juaj ka një përditësim të disponueshëm është mënyra më e lehtë dhe më e shpejtë për ta bërë atë. Përveç kësaj, Kjo nuk ka nevojë për një kompjuter, apo diçka të tillë. Megjithatë, rekomandohet që tableti të lidhet me një rrjet Wi-Fi të qëndrueshëm, të shpejtë dhe të sigurt, në mënyrë që të shmanget konsumimi i padëshiruar i paketës së të dhënave, pasi duhet të kryhet një kontroll online përmes cilësimeve të sistemit.

Së pari, Duhet të hapni aplikacionin "Cilësimet"., e cila identifikohet nga një ikonë ingranazhi. Më pas duhet të hyni në seksionin "Të përgjithshme", në të cilin do të gjejmë seksionin "Përditësimi i softuerit", ku duhet të futni. Pasi të jeni atje, duhet të prisni që iPad të kontrollojë nëse ekziston një përditësim iPadOS ose iOS i disponueshëm për shkarkim dhe instalim, për të cilin nevojitet një lidhje interneti. Pas përfundimit të kontrollit, nëse ka një version më të fundit të softuerit gati për instalim, vazhdoni ta nisni atë, por jo përpara se ta keni tabletin me një nivel të mirë karikimi, pasi nëse ka një bateri shumë të ulët, përditësimi i firmuerit nuk do të jetë kryer. Dhe është se, në fjalë, duhet të ketë jo më pak se 50% ngarkesë.

Përditësoni iPad përmes iTunes

Një mënyrë tjetër për të përditësuar një iPad të vjetër në versionin më të fundit të softuerit është përmes iTunes, një program për PC i cili ndër të tjera shërben edhe për organizimin dhe luajtjen e muzikës dhe videove që keni; luani ose shkarkoni një numër të pakufizuar këngësh me Apple Music (me një abonim të paguar); Gjeni muzikë falas, filma, shfaqje televizive, audiolibra, podkaste dhe më shumë në iTunes Store; dhe konfiguroni iPhone, iPad ose iPod dhe shtoni muzikë, video dhe përmbajtje të tjera në të. Megjithatë, ajo që na intereson në këtë rast është përditësimi i tabletit, ndaj duhet të bëjmë sa më poshtë:

 1. Para së gjithash, ju duhet të shkarkoni iTunes në kompjuterin tuaj. Kjo mund të bëhet nëpërmjet kjo lidhje; Aty duhet të klikoni në lidhjen e shkarkimit që korrespondon me versionin e Windows që keni, qoftë Windows 10 ose 8, dhe nëse arkitektura e tij është 64 ose 32 bit.
 2. Tani, me iTunes të shkarkuar dhe instaluar në PC, ju duhet të lidhni iPad-in me kompjuterin, pa vonesë. Mund ta lidhni duke përdorur një kabllo USB ose USB-C, ose nëpërmjet një lidhjeje Wi-Fi, megjithëse më e rekomanduara është me një kabllo.
 3. Më vonë, në programin iTunes në PC, ju duhet të klikoni në butonin "Pajisja". i cili ndodhet afër majtas sipër të dritares së iTunes.
 4. Pastaj duhet të klikoni në butonin "Përmbledhje" gjendet në atë seksion.
 5. Pastaj duhet të klikoni në butonin "Kontrolloni për përditësim."
 6. Tani, më në fund, për të instaluar një përditësim të disponueshëm, Ju duhet të klikoni në "Përditëso". Me këtë, procesi do të fillojë menjëherë. Sigurisht, kompjuteri duhet të lidhet me një rrjet të shpejtë dhe të qëndrueshëm Wi-Fi.

Së fundi, duhet theksuar se modelet e mëposhtme të iPad të listuara më poshtë nuk mund të bëhen me versionet më të fundit të iOS dhe iPadOS dhe kjo për shkak se ato janë shumë të vjetra dhe nuk kanë më mbështetje për përditësimin. Prandaj, metodat e treguara tashmë nuk do të funksionojnë nëse ato janë kryer tashmë me versionet më të fundit të softuerit për ta.

 • iPad (gjenerata e 1-të)
 • 2 iPad
 • iPad (gjenerata e 3-të)
 • iPad (gjenerata e 4-të)
 • iPad Air (gjenerata e tretë)
 • iPad Air 2
 • iPad mini (gjenerata e 1-të)
 • iPad mini 2
 • iPad mini 3

Nga ana tjetër, nëse ky artikull ka qenë i dobishëm për ju dhe dëshironi të dini më shumë për iPad, iPhone dhe shërbime të tjera të Apple, hidhini një sy disa nga sa vijon që rendisim më poshtë, të cilat janë vetëm një pjesë e asaj që kemi publikuar. në MovilForum më parë:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.