Si të paguani me Paypal në Amazon

Paguani në Amazon me PayPal

Amazon është dyqani më i madh në botë dhe miliona njerëz blejnë atje çdo ditë. Kur vjen puna për të paguar për blerjet tuaja në të, ju keni mundësi të ndryshme pagese. Shumë përdorues duan të paguajnë për blerjet e tyre në Amazon duke përdorur PayPal, metoda e njohur e pagesës. Edhe pse të jesh në gjendje të përdorësh këtë mënyrë pagese në dyqanin e mirënjohur nuk është diçka aq e thjeshtë apo e dukshme sa do të mendonin shumë.

Realiteti është se situata është disi komplekse, sepse teknikisht do të jeni në gjendje të përdorni llogarinë tuaj PayPal për të paguar blerjet tuaja në Amazon. Edhe pse kjo është diçka që është teknikisht e mundur, ne gjejmë një sërë pengesash gjatë rrugës që e bëjnë jo aq të thjeshtë pagesën me llogarinë tonë në këtë shërbim pagese.

A mund të përdorim PayPal në Amazon?

Pagesa PayPal në Amazon

Siç e kemi përmendur, është teknikisht është e mundur të përdorni PayPal në Amazon për të paguar për blerjet tuajaMe Edhe pse gjejmë një sërë pengesash që duhet të kapërcejmë për të qenë në gjendje ta përdorim këtë opsion kur duam të paguajmë për blerjet. Fakti që ekzistojnë këto pengesa mund të jetë diçka që i bën shumë të mos duan ta përdorin këtë opsion, por për fat procesi nuk është shumë kompleks, edhe pse kërkon pak durim.

Problemi kryesor është se Amazon nuk e mbështet PayPal në vendlindjeMe Kjo do të thotë, ne nuk mund ta lidhim llogarinë tonë në shërbimin e mirënjohur të pagesave në internet me llogarinë tonë në dyqan, në mënyrë që të paguajmë automatikisht për blerjet në këtë mënyrë. Ky është një pengesë e qartë, veçanërisht nëse marrim parasysh se në të gjithë botën ka qindra miliona përdorues që përdorin PayPal për blerjet e tyre.

Për fat të mirë, ka mënyra për ta arritur atë është e mundur të paguani për blerjet në Amazon me këtë shërbim pagese. Pra, nëse është më i përshtatshëm për ju të përdorni llogarinë tuaj PayPal kur duhet të paguani për blerjet në internet, atëherë do të dëshironi të dini hapat që duhet të ndiqni në mënyrë që kjo lidhje të jetë e mundur ose në mënyrë që të përdorni llogarinë tuaj.

Aktualisht ne gjejmë dy mënyra kryesore për të përdorur PayPal për të paguar për blerjet në Amazon. Njëra prej tyre përfshin përdorimin e një kartë PayPal Cash, ndërsa tjetra na kërkon të blejmë një kartë dhuratë. Këto dy mënyra do të na lejojnë të përdorim këtë metodë për të paguar, megjithëse ato janë thjesht një copë toke për të mbuluar atë mungesë integrimi midis dy shërbimeve, e cila është ende një problem sot.

Kartë PayPal Cash

Kartë PayPal Cash

Ndoshta shumë prej jush janë të njohur me këtë koncept. Një nga mënyrat më të mira për të përfituar nga llogaria juaj PayPal është të përdorësh të ashtuquajturën Kartë PayPal Cash, e cila është një lloj kartë Mastercard që lidhet me llogarinë tuaj në këtë platformë pagese. Kjo kartë pranohet në të gjitha ato dyqane ku pranohet Mastercard, ndër të cilat ne gjejmë Amazon, ndër shumë të tjera. Falë kësaj, ne mund të përdorim kartën për të paguar blerjet dhe paratë do të nxirren nga bilanci ynë PayPal, që është pikërisht ajo që duam.

Çdo përdorues do të jetë në gjendje të kërkojë këtë Kartë PayPal Cash, përveç kësaj, ky proces është plotësisht falas, për lehtësinë e të gjithëve. Nëse do ta përdorni këtë kartë në të ardhmen për të tërhequr para në një ATM, atëherë do të gjeni kosto të caktuara, por kur vjen puna për ta përdorur atë për blerje në dyqane (si fizike ashtu edhe në internet), nuk do të keni kosto shtesë, kështu që do të funksionojë si një kartë pagese normale në të gjitha rastet.

Kartë PayPal Cash

Karta e parave të gatshme PayPal është e disponueshme në shumë vende, megjithëse jo të gjithë përdoruesit në mbarë botën do të jenë në gjendje ta përdorin atë. Përveç kësaj, është e mundur që të jeni në një nga vendet ku kjo kartë ka mbështetje ose është në dispozicion, si në Spanjë, por që ka një sërë kërkesash që lidhen me të, kështu që mund të ndodhë që të mos shkoni të jetë në gjendje ta kërkojë atë. Ekzistojnë një sërë kërkesash thelbësore që lidhen me aplikimin për këtë kartë, ato janë si më poshtë:

 • Keni një numër telefoni të lidhur me llogarinë PayPal.
 • Keni një adresë që është konfirmuar / verifikuar në llogarinë tuaj PayPal.
 • Konfirmoni datën tuaj të lindjes dhe identitetin me platformën e pagesave.
 • Mos kini probleme për të zgjidhur brenda llogarisë.

Nëse i plotësoni këto kërkesa që krijon platforma e pagesave dhe karta në fjalë është e disponueshme në vendin tuaj, atëherë do të keni mundësi ta kërkoni atë Dhe kështu mund ta përdorni për të paguar blerjet tuaja në platforma të tilla si Amazon (përveç shumë dyqaneve të tjerë në internet). Alsoshtë gjithashtu diçka që mund ta përdorni në blerjet në dyqane fizike, nëse dëshironi ose është më komode, përveç tërheqjes së parave në ATM.

Paguani në Amazon me karta dhuratë

Kartë dhuratë Amazon

Karta Paypal Cash është e para nga opsionet për të paguar për blerjet në Amazon, por mund të mos jetë diçka që është në dispozicion për të gjithë, do të varet pjesërisht nga vendi ku jetoni. Siç e kemi përmendur më parë, ekziston një metodë e dytë që mund ta përdorim në dyqanin popullor online. Kjo metodë e dytë është të blini karta dhuratë Amazon, diçka që mund të bëjmë duke paguar me PayPal. Kështu, do të jetë e mundur të përdorni këto karta dhuratë për të paguar blerjet që bëjmë në dyqanin e mirënjohur online në çdo kohë. Somethingshtë diçka e mundur, edhe pse nuk është një metodë aq e drejtpërdrejtë sa ajo e mëparshmja.

Sot ne gjejmë shumë mënyra për të qenë në gjendje blini karta dhuratash Amazon me llogarinë tonë PayPalMe Cardsshtë e mundur të blini këto karta në platforma të tilla si eBay, Dundle ose shumë më tepër. Pra, thjesht do të na duhet të shkojmë në atë faqe në internet, të blejmë kartën me vlerën e dëshiruar dhe pastaj ta paguajmë duke përdorur llogarinë tonë PayPal. Nëse duam të bëjmë më shumë blerje në të ardhmen, do të na duhet ta përsërisim këtë proces sa herë që na duhet të kemi më shumë kredi për të blerë.

Paguani kartën e dhuratave Amazon me PayPal

Kur blini një kartë dhuratë Amazon, duhet të jemi të kujdesshëm dhe të zgjedhim vetëm faqe që janë të besueshmeMe Nëse kërkojmë në Google mund të shohim se ka një numër të madh dyqanesh ku shiten këto karta dhuratash, por jo të gjitha janë të besueshme. Për më tepër, është mirë që gjithmonë të blini karta me një vlerë të reduktuar. Ju nuk keni pse të blini një kartë dhuratë që ka një vlerë të madhe, siç janë 100 ose 200 euro. Përkundrazi, ne blejmë një për një çmim të reduktuar, përveç nëse duam të blejmë diçka të shtrenjtë.

Kur e keni blerë kartën tuaj të dhuratës duke përdorur bilancin tuaj PayPal, mund ta shtoni këtë kartë dhuratë në llogarinë tuaj në Amazon brenda disa sekondave. Isshtë e rëndësishme që ta shtojmë në llogari para se të bëjmë një blerje, sepse këto karta dhuratë nuk shfaqen gjithmonë kur jemi gati të paguajmë. Prandaj, nëse e kemi shtuar atë në llogari së pari, sigurohemi që është gjithmonë e mundur të paguani për blerjet duke e përdorur atë.

Shtoni kartën e dhuratave në Amazon

Kartë dhuratë Amazon

Shtoni këtë kartë dhuratë që keni paguar me llogarinë tuaj PayPal llogaria juaj në Amazon është e thjeshtë. Ne thjesht duhet të ndjekim disa hapa, në mënyrë që të sigurohemi që kjo kartë është regjistruar dhe se mund ta përdorim atë për të paguar për një blerje që duam të bëjmë në faqen e internetit të mirënjohur. Hapat që duhet të ndjekim për të qenë në gjendje ta shtojmë atë në llogarinë tonë në dyqan janë:

 1. Shkoni në Amazon.
 2. Hyni në llogarinë tuaj në dyqan.
 3. Klikoni mbi emrin tuaj në të djathtën e sipërme të ekranit.
 4. Futni pjesën e Llogarisë suaj.
 5. Klikoni në opsionin që thotë "Shtoni një kartë dhuratë në llogarinë tuaj."
 6. Vendosni kodin e kësaj karte dhuratë që keni blerë.
 7. Klikoni Shto në bilancin tuaj.
 8. Prisni që kjo kartë dhuratë të shfaqet në llogarinë tuaj.
 9. Përdoreni kartën në çdo blerje në dyqan.

Ky është procesi që duhet të ndjekim në çdo kohë kur ne duam të shtojmë një kartë dhuratë në llogarinë tonë në AmazonMe Prandaj, nëse do të blejmë karta me një frekuencë të caktuar, të cilat do t'i paguajmë duke përdorur llogarinë tonë PayPal, do të na duhet ta përsërisim këtë proces gjatë gjithë kohës. Regjistrimi i këtyre kartave në llogarinë tuaj është diçka e përshtatshme, përveç që të siguroni në çdo kohë që mund të paguani me to dhe që askush tjetër nuk do t'i përdorë ato, kështu që sa herë që blini një kartë, regjistrojeni atë në llogarinë tuaj në Amazon.

Tani për tani ato janë opsionet e vetme që mundemi apeloni nëse duam të bëjmë pagesa në Amazon me llogarinë tonë PayPal. Mungesa e integrimit midis dy platformave është një problem i madh dhe shkakton acarim në mesin e shumë përdoruesve. Nuk dihet nëse kjo do të ndryshojë në të ardhmen, si një integrim i mundshëm, por tani për tani do të na duhet të përdorim këto metoda. Edhe pse e para prej tyre është disi e kufizuar, sepse nuk është diçka që mund të përdoret në të gjithë botën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.