Shërbimi i klientit në Instagram, si të kontaktoni rrjetin social

Instagram

Ju mund të keni pasur një lloj problemi me llogarinë tuaj në instagram. Nga hakimi i llogarisë tuaj deri te raportimi i vdekjes së një anëtari të familjes. Për ta bërë këtë, duhet të kontaktoni direkt Instagramin dhe të raportoni problemin tuaj. Por, A e dini vërtet se si të kontaktoni shërbimin e klientit në Instagram? Këtu ju shpjegojmë se si ta bëni atë dhe çfarë problemesh mund të keni.

Gjatë këtij viti 2023, Instagram është pozicionuar si një nga rrjetet sociale më të përdorura në botë. Ka 2.000 milionë përdorues aktivë në mbarë botën. Dhe vetëm Facebook ose YouTube marrin numra më të mirë. Për më tepër, për t'ju dhënë një ide, Instagram tashmë është i barabartë me shërbimin e mesazheve të çastit par excellence: WhatsApp. Në rreshtat e mëposhtëm do të diskutojmë se si mund të kontaktoni Instagramin dhe cilat mund të jenë arsyet kryesore për ta bërë këtë.

Metodat e kontaktit me shërbimin e klientit në Instagram

Gjëja e parë që do t'ju tregojmë është se nuk prisni asnjë llogari emaili. Instagram e çaktivizoi këtë kanal komunikimi në favor të qendrës së tij të ndihmës. Përveç kësaj, Rrjeti social i njohur ka disa kanale kontakti me të cilat mund të diskutoni problemin tuaj -ose pyet-. Edhe pse në rastin e fundit, duhet t'ju themi se qendra e saj e ndihmës është mjaft e plotë dhe vendimtare.

Kontaktoni Instagramin përmes rrjeteve sociale

rrjetet sociale mobile

Rrjetet sociale janë bërë një nga mjetet e komunikimit që ne kemi. Edhe pse Instagram është një rrjet social, edhe ky ka profile në platforma të tjera si Twitter, Facebook ose vetë Instagram. Prandaj, ju mund t'i kontaktoni përmes profileve të ndryshme që kemi lidhur.

Kontaktoni Instagramin përmes një numri telefoni

Thirrje telefonike për shërbimin ndaj klientit në Instagram

Një tjetër nga mënyrat që ju do të keni për të kontaktuar me shërbimin ndaj klientit Instagram Është përmes një telefonate. Po vërtet, thirrja është transferuar në zyrat qendrore në Kaliforni, prandaj, mos prisni vëmendje në spanjisht, por më tepër në anglisht. Po kështu, mediat e specializuara sigurojnë që ju të hyni në bisedë me një lokacion të regjistruar që do t'ju udhëheqë në opsionet e ndryshme. Në mënyrë të ngjashme, nëse keni një nivel të mirë të gjuhës angleze dhe dëshironi të provoni, numri i telefonit është si më poshtë:

+1 650 543 4800

Kontaktimi me Instagram përmes postës postare

postë postare në instagram

Dyshojmë se kjo metodë është ajo që po kërkoni, edhe pse kush e di, ndoshta jetoni në Kaliforni për një kohë ose problemi juaj është shfaqur gjatë një qëndrimi të shkurtër dhe dëshironi t'i drejtoheni personalisht selisë së tyre. Adresa postare është si më poshtë:

Tërheqja e arbitrazhit

1601 Willow Rd.

Menlo Park, CA 94025

Kontaktoni shërbimin e klientit në Instagram përmes qendrës së tij të ndihmës

Shërbimi ndaj klientit në Instagram, qendra e ndihmës

Megjithëse mund të duket si një klishe, mënyra më e mirë për të kontaktuar shërbimin ndaj klientit në Instagram është duke hyrë në qendrën e tij të ndihmës, e cila mund të hyni përmes një kompjuteri, tableti ose nga i njëjti aplikacion celular (Android dhe iOS).

Instagram
Instagram
zhvilluesi: Instagram
Çmimi: Falas
Instagram
Instagram
zhvilluesi: Instagram, Inc.
Çmimi: Falas+

Dhe është se, duke kërkuar saktësisht se cili është problemi juaj, do të keni mundësi të përdorni forma të ndryshme ku mund të përshkruani gjendjen tuaj dhe Instagram do të fillojë të hetojë rastin. Mos harroni se Instagram ka 2.000 milionë përdorues aktivë dhe kërkesat që ai merr çdo ditë janë të shumta. Prandaj, mos prisni një zgjidhje të problemit për momentin.

Probleme të mundshme në Instagram për t'u kontaktuar me ta

Ka probleme të ndryshme që mund të lindin me përdorimin e Instagram. Nga mundësia për të vjedhur llogarinë tuaj, që ju duhet të njoftoni vdekjen e një anëtari të familjes dhe dëshironi të fshini llogarinë ose fshirjen/çaktivizimin e llogarisë tuaj për ndonjë arsye.

spoofing

Phishing në Instagram

Ka shumë raste të vjedhjet e identitetit, sidomos në llogaritë ku kanë shumë ndjekës. Instagram-i e di këtë, prandaj mund të raportohet drejtpërdrejt nga aplikacioni ose nga uebi. Të gjithë përdoruesit mund të shtojnë -në mënyrë anonime- ankesës, por vetëm personi i imituar do të jetë ai që ka fuqinë për të denoncuar; domethënë, Instagram do t'i kushtojë vëmendje vetëm personit që po vuan imitimin e thënë. Kjo duhet të plotësohet kjo formë në të cilin kërkohen informacione dhe fotografi të dokumentit të identitetit.

Çfarë ndodh nëse bëhet fjalë për një llogari të një të ndjeri

Në këtë rast, Instagram ofron dy opsione: krijoni një llogari përkujtimore ose fshini llogarinë sipas kërkesës. Në rastin e parë, kushdo që ka një llogari mund të tregojë se dikush ka vdekur. Duhet të sigurohet vetëm një nekrologji ose një reklamë në gazetë. Që atëherë, llogaria do të bëhet përkujtimore dhe do të shfaqet pranë emrit të përdoruesit 'në kujtesë'.

Gjithashtu, nëse është një të afërm të drejtpërdrejtë, ai ose ajo mund të kërkojë fshirjen e llogarisë nese ju deshironi. Për të vazhduar, Instagram kërkon që anëtari i familjes të identifikohet në mënyrat e mëposhtme:

  • Jepni certifikatën e lindjes së të ndjerit
  • Certifikata e vdekjes së të ndjerit
  • Një dëshmi, sipas ligjit vendas, që ju jeni përfaqësuesi ligjor i të ndjerit ose trashëgimtari i tij

Pas gjithë këtij dokumentacioni, ju duhet vetëm të plotësoni kjo formë dhe prisni një përgjigje nga rrjeti social. Kujtoni sërish, se përgjigjja mund të marrë kohë, por duhet të jeni të qetë sepse rasti do të studiohet.

Llogaria juaj në Instagram është çaktivizuar

Është e mundur që një ditë të hyni në llogarinë tuaj në Instagram dhe ju shfaqet një mesazh surprizë që njofton se llogaria juaj është çaktivizuar. Normalisht, kjo ndodh kur ju keni shkelur një nga normat e komunitetit nga rrjeti social. Në mënyrë të ngjashme, Ky vendim mund të shqyrtohet nga Meta -pronari i Instagram-it dhe shikoni nëse ishte vërtet një gabim. Për ta bërë këtë, duhet të ndiqni udhëzimet që shfaqen në ekran pas shpalljes së skualifikimit.

Hakimi i mundshëm i llogarisë suaj në Instagram

hakoni llogarinë në instagram

Nëse dyshoni se llogaria juaj e rrjetit social mund të jetë hakuar, keni dy mundësi: nëse mund të identifikoheni me emrin e përdoruesit/fjalëkalimin ose definitivisht nuk mund të identifikoheni. Në rastin e parë, është mirë të ndryshoni fjalëkalimin sa më shpejt të jetë e mundur dhe të aktivizoni vërtetimin me dy faktorë.

Në rastin e dytë, gjëja e parë që duhet të bëni është qasja kjo faqe që vetë Instagrami e vë në dispozicion të përdoruesve të tij. Dhe ndiqni të gjitha hapat që tregohen atje. Nga ana tjetër, është gjithashtu e mundur që të keni marrë një email nga llogaria security@mail.instagram.com në të cilën ju njoftoheni se llogaria juaj e emailit është modifikuar. Nga i njëjti email mund të zgjidhni 'mbro llogarinë time' në mënyrë që të mund të veprojë sa më shpejt të jetë e mundur dhe ndryshimet e bëra të mund të kthehen.

Nëse nuk mund të hyni në llogarinë tuaj për arsye të tjera - modifikim i fjalëkalimit ose të dhëna të tjera - ju duhet kërkesë në Instagram një lidhje aksesi. Për ta bërë këtë, duhet të tregoni numrin e telefonit të lidhur me llogarinë ose emailin. Pasi të keni ndjekur hapat, do t'ju dërgohet një email me të cilin duhet të ndiqni udhëzimet e treguara.

Së fundi, për të verifikuar identitetin tuaj, Instagram mund t'ju kërkojë nga një video me një selfie -Kjo nuk ruhet dhe zhduket nga baza e të dhënave pas 30 ditësh-. Ky është rasti përderisa keni fotot tuaja në botime. Ose, dërgoni informacion mbi pajisjen nga e cila jeni regjistruar, si dhe emailin ose numrin e telefonit përkatës, për sa kohë që nuk ka foto të ngarkuara në llogarinë tuaj dhe ato nuk mund të verifikojnë identitetin tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.