Pse nuk punon WhatsApp? 9 zgjidhje efektive

WhatsApp poshtë

Shumë janë përdoruesit që nervozohen kur WhatsApp nuk punon, pasi është bërë aplikacioni më i përdorur në të gjithë botën për të ruajtur komunikimin me miqtë, familjen dhe madje edhe me klientët tuaj. Edhe pse nuk është e zakonshme, kjo platformë ndonjëherë ndalet së funksionuari plotësisht.

Gjëja e parë që duhet të mbani mend kur WhatsApp nuk funksionon është të zbuloni se cila mund të jetë arsyeja. Ndonjëherë, arsyeja mund të mos jetë për shkak të vetë platformës, por përkundrazi një problemi që po gjenerohet në terminalin tonë ose përmes operatorit tonë. Pavarësisht nga arsyeja e problemit, ne do t'ju tregojmë më poshtë 9 zgjidhje për ta bërë WhatsApp të funksionojë përsëri.

Serverët janë të çaktivizuar

Probleme me WhatsApp

WhatsApp përdor servera të shpërndarë nëpër botë te punosh. Nëse ndonjë nga këta serverë ndalon së punuari, as aplikacioni nuk funksionon, pasi ndryshe nga SMS kërkon një lidhje të përhershme interneti. Për të zbuluar nëse serverët po funksionojnë, zgjidhja e vetme është të vizitoni faqen Down Detector.

Down Detector është një platformë që nuk na informon për statusin e serverave WhatsApp, por përkundrazi na informon për numri i incidenteve të aplikimit në 24 orët e fundit. Nëse numri i incidenteve është shumë i lartë, ai do të tregohet në grafikët, kështu që nëse WhatsApp nuk funksionon, ne tashmë e dimë arsyen.

Zgjidhja e këtij problemi nuk ekziston. Thjesht duhet të ulemi dhe të presim që problemet me serverat të rregullohen. Për të shmangur këtë lloj problemi, ku ne jemi plotësisht të prerë gjatë periudhës kohore në të cilën kjo platformë nuk funksionon, duhet instaloni aplikacione të tjera alternative të mesazheve si Telegram.

Në këtë mënyrë, kur WhatsApp është poshtë, ne mundemi mbani lidhje me miqtë tanë përmes platformave të tjera. Padyshim, nëse miqtë tanë nuk instalojnë aplikacionin, ne nuk do të jemi në gjendje të komunikojmë me ta, kështu që i gjithë ambienti ynë duhet ta ketë të instaluar aplikacionin si një burim dytësor.

Fshi cache WhatsApp

Nëse WhatsApp punon në mënyrë të parregullt, domethënë nganjëherë shkon dhe nganjëherë jo, ne mundemi pastroje memorien e përkohshme përpara se të kryeni ndonjë proces tjetër siç është heqja e aplikacionit për të kontrolluar nëse kjo është arsyeja e mosfunksionimit të aplikacionit.

Për të fshirë memorjen e fshehtë, duhet të kemi qasje në vetitë e aplikacionit (të disponueshme vetëm në Android) dhe të klikojmë në butonin Cache e qartë.

Mbyllni me forcë aplikacionin

mbyll me forcë WhatsApp

Kur instalojmë një azhurnim, memoria e fshehtë mund të bëjë një hile në aplikim, prandaj këshillohet që ta fshini rregullisht, pasi që është burimi kryesor i informacionit të aplikacionit për të karikuar më shpejt.

Nëse aplikacioni nuk funksionon ose nuk pasqyron ndryshimet që duhet, ne duhet ta mbyllim me forcë aplikacionin. Për ta bërë këtë, ne thjesht duhet të rrëshqasim gishtin nga fundi i ekranit lart, të gjejmë aplikacionin WhatsApp duke rrëshqitur nga e majta në të djathtë dhe rrëshqisni atë lart, derisa të zhduket.

Fshini dhe riinstaloni aplikacionin

Ndonjëherë, kur instalojmë një aplikacion, ai mund të ndërhyjë në funksionimin e të tjerëve që tashmë kemi instaluar, një problem shumë i zakonshëm në të gjitha sistemet operative. Në këto raste, më e mira që mund të bëjmë është të fshijmë aplikacionin dhe ta instalojmë përsëri.

Para se ta fshini aplikacionin dhe ta instaloni përsëri, nëse nuk duam të humbasim të dhënat nga biseda e fundit, duhet ta bëjmë bëni një kopje rezervë të bisedave tona Përmes aplikacionit, një kopje rezervë që duhet ta rivendosim pasi të kemi riinstaluar aplikacionin.

Versioni WhatsApp i azhurnuar

Përditësoni WhatsApp

Ndonjëherë, nëse WhatsApp kërkon që të lidhet me platformën e mesazheve, aplikacioni azhurnohet në versionin më të fundit. Kjo kërkesë nuk është e zakonshme, por nëse është zbuluar një problem i sigurisë, ka shumë të ngjarë që do të duhet të instalojmë azhurnimin më të fundit të disponueshëm, pasi përndryshe, nuk do të jemi në gjendje të përdorim aplikacionin.

Për të kontrolluar që kemi versionin më të fundit të WhatsApp të instaluar në terminalin tonë, ne thjesht duhet të shkojmë në Play Store, nëse është një smartphone Android ose App Store, nëse është iPhone kërko në aplikacion. Nëse, në vend që të tregojë butonin Open, shfaqet azhurnimi, ne tashmë e dimë se cili mund të ketë qenë problemi me WhatsApp.

Rinisni pajisjen tonë

Nëse kemi kaluar përmes Detektorit WhatsApp dhe shohim se numri i incidenteve në lidhje me aplikacionin është i ulët, ne duhet ta gjejmë zgjidhjen e këtij problemi në një mënyrë tjetër. Një prej tyre është rinisni terminalin tonë.

WhatsApp është një aplikacion i instaluar në një sistem operativ (iOS / Android). Si çdo sistem operativ, ai duhet të azhurnohet herë pas here. le të rindizemi për të liruar kujtesën dhe se funksionon përsëri si në fillim.

Kontrolloni të dhënat në sfond

WhatsApp në sfond

WhatsApp ka nevojë për një lidhje të përhershme në internet për të punuar, përndryshe do të pushonte së qeni një platformë e mesazheve të menjëhershme të bëhet një aplikacion mesazhesh që tregon mesazhet që marrim vetëm kur e hapim.

Nëse nuk marrim njoftime, jo vetëm që mund të jetë tregues se shërbimi nuk funksionon, por mund të jetë për shkak se aplikacioni nuk mund të bëni përdorimin e të dhënave celulare ose përmes Wi-Fi në çdo kohë. Për ta kontrolluar atë, ne thjesht duhet të hyjmë në aplikacion dhe të kontrollojmë lejet përkatëse.

Ju nuk jeni i lidhur në internet

Ndonjëherë kullat e qelive nuk funksionojnë siç duhet dhe është e mundur që gjatë kalimit nga një antenë në tjetrën, terminali ynë vazhdon të tregojë se kemi një lidhje interneti, por në të vërtetë nuk është kështu.

Për të kontrolluar, ne thjesht duhet të hapim shfletuesin dhe të përpiqemi të hapim një faqe në internet. Nëse kjo funksionon, problemi i lidhjes së internetit nuk është arsyeja pse WhatsApp nuk punon. Nëse nuk e ngarkon faqen, zgjidhja është të rindizni pajisjen në mënyrë që të rilidhet saktë në kullën më të afërt telefonike dhe të rikuperojë lidhjen e internetit.

Smartphone nuk është më i pajtueshëm me WhatsApp

WhatsApp nuk mbështetet

Jo të gjithë telefonat inteligjentë të menaxhuar nga iOS dhe Android aktualisht të disponueshëm në treg janë në përputhje me WhatsApp. Rregullisht, djemtë në WhatsApp zbatojnë masa dhe funksione të reja sigurie që nuk janë të disponueshme në versionet e vjetra.

Në vitin 2021, WhatsApp punon vetëm në pajisje të menaxhuara nga:

  • Android 4.0.3 ose versione më të larta.
  • iOS 9 ose më vonë.
  • KaiOS 2.5.1 ose versione më të larta.

Nëse terminali juaj menaxhohet nga ndonjë prej versioneve që nuk janë në përputhje me WhatsApp, aplikacioni nuk do të funksionojë, kështu që do të duhet të rinovoni pajisjen tuaj për të vazhduar përdorimin e kësaj platforme mesazhesh.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.