Si të përktheni mesazhet WhatsApp

Si të përktheni mesazhet WhatsApp

WhatsApp është Rrjeti i tretë social më i përdorur në mbarë botën dhe kryeson pozicionin numër një të aplikacioneve më të njohura të mesazheve. Po flasim për një aplikacion që praktikisht po zëvendëson mesazhet tradicionale SMS, të cilat tashmë ishin në rënie prej disa vitesh.

Aktualisht, WhatsApp është mjeti me të cilin miqtë, familja, kolegët dhe madje edhe kompanitë komunikojnë me klientët e tyre, falë kanaleve të shërbimit ndaj konsumatorit që ata përdorin. WhatsApp Biznes, versioni i biznesit i aplikacionit të mesazheve që sot i përket Facebook.

Me WhatsApp ka qenë gjithashtu e mundur të kapërcehen kufijtë dhe barrierat rajonale. Falë këtij aplikacioni, tani dy njerëz në pjesë të kundërta të botës mund të komunikojnë me njëri-tjetrin me një normalitet total. Megjithatë, ajo që WhatsApp ende nuk ka është një mënyrë për të përkthyer mesazhet direkt brenda aplikacionit dhe pa përdorur aplikacione të palëve të treta. Prandaj, në këtë tutorial ne shpjegojmë dy alternativa përktheni lehtësisht mesazhet WhatsApp në Android dhe iPhone.

Si të përktheni mesazhet WhatsApp në Android dhe iPhone

Me kaq shumë vende në të cilat ky aplikacion i mesazheve është i disponueshëm, është e lehtë për dy persona që nuk flasin të njëjtën gjuhë të përfundojnë duke biseduar përmes tij. Megjithatë, nuk do të jetë e mundur që këta njerëz të komunikojnë pa ndihmën e një përkthyesi dhe që nga sot, WA nuk ofron asnjë veçori zyrtare për të përkthyer mesazhe dhe biseda brenda platformës së saj të mesazheve pa përdorur aplikacione të jashtme ose të palëve të treta.

Por ky nuk është tërësisht problem, pasi ka ende alternativa mjaft efektive për të përkthyer mesazhe në WA si gjatë dërgimit ashtu edhe në marrjen e tyre, falë aplikacioneve të tilla si Gboard ose Google Translate. Pra, nëse doni të dini se si përfitoj nga këto aplikacione për të përkthyer mesazhet dhe bisedat WhatsApp në Android dhe iPhone, thjesht duhet të vazhdoni të lexoni këtë postim.

kopjoni tekstin nga imazhi
Artikulli i lidhur:
Si të kopjoni tekstin nga një imazh?

Përkthe përpara se të dërgosh

Përkthe me Gboard

Aplikacioni i tastierës së Google, Gboard, ka një ndërfaqe për të përkthyer tekstin ndërsa shtypet.

Funksionaliteti i parë që do të shohim është të përkthejmë një mesazh përpara se ta dërgojmë. Në këtë rast, funksionaliteti na vihet në dispozicion nga aplikacioni i tastierës së Gboard, i cili ka një funksion të integruar përkthimi, i cili siç e dimë tashmë funksionon falë përkthyesit të Google.

Për të ekzekutuar këtë metodë, duhet të keni Gboard të konfiguruar si tastierën kryesore. Për të kontrolluar nëse është kështu, shkoni te settings dhe kërko për "Gjuha dhe tastiera» në shiritin e kërkimit. Zgjidhni rezultatin që përputhet më mirë. Do të keni mundësi të shihni dhe ndryshoni tastierën që telefoni po përdor aktualisht.

Pasi të verifikoni që po përdorni tastierën Gboard, bëni këtë për të dërguar një mesazh të përkthyer:

 1. hap WhatsApp.
 2. Futni çdo bisedë ku dëshironi të dërgoni një mesazh të përkthyer.
 3. Prekni shiritin e poshtëm të futjes së tekstit për të filluar të shkruani.
 4. Prekni 3 pika horizontale në shiritin e sipërm të tastierës, për të parë më shumë opsione.
 5. Shtypni opsionin përkthej.
 6. Zgjidhni gjuha e synuar, domethënë gjuha në të cilën dëshironi të përktheni mesazhin.
 7. Shkruani shiritin pikërisht mbi tastierë dhe lëreni aplikacionin ta përkthejë atë.

Përkthe mesazhet e marra

Aktivizoni trokitjen për të përkthyer

Funksioni "Prek për të përkthyer" i Google Translate ju lejon të përktheni tekste brenda çdo aplikacioni.

Nga ana tjetër, ekziston edhe një truk për të përkthyer mesazhet që vijnë në bisedat tona në WhatsApp. Kjo falë funksionit Trokit për të përkthyer nga Google Translate. Prekni për të përkthyer është një veçori që ju lejon të përdorni përkthyesin në çdo aplikacion, si WhatsApp, për të përkthyer shpejt tekstet dhe mesazhet e ndërfaqes.

Për të aktivizuar këtë funksion në celularin tuaj, së pari duhet:

 1. download Google Translate nga Play Store ose App Store nëse nuk e keni bërë tashmë.
 2. Hapni aplikacionin.
 3. Prekni foton tuaj të profilit në këndin e sipërm të djathtë të ekranit.
 4. Zgjidh Cilësimet > Prekni për të përkthyer.
 5. Aktivizo secilin nga tre opsionet e disponueshme.

Tani që keni aktivizuar funksionin Tap to Translate, do të shihni një buton lundrues me ikonën e Google Translate mbi të. Hyni në çdo bisedë WhatsApp dhe shtypni dhe mbani mesazhin që dëshironi të përktheni. Pastaj klikoni në Pikë 3 që janë në krye të djathtë të ekranit dhe zgjidhni kopje. Më në fund, hyni te përkthyesi duke shtypur butonin lundrues. Mesazhi do t'i kopjohet automatikisht përkthyesit dhe ju do të mund ta shihni përkthimin e tij në fund.

Google Translate
Google Translate
zhvilluesi: Google LLC
Çmimi: Falas
Google Übersetzer
Google Übersetzer
zhvilluesi: Google
Çmimi: Falas

Duhet thënë se me të njëjtin funksion të Touch për të përkthyer të Google Translate, ju gjithashtu mund t'i përktheni mesazhet tuaja përpara se t'i dërgoni. Thjesht duhet të prekni butonin lundrues, të shkruani mesazhin tuaj në seksionin e gjuhës së hyrjes dhe më pas të kopjoni pjesën e përkthyer dhe ta dërgoni përmes bisedës.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.