Reklamat në WhatsApp, duke u afruar

Si të krijoni një kanal transmetimi në WhatsApp

Miliona njerëz në mbarë botën përdorin WhatsApp rregullisht, pa pasur nevojë të bëni ndonjë abonim ose pa pasur nevojë të paguani asgjë. Dhe pa reklama. Megjithatë, duket se kjo do të ndryshojë në të ardhmen shumë të afërt. Gjithçka e tregon këtë Do të duhet të mësohemi të shohim reklama në WhatsApp.

Ky nuk është thjesht një thashethem, por diçka që është konfirmuar nga Vullneti karrocë, kreu global i WhatsApp. Në një intervistë të fundit në një media të rëndësishme braziliane, Cathart zbuloi disa nga çelësat e së ardhmes së këtij aplikacioni. Një nga çështjet më të rëndësishme është drafti i Objektivit për fitoni para nga aplikacioni duke futur reklama.

Ndonëse është e vërtetë që pak a shumë të gjithëve na shqetëson reklamat që futen tinëz në jetën tonë përmes telefonave inteligjentë, e vërteta është se, duke e konsideruar të ftohtë, ky vendim duhej të vinte herët a vonë.

Mundësi të mëdha për reklamim

biznes whatsapp

Nuk ka dyshim se WhatsApp është një mjet i fuqishëm komunikimi, një platformë ideale për reklamuesit. Shifrat janë dërrmuese: më shumë se 2.000 miliardë përdorues aktivë mujorë dhe më shumë se 100.000 miliardë mesazhe në ditë. Kjo përkthehet në rreth 42 milionë mesazhe çdo orë, 700.000 mesazhe në minutë ose 11.500 mesazhe në sekondë.

Për më tepër, këto mesazhe nuk humbasin në vakum, pasi shkalla e hapjes-leximit është 98%, ndërsa CTR (përqindja e lidhjeve që klikohen) varion midis 45% dhe 60%, që është deri në pesë herë më shumë se kaq. të kanaleve të tjera të marketingut.

WhatsApp Biznes

Një arsye tjetër që me siguri ka inkurajuar përgjegjësit e aplikimit për të ndërmarrë këtë hap është bilanci pozitiv i viteve të fundit të WhatsApp Biznes. Ky projekt u lançua në vitin 2018 me synimin për të ndihmuar bizneset e vogla të kenë një kanal kontakti me klientët e tyre, aktualë dhe të ardhshëm. Një nga shërbimet e integruara ishte futja e reklamave.

Në këtë kohë, janë regjistruar jo më pak se 300 milionë shkarkime të këtij shërbimi. Përveç kësaj, el reagim e përdoruesve të WhatsApp Business është shumë e favorshme. Shumica prej tyre kanë arritur të përmirësojnë ndërveprimin e tyre me klientët dhe të përmirësojnë shifrat e tyre të shitjeve.

Marketingu në WhatsApp

E vërteta është se tashmë ka shumë kompani që përdorin WhatsApp-in si një mjet tjetër marketingu. Fushatat e tyre konsistojnë në arritjen e klientëve të rinj të mundshëm përmes mesazheve ose telefonatave. Koncepti, i cili quhet Marketing në WhatsApp, është një lloj versioni i ri i Email Marketing klasik.

Ndër format e ndryshme që mund të marrë kjo formë reklamimi, duhet të veçojmë listat e postave. Këto përfaqësojnë një burim praktik, pasi ju lejojnë të dërgoni të njëjtin mesazh në disa kontakte njëkohësisht. Për momentin ka një limit maksimal prej 256 kontaktesh dhe është një listë e transmetimeve private. Një pengesë e madhe është se kompanitë mund të përfshijnë në këto lista vetëm përdorues që i kanë ruajtur më parë në listën e tyre të kontakteve.

Këto janë disa kufizime që, deri më sot, na kanë penguar të dëshmojmë një "shpërthim" të vërtetë të marketingut përmes WhatsApp.

Si do të shfaqen reklamat në WhatsApp?

reklama në whatsapp

Kjo është pyetja e madhe në lidhje me reklamat dhe reklamat në WhatsApp. Duket se përgjegjësit e aplikacionit e kanë të qartë “çfarë”, por jo aq shumë për “si”.

Nga sa është e qartë nga deklaratat e Cathart, mund të ketë disa gjëra që janë të qarta për këtë. Për shembull, Ideja e vendosjes së reklamave brenda bisedave ose në inbox nuk shfaqet në planet e kompanisë.. Është shumë e rëndësishme që përdoruesit të mos ndihen të ngacmuar nga mesazhet reklamuese dhe të reagojnë negativisht. Kjo do të shkaktonte pikërisht efektin e kundërt që synohet të arrihet.

Por pastaj, Ku do të shihen këto reklama në WhatsApp? Ndër opsionet që do të shqyrtoheshin është edhe futja e reklamave në hapësira të tjera margjinale të aplikacionit, si p.sh. në statuset e WhatsApp (një nismë që ishte gati të bëhej realitet disa vite më parë).

Një tjetër ide e fitimit të parave që është në tryezë është ngarkimi i përdoruesve për të hyrë në kanale të caktuara, siç bën për shembull Telegram. Ajo që duket përfundimisht e përjashtuar, të paktën tani për tani, është t'u ofrojë përdoruesve mundësinë për të paguar një abonim në këmbim të mosshikimit të reklamave në aplikacion.

Përfundim

Nisur nga shifrat e përmendura më sipër dhe projektet që gradualisht do të kristalizohen rreth këtyre ideve, duket qartë se potenciali i reklamimit në WhatsApp është shumë premtues, për sa kohë që sigurisht zbatohet formula e saktë për zbatimin e tij. Ne do të jemi shumë të vëmendshëm ndaj zhvillimit të kësaj ideje dhe do të jemi këtu për t'ju treguar për të.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.