Si të paguani me WhatsApp, alternativa me WhatsApp Pay

Paguani me WhatsApp

Aplikacioni për mesazhe të menjëhershme Meta WhatsApp, të njëjtët përgjegjës për Instagram dhe Facebook, është më i përdoruri në botë. Funksionet e tij janë shumë të ndryshme, duke ju lejuar të ndani të gjitha llojet e mesazheve dhe përmbajtjeve audiovizive. Por tani ajo përfshin edhe funksionet e pagesës. Paguani me WhatsApp Është një alternativë interesante që mund të shërbejë edhe për të nxitur biznesin tuaj.

Në këtë artikull ne shqyrtojmë të ndryshmet Opsionet dhe alternativat aktuale për pagesat përmes WhatsApp Pay dhe platforma të tjera. Versioni i provës i kësaj veçorie është tashmë i vlefshëm në disa vende dhe ndërsa presim përditësimin global dhe aktivizimin e përgjithshëm, do t'ju tregojmë se si funksionon.

Paguani për WhatsApp duke përdorur WhatsApp Pay

Avantazhi kryesor i përdorimit të WhatsApp Pay është se përdoruesit mund ta bëjnë atë pagesa direkt nga dritarja e bisedës. Nuk ka nevojë të hapni ndonjë aplikacion tjetër, thjesht hapni dritaren e bisedës së kontaktit dhe dërgoni shumën specifike. Nëse funksioni është aktivizuar tashmë në vendin tuaj, ndiqni këto hapa për të konfiguruar mënyrën tuaj të pagesës:

 • Hapni menunë e aplikacionit WhatsApp duke shtypur butonin me tre pika në zonën e sipërme djathtas.
 • Klikoni në opsionin Pagesat. (Nëse nuk shfaqet, nuk ka ende një përditësim të përputhshëm në vendin tuaj.)
 • Shtoni mënyrën e pagesës duke lidhur llogarinë tuaj bankare.
 • Verifikoni numrin tuaj të llogarisë duke futur 6 shifrat e fundit të kartës dhe datën e skadencës.

Si të paguani nga WhatsApp Pay

Nëse jemi tashmë regjistruar në platformën WhatsApp Pay dhe aplikacioni ynë përfshin opsionin, tani mund të hapim dritaret e bisedës dhe të fillojmë të paguajmë për shërbimet dhe produktet direkt nga aplikacioni i mesazheve. Hapat për të bërë një pagesë përmes WhatsApp përfshijnë:

 • Me bisedën të hapur, klikoni në ikonën e bashkëngjitjes (ikona në formë kunja letre).
 • Shtypni Pagesë nga menyja që shfaqet.
 • Ingresa el monto një transferim.
 • Konfirmoni pagesën me pinin tuaj UPI për të përpunuar transaksionin.

Alternativa për të paguar WhatsApp me aplikacione alternative

Në rast se vendi juaj nuk e ka aktivizuar ende Funksioni i WhatsApp Pay, nuk ka nevojë të dëshpërohesh. Ka ende alternativa të shpejta dhe të lehta për të dërguar para dhe për të vazhduar shpejt duke kontrolluar bisedat tuaja. Ju mund të bëni pagesa duke përdorur platforma si PayPal, Mercado Pago ose Gumboard, dhe ato janë shumë të thjeshta. Për më tepër, duke shpërndarë lidhjet e pagesës, përdoruesi drejtohet pa ndërprerje në platformën e pagesave dhe mund të konfirmojë shumën. Nuk është aq i përshtatshëm sa WhatsApp Pay, por është padyshim një alternativë dixhitale e shpejtë dhe e thjeshtë.

Si të paguani përmes lidhjeve me PayPal

PayPal

Platforma e pagesa dixhitale më i përdoruri në botë ka rreth 325 milionë përdorues. Me disa prekje të ekranit mund t'u dërgoni para përdoruesve kudo dhe për të lehtësuar pagesën përmes WhatsApp-it ka funksionin e ndarjes së lidhjeve. Përdorni lidhjet e pagesës për të ndarë shumën që klienti juaj duhet të paguajë, pasi të hapë lidhjen, ata do të shkojnë direkt në platformën e pagesës dhe mund të konfirmojnë transaksionin. Është një nga alternativat më të shpejta të pagesave që përdoret nga gjigantët e tregtisë elektronike si Zara, Spotify apo edhe dyqani virtual Nintendo E-shop.

gomçakëz

Një alternativë tjetër për paguani shpejt nga WhatsApp ose edhe për të marrë para. Ai lehtëson shitjen e përmbajtjes elektronike në disa hapa dhe mund të përdoret për të blerë dhe shitur libra, disqe, muzikë dhe të gjitha llojet e produkteve në internet. Ai funksionon në mënyrë të ngjashme me PayPal, duke gjeneruar një lidhje blerjeje që më pas mund ta ndani drejtpërdrejt në një bisedë WhatsApp, në mënyrë që klienti të duhet vetëm të konfirmojë pagesën.

Mercado Pago

La fintech Mercado Pago Ai gjithashtu ka një numër të konsiderueshëm përdoruesish që ndajnë lidhjet e tyre të blerjes në WhatsApp. Është një mënyrë praktike dhe e thjeshtë për të gjeneruar lidhje direkte për pagesat për të gjitha llojet e mallrave dhe shërbimeve.

Përditësimet e WhatsApp Pay

Sistemi i pagesave WhatsApp Pay është një mjet i jashtëzakonshëm. Eliminoni aplikacionet ndërmjetëse dhe ju lejon të sinkronizoni mënyrat tuaja të pagesës për të kryer transaksione drejtpërdrejt nga biseda. Megjithatë, ka ende vende ku funksioni nuk është i aktivizuar. Kërkon punë të rëndësishme të projektimit për sa i përket sigurisë dhe privatësisë, pasi përfshin përdorimin e kartave të debitit dhe kreditit për të menaxhuar paratë.

Me Zgjerimi i WhatsApp Pay ndër vendet kryesore në Evropë, fazat e testimit pritet të përfundojnë për një nisje përfundimtare globale. Spanja, Gjermania dhe Italia, si dhe Brazili, Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja janë disa nga pikat në mbarë globin ku po testohet sistemi.

Duke menduar për zhvillimin e një marketing dixhital i shpejtë dhe i sigurt Për transfertat, është e kuptueshme që ata kërkojnë të kombinohen me bazën e gjerë të përdoruesve të WhatsApp. Përveç kësaj, platforma e mesazheve të çastit është shumë praktike kur bëhet fjalë për rregullimin e transaksioneve dhe është logjike të kërkosh përmirësime teknologjike për të paguar drejtpërdrejt.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.