Si të përktheni shënime me zë dhe tekst gjatë bisedës në WhatsApp

përktheni whatsapp

Shumë përdorues të WhatsApp e përdorin këtë aplikacion për të punuar ose ndërvepruar me njerëz nga vende të ndryshme që flasin gjuhë të ndryshme. Diversiteti është i mrekullueshëm, por ndonjëherë mund të çojë në kaos të madh. Një vërtetë Kulla e Babelit. Për fat të mirë, ka disa truke që mund të na ndihmojnë të bëjmë gjithçka të rrjedhë ashtu siç duam. Në këtë postim ne shpjegojmë si të përktheni shënime me zë dhe tekst gjatë bisedës në WhatsApp, në mënyrë që komunikimi të jetë sa më i mirë.

Të mësuarit për të menaxhuar këtë dhe burime të tjera mund të bëjë një ndryshim të madh kur bëhet fjalë për komunikimin. Nuk duhet të harrojmë se WhatsApp është një nga aplikacionet më të njohura të mesazheve në botë, prandaj është relativisht e zakonshme të gjendemi në situatën që duhet të komunikojmë me njerëz me të cilët nuk e ndajmë gjuhën. 

Mjeti për përkthimin e shënimeve me zë dhe tekst në WhatsApp është një burim i paçmuar për të thyejnë barrierat gjuhësore dhe për të arritur një komunikim të thjeshtë dhe efektiv. Diçka që deri më tani përdoruesit nuk e kishin.

Disa përdorues e kanë përdorur opsionin ndryshoni gjuhën e WhatsApp duke menduar se me këtë kanë gjetur zgjidhjen e problemit. Natyrisht, kjo nuk është kështu. Duke bërë këtë, e vetmja gjë që arrihet është se gjuha e menyve ndryshon, por nuk kryhet asnjë përkthim aktiv i mesazheve.

Kështu funksionon përkthyesi “live”.

Shkoni përpara se ky funksion Është i disponueshëm vetëm në telefonat google (duke filluar me Google Pixel 6). Një zgjidhje për të përkthyer një bisedë të plotë WhatsApp në pak sekonda, pa pasur nevojë të dilni nga aplikacioni. Ne flasim për Funksioni i "Përkthimit të drejtpërdrejtë të Google". Më poshtë shpjegojmë se si ta aktivizoni dhe më pas si ta përdorni:

Aktivizo Google Live Translate

përktheni mesazhet në whatsapp

 1. Hapi i parë është hapja e aplikacionit konfiguracion e telefonit tonë Pixel.
 2. Ne jemi duke shkuar tek "Sistemi" dhe, prej andej, në seksion "Përkthe drejtpërdrejt".
 3. atje aktivizojmë ndërprerësin shfaqet në krye dhe (opsionale) zgjidhni gjuhën e synuar të përkthimit si parazgjedhje.

Përdorni Google Live Translate

 1. Ne hapim bisedën WhatsApp me mesazhet që do të përkthehen. Kur mesazhet zbulohen në një gjuhë të ndryshme nga gjuha e sistemit, një mesazh do të shfaqet në ekran (mbi të cilin duhet të klikojmë).
 2. Ne shkarkojmë paketën e gjuhës që korrespondon me këtë mesazh.
 3. Me këtë, të gjitha mesazhet e bisedës në këtë gjuhë do të përkthehen automatikisht.

Karakteristika më e spikatur kur përdorni këtë metodë është e saj menjëherë. Na lejon të përkthejmë pothuajse në të njëjtën kohë kur bisedojmë, pa humbur kohë. Pothuajse si një bisedë normale mes dy njerëzve në të njëjtën gjuhë.

Eshtë e panevojshme të thuhet se sa praktik dhe i përshtatshëm është ky burim. Na kursen shumë kohë dhe punë manuale. Pothuajse sikur telefoni ynë Google Pixel të ketë një përkthyes të integruar të bisedës WhatsApp.

Metoda të tjera për të përkthyer shënime me zë dhe tekst në WhatsApp

Ka të tjera formula alternative jo aq të sofistikuara për të përkthyer mesazhe me tekst në WhatsApp. Këto përfshijnë përdorimin e mjeteve që ne të gjithë i dimë tashmë: Google Translate dhe tastierën virtuale GBboard. E para është pak më pak e shkathët se e dyta, siç do ta shohim në paragrafët në vijim. Ne do të shpjegojmë se si t'i përdorim këto burime për të arritur qëllimin tonë:

Google Translate

google translate

Google Translate është një aplikacion praktik që shumë njerëz e përdorin çdo ditë. Kjo na jep mënyra më themelore për të përkthyer mesazhet tona WhatsApp. Funksionon mirë, edhe pse nuk është shumë i përshtatshëm nëse kemi shumë mesazhe apo biseda për të përkthyer, pasi bëhet fjalë për punë manuale. Është gjithashtu e mundur të përdoret një aplikacion alternativ përkthimi sipas zgjedhjes sonë, megjithëse ky është mjaft i mirë.

Për të përdorur këtë zgjidhje, nuk na mbetet gjë tjetër veçse të kopjojmë dhe ngjitim manualisht të gjitha mesazhet në aplikacion, të cilat, në varësi të vëllimit të mesazheve, mund të jenë vërtet të rënda. Megjithatë, është krejtësisht i përshtatshëm për kryerjen e përkthimeve të rastësishme. A funksionon kështu:

 1. Gjëja e parë për të bërë është shkarkoni aplikacionin Google Translate nga Luajnë Store (ose nga Apple Store, nëse përdorim një iPhone).
 2. Pasi të kemi instaluar aplikacionin në pajisjen tonë, hapim bisedën WhatsApp për të cilat duam të aplikojmë përkthimin.
 3. pastaj, kopjojmë mesazhin që do të përkthehet.
 4. atëherë hapim aplikacionin Google Translate në celularin tonë. Aty zgjedhim gjuhën e tekstit të kopjuar dhe gjuhën në të cilën duam ta përkthejmë.
 5. Së fundi, ne e ngjitim tekstin e kopjuar në fushën e tekstit dhe kjo do të shfaqet e përkthyer automatikisht në gjuhën e zgjedhur.

Gjëja më interesante në lidhje me këtë opsion është se ne mund të përdorim mikrofonin në mënyrë që Google Translate të "dëgjojë" atë shënime zëri WhatsApp dhe përktheni ato. Shumë praktik si dhe i besueshëm.

Një truk shtesë që mund të përdorim dhe që do të japë rezultate më të mira është që hap dy ekrane e Google Translate, duke përdorur njërin për të përkthyer mesazhet që marrim dhe tjetrin për të përkthyer ato që gjenerojmë.

GBboard

g dërrasë

Shumë njerëz përdorin aplikacionin e tastierës Google, Gboard, i cili tashmë vjen i parainstaluar në shumicën e telefonave Android. Kjo na ofron një mënyrë ndoshta pak më e shkathët për të kryer përkthimet tona në WhatsApp, ose të paktën pak më pak i rëndë. Pika negative është se nuk do të na ndihmojë të përkthejmë shënime zanore. Le të shohim se si funksionon:

 1. Së pari, nëse nuk e keni tashmë të instaluar, duhet shkarkoni aplikacionin. Është i disponueshëm si në Android ashtu edhe në iPhone.
 2. Atëherë duhet konfiguroni Gboard si metodë hyrëse.
 3. Më pas shkojmë në bisedën WhatsApp që përmban mesazhet për të përkthyer dhe Ne kopjojmë mesazhin.
 4. Ne prekim fushën e tekstit për të hapur Gboard dhe klikojmë në shigjetën e vogël në të djathtë në anën për t'u shfaqur me shume opsione.
 5. Tani zgjedhim opsioni i integruar i përkthimit, në kutinë e tekstit, ne zgjedhim gjuhën në të cilën dëshirojmë ta përkthejmë tekstin.
 6. Në fund shtypim dhe mbajmë kutinë e tekstit në mënyrë që të shfaqet opsioni për të ngjitur tekstin e kopjuar. Ne zgjedhim "Ngjit" dhe mesazhi i përkthyer do të shfaqet.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.