Si të rivendosni një telefon në fabrikë

Si të rivendosni një telefon në fabrikë

Në këtë rast ne ju tregojmë se si rivendosni një telefon në fabrikë, kjo pavarësisht nëse keni një sistem iOS ose Android. Nëse është një temë e interesit tuaj, në rreshtat në vijim do t'ju japim një hap pas hapi se si ta bëni atë pa komplikime.

Rivendosja e një pajisjeje celulare në fabrikë përfaqëson heqjen e plotë të aplikacioneve, cilësimeve apo edhe skedarëve të ruajtur ne te njejten. Ky proces do ta lërë celularin tuaj sikur të ishte i ri dhe kërkon konfigurim për përdorimin e tij.

Mësoni se si të rivendosni një celular të fabrikës

Si ta rivendosni telefonin tuaj në fabrikë

Kjo procedurë Mund të funksionojë pa asnjë problem në pajisjet mobile me sisteme operative iOS ose Android. Edhe pse procedura ndryshon pak, është e mundur të kryhet në disa hapa. Më pas, ne paraqesim një udhëzues të shkurtër, por konciz për ta bërë atë.

rikuperoni bisedat e fshira WhatsApp
Artikulli i lidhur:
Si të rikuperoni bisedat e fshira në WhatsApp

Rivendosni në fabrikë pajisjen tuaj iOS nga cilësimet

Si të rivendosni iPhone tuaj në fabrikë

Procedura që do të ndjekim është mjaft e thjeshtë, na mbetet vetëm të ndjekim disa hapa dhe kaq. Mos harroni se Përpara se të bëni çdo lloj rivendosjeje në fabrikë, është e rëndësishme që të keni bërë një kopje rezervë. Shumë pajisje mund të konfigurohen për të kryer këtë veprim në mënyrë periodike. Hapat që duhen ndjekur janë:

 1. Në menunë tuaj, futni opsionin "settings“. Kjo është e njëjtë me konfigurimin e përgjithshëm të celularit. Do ta gjeni, në varësi të temës që përdorni, si veshje.
 2. Do të shfaqet një ekran i ri, ku do të jetë e nevojshme të lokalizohet opsioni "i përgjithshëm“. Shtypni butësisht mbi të.
 3. Më pas, do të shfaqet një ekran i ri dhe ne do të lëvizim në fund, në opsionin "Fiket”, do të gjejmë”kthej“. Ne klikojmë mbi të.
 4. Në ekranin e ri do të na ofrojë një sërë elementësh që mund t'i rivendosim me siguri në pajisjen tonë, këtu duhet të zgjedhim të dytën, "Fshi përmbajtjen dhe cilësimet“. Ky opsion do të na lejojë të fshijmë të gjithë përmbajtjen dhe konfigurimin e përgjithshëm të pajisjes.
 5. Në këtë pikë, për të kërkuar konfirmimin e procedurës, kërkohet kodi i zhbllokimit ose fjalëkalimi i përdorur në Apple ID. Është e rëndësishme që ta keni në dorë, pasi ky do të jetë çelësi për të arritur procedurën. iphone

Pas procesit të mësipërm, duhet të presim disa minuta gjatë kryerjes së rivendosjes së fabrikës. Është thelbësore që të keni karikim të mjaftueshëm në pajisjen tuaj, pasi një gabim i karikimit mund të shkaktojë dëmtim të sistemit operativ të kompjuterit.

Pas përfundimit, celulari do të ndizet dhe ne duhet t'i konfigurojmë përsëri, duke përdorur kredencialet tona dhe duke rikuperuar kopjet rezervë që vendosëm të ruanim në kompjuter.

Rivendosni në fabrikë pajisjen tuaj iOS nga iTunes

Si të rivendosni fabrikën e iPhone tuaj celular iTunes

Kjo procedurë është gjithashtu shumë e thjeshtë dhe do t'ju lejojë ta bëni atë nga kompjuteri juaj që është i lidhur me iPhone. Duhet të keni versionin më të fundit të iTunes për kompjuterin tuaj. Hapat që duhen ndjekur janë këto:

 1. Lidheni celularin me kompjuterin dhe hapni iTunes. Në rast se ju kërkon, duhet të konfirmoni se i besoni asaj pajisje.
 2. Klikoni në ikonën e pajisjes, e cila do të shfaqet në shiritin anësor të majtë. Kur klikoni do të hapen opsione të reja.
 3. Duhet të klikoni mbi opsioninPërmbledhje"dhe aty do të gjeni opsionin"Rivendosni iPhone".
 4. Konfirmoni që dëshironi të rivendosni duke klikuar në butonin "kthej". Itunes
 5. Prisni disa minuta derisa operacioni të përfundojë. Në fund, do të keni një pajisje pa asnjë element të instaluar shtesë ndaj atyre që vijnë nga fabrika. Mbetet vetëm ta konfiguroni përsëri dhe të aplikoni një kopje rezervë që keni parasysh.

Rivendosni në fabrikë pajisjen tuaj Android nga menyja e cilësimeve

i lëvizshëm

Rivendosja në fabrikë e një pajisjeje Android është një proces mjaft i thjeshtë dhe mund të bëhet në dy mënyra shumë të ndryshme. Këtu ju tregojmë një mënyrë shumë të thjeshtë përmes menusë dhe ju tregojmë për një mënyrë pak më komplekse që mund të jetë gjithashtu e dobishme.

Hapat që duhen ndjekur për të rivendosur në fabrikë celularin tuaj Android nga menyja e konfigurimit janë:

 1. Hyni në menunë "konfiguracion”, do ta gjeni si një ikonë të një ingranazhi të vogël. Ky është konfigurimi i përgjithshëm i celularit.
 2. Më vonë, shkoni te opsioni "Rreth telefonit“. Këtu do të mund të shihni informacionin e përgjithshëm të pajisjes suaj, versionin e sistemit operativ të tij dhe disa elementë të tjerë me interes. Android1
 3. Këtu mund të zgjidhni midis dy opsioneve, "Rezervoni dhe rivendosni"Ose"Restaurimi i fabrikës“. Në rast se zakonisht nuk rezervoni të dhënat tuaja, ju rekomandoj të zgjidhni opsionin e parë.
 4. Në opsionin “Restaurimi i fabrikës” do t'ju japë një listë të elementeve që duhen fshirë. Nëse pranoni të vazhdoni, duhet të klikoni në butonin e poshtëm, "Fshi të gjitha të dhënat". Android2
 5. Si hap tjetër, do t'ju kërkojë fjalëkalimin e kompjuterit tuaj dhe ne duhet të klikojmë në butonin "pranoj".

Kur të përfundojë, pajisja do të ndryshojë ekranin, në të cilin nuk do të mund të kryeni asnjë veprim, thjesht prisni që celulari të fshijë të gjithë përmbajtjen dhe të riniset. Kur ndizet sërish, mund të aplikojmë rezervimin e fundit kryhen dhe restaurojnë disa elementë që ne i konsiderojmë të nevojshëm.

Në rast se nuk kemi nevojë për kopje rezervë, ne duhet të futim kredencialet tona dhe të fillojmë konfigurimin ekipin në të njëjtën mënyrë që bëtë herën e parë.

Rivendosni celularin Android me kombinimin e butonave

rivendosni një telefon në fabrikë

kjo procesi është për përdoruesit e avancuarMegjithatë, edhe nëse sapo po filloni, mund të jetë një mundësi e shkëlqyer për ta njohur atë. Mos harroni se nëse nuk keni përvojë të mjaftueshme, mos e provoni, mund të sjellë bezdi serioze në celularin tuaj.

Procesi konsiston në bërjen e një kombinim i butonave anësor të celularit për të hyrë në një meny të avancuar të përdoruesit. Ky kombinim mund të ndryshojë në varësi të markës ose modelit të celularit tuaj.

Këto kombinime janë zakonisht rregullisht "Vol+ + Fuqia","Vol- + Fuqia"Ose"Vol+ + Vol- + Aktiv“. Ky kombinim zbatohet kur telefoni është në logon e modelit. Kombinimi shtypet për disa sekonda dhe do të shfaqet një ekran i ri.

Më vonë, në meny, ne mund të lëvizim vetëm me çelësat e volumit dhe të pranojmë me butonin e energjisë.

Ne do të kërkojmë opsionin "Rikthim ne gjendjen e fabrikes”, ne klikojmë mbi të dhe konfirmojmë. Këtu procesi do të jetë pak më i shpejtë dhe do të arrini rezultate të shkëlqyera. Mos kini frikë me këtë lloj menuje, është një metodë e shkëlqyer rikuperimi, veçanërisht kur diçka nuk shkon me disa përditësime të versionit të sistemit operativ të përdorur.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.