Si të rikuperoni fotot e fshira nga WhatsApp

Rikuperoni fotot e fshira të WhatsApp

Nëse keni provuar për një kohë rikuperoni fotot e fshira nga WhatsApp dhe nuk ka asnjë mënyrë për ta gjetur, ju keni arritur në artikullin e treguar. Rikuperimi i një fotoje ose videoje të fshirë nga WhatsApp varet nga disa faktorë, shumë prej të cilëve mund të mos jeni në dijeni, por që do t'ju lejojnë të rikuperoni përmbajtjen që keni humbur, për sa kohë që nuk ka kaluar shumë.

Por para së gjithash, ne duhet të dimë se cili është sistemi operativ i pajisjes sonë, pasi që në varësi të faktit nëse është një iPhone apo një smartphone i menaxhuar nga Android, procedura është e ndryshme, pasi që edhe nëse është i njëjti aplikim, trajtimi që ata u bëjnë skedarëve është krejtësisht i ndryshëm.

Rikuperoni Fotografitë e Fshira nga WhatsApp në Android

Kërkoni në galerinë e fotove

Galeria e fotove WhatsApp në Android

Zakonisht, WhatsApp është konfiguruar në mënyrë që ruan automatikisht secilën foto dhe video që marrim përmes aplikacionit në dosjen WhatsApp Images dhe WhatsApp Videos, dosje të ndryshme ku ruhen të gjitha fotot dhe videot që bëjmë me pajisjen tonë.

Nëse nuk e keni ndryshuar atë opsion, ka shumë të ngjarë imazhi është në atë dosje, një dosje në të cilën mund të hyni direkt nga aplikacioni i galerisë në pajisjen tuaj ose me një menaxher skedarësh, me Files nga Google që është një nga opsionet më të mira.

Kërkoni Google Photos ose shërbime të tjera të ruajtjes së reve

Fotografitë e Google

Nëse përdorni Google Photos, me shpresë, nëse e dimë datën kur kemi marrë atë imazh, ka të ngjarë që nëse sinkronizimi nuk e kemi të aktivizuar në të dy drejtimet, ai imazh është ende i disponueshëm në renë e Google.

Nëse nuk përdorni Google Photos por e përdorni Fotografitë e OneDrive, Dropbox ose Amazon, mund të hidhni një vështrim në këto shërbime për të kontrolluar nëse imazhi i fshirë është i disponueshëm.

Përdorni softuerin e rikuperimit të imazhit

Nëse nuk ka asnjë mënyrë për të rimarrë imazhet që keni fshirë në ditën tuaj, ndoshta është koha për t'u përdorur aplikacione që na lejojnë të rikuperojmë skedarët e fshirë përmes aplikacioneve specifike që skanoni pajisjen për të gjithë përmbajtjen e fshirë më parë që është e rikuperueshme.

Rivendosni një kopje rezervë

data rezervë whatsapp android

Siç diskutova më lart, për sa kohë që nuk ka kaluar shumë kohë që kemi humbur nga sytë e imazhit, ne ndoshta kemi një shans për ta marrë atë përsëri. Për fat të keq, Android nuk përfshin një kosh riciklimi ku shkojnë të gjitha skedarët që fshijmë nga pajisja jonë, kështu që ky nuk është një opsion.

Një opsion për të rikuperuar imazhin e fshirë është rivendosni një kopje rezervë nga WhatsApp. Problemi që gjejmë gjatë kryerjes së këtij procesi janë dy:

  • Ne i humbasim të gjitha bisedat që e kemi mbajtur që nga rezervimi i fundit.
  • Nëse rezervimi i fundit është e kohëve të fundit, ka të ngjarë që duke rivendosur kopjen, akoma nuk mund ta gjejmë imazhin që po kërkojmë.

Nëse e kemi të qartë që nuk e kemi problem të humbasim bisedat më të fundit, së pari duhet të konsultohemi me data kur është bërë rezervimi i fundit WhatsApp në llogarinë tonë të Google Drive, pasi që nëse është shumë i fundit, do të jetë e padobishme për ta rikthyer atë.

Rezervimet e WhatsApp në Google Drive, janë të padukshme për përdoruesit, domethënë, pavarësisht se jemi ruajtur në llogarinë tonë të Google, ne nuk mund ta përdorim atë në çdo kohë, kështu që nuk mund të kontrollojmë përmbajtjen e ruajtur në të.

Rikuperoni Fotografitë e Fshira nga WhatsApp në iPhone

Kërko në galeri

Dosje WhatsApp në iphone

Ashtu si në Android, e para ku duhet të kontrollojmë nëse është gjetur imazhi është në Galeria iOS, të quajtura Fotografi brenda albumit WhatsApp, ku ruhen të gjitha imazhet që shkarkojmë manualisht ose automatikisht nga WhatsApp.

WhatsApp për iOS, ashtu si Android, ruan automatikisht të gjitha imazhet e marra në pajisje, kështu që nëse nuk e keni çaktivizuar atë mundësi për të kursyer hapësirë, ka shumë të ngjarë që ai të jetë i disponueshëm në këtë aplikacion.

Kërkoni në Artikujt e Fshirë

iOS plehrash

Ndryshe nga Android, iOS ka një kosh plehrash ku shkon secili dhe secili prej skedarëve, fotove dhe videove të fshira, ku mbahen për një periudhë maksimale prej 30 ditësh. Pas kësaj kohe, imazhet zhduken plotësisht nga pajisja jonë.

Në rastin e fotove dhe videove, koshi i plehrave gjendet brenda aplikacionit Fotografitë, në seksionin Eliminuar.

Kërkoni iCloud, Fotografitë e Google ose shërbimet e magazinimit

icloud

Nëse keni Sinkronizimi i fotografive dhe videove iCloud është aktivizuarNëse imazhi nuk është në listë, nuk do të jetë as në kopjen rezervë të iCloud. Sidoqoftë, nëse përdorni edhe Google Photos ose ndonjë aplikacion tjetër për ruajtjen e reve si Dropbox ose OneDrive, ka të ngjarë që të gjeni imazhin që keni fshirë.

Kërkoni në kompjuterin tuaj

Rezervë për celularin

Nëse nuk përdorni iCloud por rregullisht kopjoni imazhet dhe videot në kompjuterin tuaj para liro hapësirë ​​në iPhone, duhet të hidhni një vështrim në këtë kopje, sepse imazhi që po kërkoni ndoshta është atje.

Rikthe rezervimin e WhatsApp

data rezervë whatsapp ios

Ashtu si në Android, rezervimi i WhatsApp që bëhet në iCloud është e padukshme për përdoruesit, kështu që ne nuk mund ta përdorim atë dhe të këshillojmë të gjitha imazhet e ruajtura.

Zgjidhja e vetme është, ashtu si në Android, kontrolloni datën e rezervimit të fundit  dhe ta riktheni atë, megjithëse kjo do të thotë të humbni bisedat më të fundit që kemi pasur përmes këtij aplikacioni mesazhesh.

Për të kontrolluar datën e rezervimit të fundit duhet të kemi qasje në opsionet e konfigurimit të aplikacionit, klikoni në chats dhe rezervë.

Kërkoni një kopje

Ndonjëherë ne bëjmë një mal nga një urë. Zgjidhja më e thjeshtë për të rikuperuar një foto ose video që ne kemi fshirë nga WhatsApp, është të kthehemi pyesni personin ose grupin ku është ndarë.

Në WhatsApp Web, as ju nuk do ta gjeni

WhatsApp Web

WhatsApp Web nuk është asgjë më shumë se një reflektim i aplikacionit celular në një shfletues, kështu që e gjithë përmbajtja që shfaqet aktualisht në aplikacion, do të tregohet me radhë nëse kemi qasje përmes WhatsApp Web, kështu që nëse keni pasur ndërmend të rikuperoni imazhin e fshirë përmes këtij shërbimi, tashmë mund të harroni.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.