Konsultohuni me një psikolog falas në WhatsApp

Si të përfitoni nga psikologu falas përmes WhatsApp

Duke filluar nga situatat që rrjedhin nga mbyllja pas pandemisë COVID-19, procesi i konsultimeve mjekësore dhe psikologjike u përshpejtua në mënyrë elektronike. Sot ka alternativa dhe mjete të ndryshme për t'u konsultuar falas me një psikolog duke përdorur WhatsApp dhe për të marrë ndihmë në urgjencat e shëndetit mendor.

Rëndësia e të ketë kontroll dhe një hapësirë ​​për komunikim e ka bërë aplikacionin e mesazheve të çastit një mjet të gjithanshëm dhe dinamik për këtë qëllim. Propozimet e terapisë në internet dhe mënyra se si të aksesoni një psikolog falas përmes WhatsApp janë të shumëllojshme, dhe të dish se ku të kërkosh është e mundur për të kursyer kohë dhe para për të marrë ndihmë dhe ndjekje në situata të shëndetit mendor të niveleve të ndryshme të kompleksitetit.

Opsionet më të rëndësishme të psikologut falas në WhatsApp në Spanjë

Social Amalgam Madrid, për shembull, është një shoqatë jofitimprurëse që ofron terapi psikologjike falas përmes WhatsApp për njerëzit që nuk mund ta përdorin atë për shkak të mungesës së burimeve. Bëhet fjalë për profesionistë që punojnë me qëllim që të ndihmojnë njerëzit në situata komplekse ekonomike, të kenë akses në trajtimin psikologjik dhe mbështetjen e nevojshme në rast emergjencash të shëndetit mendor.

Një tjetër propozim interesant dhe vlerësime shumë të mira në Spanjë është ai Fondacioni i Institutit Centta. Ky projekt funksionon me ofertën e një psikologu falas përmes WhatsApp dhe modalitete të tjera për njerëzit që janë në rrezik të përjashtimit. Ju mund të bëni pyetje për format e punës dhe turnet përmes faqes zyrtare të saj.

Psikologjia pa Kufij Është një tjetër platformë ueb me profesionistë të përkushtuar ndaj udhëzimeve psikologjike me kosto të ulët. Është projektuar si një projekt i orientuar posaçërisht për njerëzit në rrezik që nuk mund të përballojnë koston e lartë të terapisë private, me mjete teknologjike që kursejnë kohë dhe e bëjnë të lehtë arritjen në pothuajse çdo pjesë të vendit.

Së fundi, konsultimi i drejtpërdrejtë me Instituti i Psikologjisë Kontekstuale të Madridit, ku ka një seksion psikoterapie falas. Këtu punojnë profesionistë në trajnime pasuniversitare. Ata janë psikologë që japin kohën e tyre dhe vazhdojnë të stërviten dhe përmes WhatsApp-it dhe modaliteteve të tjera të seancave, ata i ndihmojnë njerëzit të përqëndrohen dhe të punojnë në tema të ndryshme që lidhen me psikikën e tyre dhe probleme apo shqetësime të tjera.

Aspekte që duhen marrë parasysh kur zgjidhni një psikolog falas nga WhatsApp

Si Bien la konsultim online me profesionistë të shëndetit mendor ndihmon në përmirësimin e aksesit për shumë njerëz, ju gjithashtu duhet të merrni masa mbrojtëse të caktuara. Në radhë të parë, duhet të kërkoni referencat e njerëzve të tjerë që kanë marrë një terapi të mëparshme. Sa më shumë njerëz të njihni që e mbështesin atë profesionist, aq më e madhe është siguria për performancën e tyre.

lexoni whatsapp pa hapur

Nuk rekomandohet të bëni pyetje përmes bisedës pa e njohur personin në anën tjetër. Kjo është arsyeja pse është e nevojshme të siguroheni që profesionisti në fjalë të jetë i mbështetur nga përvoja të tjera të kujdesit dhe terapisë telematike.

Pasi profesionisti, njohuritë dhe miratimet e tij të jenë konfirmuar, hapi tjetër është të lini administratorin e WhatsApp të hyjë në bisedë. Këtu mund të bëjmë pyetje, të shkëmbejmë mesazhe ose video thirrje për të marrë këshilla dhe ndihmë për çështje psikologjike sipas llojit të shqetësimit.

Terapia psikologjike nga WhatsApp falas ose me kosto të ulët

Disa Përvojat e kujdesit të psikologut nga WhatsApp Ato nuk janë falas, por janë me kosto të ulët. Këto janë alternativa që përfitojnë nga teknologjia telematike për të ulur pak tarifat dhe për t'i bërë ato më të aksesueshme për publikun e gjerë. Duke e kryer terapinë në mënyrë pa kontakt, profesionisti mund të kursejë në marrjen me qira të një zyre dhe të ulë ndjeshëm çmimin e konsultës së tij.

Alternativa të tjera falas bazohen në veprime specifike qoftë nga fondacione jofitimprurëse, ose grupe profesionistësh që kanë subvencione, programe të ndihmës financiare ose profesionistë në trajnim që ofrojnë shërbimet e tyre.

Sa i përket çmimeve që trajtohen në sektorin e shëndetit mendor, aktualisht ora e terapisë mund të variojë nga 65 deri në 250 dollarë në varësi të profesionistit. Nëpërmjet iniciativave falas të psikologëve përmes WhatsApp-it, synohet të zvogëlohet ky shpenzim për të arritur një audiencë edhe më të madhe.

Çfarë mund të pyesni një psikolog falas?

Në fakt, nuk ka asnjë kufizim apo çështje që nuk duhet trajtuar me një psikolog falas. E vërteta është se çdo lloj pacienti ka dyshimet e tij që i shtyjnë ata të kërkojnë ndihmë ose terapi, dhe psikologu është i trajnuar për t'i trajtuar këto probleme dhe për ta udhëhequr pacientin që të përpiqet t'i zgjidhë dhe të punojë mbi to.

Varet nga lloji i terapistit dhe motivimi për ta konsultuar përmes WhatsApp, rezultatet e terapisë do të jenë të ndryshme. Por ato nuk duhet të jenë më të mira apo më keq se në një seancë tradicionale. Është i njëjti lloj qasjeje dhe shumë herë shërben si qasje e parë ndaj terapisë dhe hapjes së ndjenjave dhe ndjesive ndaj asaj që ndodh në mendjen e pacientit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.