Rikuperoni bisedat WhatsApp nga muaj më parë

Ku ruhet kopja rezervë e WhatsApp?

Fshirja e bisedave në WhatsApp është një gjë e zakonshme. Arsyet mund të jenë të ndryshme. Megjithatë, në çdo moment, mund të na duhet të rikuperojmë disa të dhëna nga një bisedë e fshirë - gabimisht ose me vetëdije. Dhe gjithçka nuk është e humbur, por këto biseda mund të shpëtohen. ne do t'ju mësojmë si të rikuperoni bisedat WhatsApp të fshira muaj më parë.

Nga zemërimi ose pakujdesia, ne mund t'i fshijmë bisedat nga WhatsApp. Ky nuk është problem. Tani, gjatë bisedave të ndryshme ne mund të dërgojmë të dhëna që na duhen më vonë. Këto të dhëna mund të jenë numra telefoni, imazhe ose lidhje. Për t'ju dhënë tre shembuj. Mos u shqetësoni, sepse rikuperimi i këtyre të dhënave është i mundur.

Rikuperoni bisedat WhatsApp me disa kopje rezervë

Rezervoni smartphone WhatsApp

Gjëja e parë që duam t'ju shpjegojmë është se për të realizuar këtë metodë duhet gjithmonë do t'ju duhet të keni shtigje të ndryshme rezervë aktive me shërbimet e jashtme si Google Drive –në rastin e Android– ose iCloud –në rastin e iPhone–.

Nëse e keni këtë opsion aktiv në terminalin tuaj, nuk duhet të shqetësoheni sepse do të mund të rikuperoni bisedat WhatsApp të fshira muaj më parë. Ndiqni hapat e mëposhtëm:

 1. Nëse është një celular Android ose një iPhone, Fshini aplikacionin WhatsApp nga terminali
 2. Kthehuni në dyqanin e aplikacioneve të platformës suaj dhe kërkoni përsëri WhatsApp
 3. Instaloni sërish në telefonin tuaj celular dhe hapeni atë
 4. Do t'ju kërkojë të verifikoni numrin tuaj të telefonit. Shkruani atë dhe vazhdoni me procesin
 5. Do të jetë koha për të tregoni që dëshironi të "Rivendosni" nga një rezervë

Nga ai moment, WhatsApp do të kërkojë automatikisht kopjen rezervë të fundit të ruajtur si në Google Drive ashtu edhe në iCloud – mbani mend se çdo përdorues i një iPhone ka 5 GB falas në shërbimin e ruajtjes së cloud të Apple –.

Vini re se kjo metodë do të rivendosë gjithmonë bisedat më të fundit; do të thotë: me kopje rezervë automatike, njëra kopje fshin tjetrën. Prandaj, nëse po kërkoni biseda të muajve më parë, kjo metodë nuk do t'ju ndihmojë.

Rikuperoni bisedat WhatsApp me kopje rezervë lokale

Rezervimi lokal i WhatsApp

Një metodë tjetër për të qenë në gjendje të rikuperoni bisedat e fshira të WhatsApp është përdorimi i kopjeve rezervë lokale. Ne paralajmërojmë se kjo metodë do të funksionojë vetëm në rastin e një celulari Android; në një iPhone duhet të përdorni metoda të jashtme me përdorimin e një aplikacioni të bazuar në Windows ose Mac.

Epo, me këtë që u tha, gjëja e parë që duam që ju të dini është se Kufizimi i kësaj metode është se kopjet rezervë lokale ruhen vetëm 7 ditët e fundit –ose 7 kopjet e fundit të bëra nga celulari juaj–.

Tani, përpiquni të keni në dispozicion një shfletues skedari të instaluar në terminalin tuaj. Kërkoni në Google Play sepse ka alternativa të ndryshme. Gjeni atë që ju përshtatet dhe i përshtatet nevojave tuaja. Ne jua themi këtë, sepse WhatsApp krijon automatikisht një dosje në të cilën hedh të gjitha kopjet rezervë automatike që bën në nivel lokal dhe do të jetë e nevojshme të kërkoni për dosjen në fjalë dhe të jeni në gjendje të riemërtoni disa skedarë që kjo metodë të funksionojë.

Pasi të instalohet eksploruesi i skedarëve, gjeni se ku WhatsApp ruan kopjet rezervë. Gjithashtu, mbani parasysh se cila është data kritike që ju intereson për të rikuperuar bisedat në WhatsApp. Zakonisht ruhet në Skedarët>Memoria e brendshme>WhatsApp>Bazat e të dhënave. Brenda atyre nëndosjeve do të gjeni skedarë të ndryshëm. Të gjithë me të njëjtin format. Dhe nëse shikoni, do t'ju tregohen disa numra. Këto korrespondojnë me datat që kemi treguar më parë: vit-muaj-ditë. Për t'ju dhënë një shembull: 'MSGSTORE-2023-03-27.1.db.crypt14'.

Epo, tani duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 1. Gjeni skedarin që përmban datën që ju intereson
 2. Riemërtoni atë dhe hiqni datën e skedarit. Duke ndjekur shembullin e mëparshëm, skedari duhet të duket si ky: msgstore.db.crypt14. Ruaj ndryshimet
 3. Tani çinstaloni aplikacionin WhatsApp nga pajisja juaj Android
 4. Hyni në Google Play dhe instaloni përsëri aplikacionin
 5. Kur të instalohet, do të fillojmë me konfigurimin e shërbimit popullor të mesazheve të çastit
 6. Fusni numrin tuaj të telefonit për të verifikuar identitetin tuaj dhe më pas Klikoni në opsionin për të rivendosur nga rezervimi më i fundit

Prej këtu ju vetëm duhet të prisni – koha do të varet nga madhësia e skedarit që do të ngarkohet – që kopja rezervë të instalohet në WhatsApp dhe do të keni rikuperuar bisedat e vjetra nga data që keni zgjedhur.

Kini kujdes, kjo metodë funksionon vetëm nëse nuk keni kopje rezervë aktive të lidhura me llogarinë tuaj të Google – duke përdorur Google Drive–. Nëse janë aktivë, sistemi do të kuptojë se kopja rezervë që do të përdoret për të rivendosur duhet të rikuperohet nga ai shërbim.

Merr biseda të vjetra

WhatsApp në një laptop

Siç e kemi përmendur tashmë, të dyja metodat kanë kufizime të datës. Megjithatë, mund t'ju duhet të rikuperoni bisedat që janë pak më të vjetra. Në këtë rast, ne duhet t'u drejtohemi metodave nëpërmjet përdorimit të aplikacioneve të bazuara në platforma të tilla si Windows ose MacOS.

Një nga opsionet më të përdorura është ai që i referohet aplikimit të TenorShare (TenorShare UltData WhatsApp). Ky opsion paguhet dhe duhet të zgjidhni versionin për të rikuperuar të dhënat nga një celular Android ose për të rikuperuar të dhënat nga një celular iOS.

Gjëja tjetër do të ishte shkarkimi i versionit që i përshtatet kompjuterit tuaj desktop; dmth: Windows ose MacOS. Ju keni licenca një mujore, njëvjeçare ose të përhershme. Zgjedhja është e juaja.

Një tjetër mundësi në dispozicion është Dr.Fone, produkt i kompanisë wondershare dhe se është i disponueshëm si në iOS ashtu edhe në Android. Ka një provë falas, megjithëse për të rikuperuar të dhënat duhet të zgjidhni një plan pagese. Përndryshe do të jetë e pamundur për ju të rikuperoni të dhënat. Dhe këto variojnë nga bisedat e plota – pavarësisht datës së tyre – si dhe fotografitë, skedarët, etj.

Dr Fone
Dr Fone
zhvilluesi: ALI AHMED MOHAMMED
Çmimi: Falas

Si të aktivizoni kopjet rezervë si në Android ashtu edhe në iPhone

Si të shkarkoni kopje rezervë të WhatsApp nga Google Drive

Nëse ajo që ju nevojitet është të rikuperoni bisedat që nuk kanë shumë kohë, është thelbësore që smartfoni juaj të ketë të aktivizuar kopjet rezervë të WhatsApp. Në këtë mënyrë do të jetë më e lehtë për ju të rikuperoni bisedat WhatsApp në çdo kohë.

 • Hapat në një celular Android: Mos harroni se bazohet në përdorimin e llogarisë suaj të Google Drive. Me këtë, shkoni në aplikacion dhe shkoni te cilësimet e aplikacionit. Do të shihni se ka një seksion 'Chats'. Futni atë dhe do të gjeni një nënseksion tjetër të quajtur 'Backup'. Hyni përsëri. Sigurohuni që celulari juaj të ketë një llogari Google të lidhur me të dhe ndryshoni sa shpesh dëshironi të bëhen kopjet rezervë: Asnjëherë, vetëm kur prek "Ruaj", ditore, javore ose mujore
 • Hapat në një iPhone: Për iOS, kopjet rezervë bëhen përmes iCloud, shërbimi i ruajtjes në renë kompjuterike të Apple. Në këtë rast duhet të shkojmë te 'Cilësimet' e iPhone dhe të futemi në seksionin Apple ID. Aty do të kemi opsione të ndryshme dhe ai që na intereson është 'iCloud'. Pasi brenda, një seksion tjetër tregon 'Kopjo në iCloud'. Me të hyrë do të kemi të gjitha aplikacionet që përdorin shërbimin. Aktivizoni WhatsApp si një nga aplikacionet që mund të përdorin shërbimin. Tani është koha për të hyrë në WhatsApp. Shkoni te Settings> Chats> Rezervimi dhe zgjidhni të njëjtën gjë si në rastin e Android: sa shpesh dëshironi të bëni kopjet dhe nëse dëshironi të përfshini videot në opsion

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.