Ky është shikuesi më i mirë i fotografive për Windows 10

Windows Photo Viewer

Kur kopjojmë në kompjuterin tonë imazhet që kemi marrë me aparatin tonë dixhital ose celular, kur bëhet fjalë për shikimin e imazheve dhe kryerjen e ndonjë veprimi tjetër me të (rrotulloni, preni, ndryshoni madhësinë ...) ne kemi nevojë për një aplikacion të gjithanshëm, një aplikacion që na ofron funksionet bazë të redaktimit dhe që është i thjeshtë.

El shikuesi më i mirë i fotografive për Windows 10, është ai që i përshtatet më së miri nevojave tuaja, jo ai që mund t'ju tregoj këtu. Mendimi im, si i yti, është subjektiv dhe i përshtatet shijeve dhe nevojave të mia.

Kështu që ju mund të Zgjidhni me mençuriDuke marrë parasysh gjithçka që aplikacionet na ofrojnë, më poshtë ju tregojmë opsionet më të mira të disponueshme në treg.

QuickLook

QuickLook

Një shembull që mendimi im është vetëm i imi është se unë e konsideroj aplikacionin Pamja paraprake, e disponueshme në macOS, si aplikacioni më i mirë për të parë dhe modifikuar fotot.

Si përdorues i Windows dhe macOS për shumë vite, nuk kam gjetur kurrë një aplikacion më të mirë se Preview, një aplikacion që hapni imazhin që kemi zgjedhur duke shtypur shiritin e hapësirës.

Në Windows e kemi atë opsion edhe përmes aplikacionit QuickLook, një aplikacion që e bën vetëm këtë, hap imazhin që kemi zgjedhur.

Nuk na lejon të modifikojmë imazhet në asnjë mënyrë, por nëse thjesht dëshironi ta hapni shpejt imazhin për të parë nëse është ai që po kërkoni, është një opsion i shkëlqyer.

QuickLook
QuickLook
zhvilluesi: Padi xu
Çmimi: Pa pagesë

Foto

Foto

Microsoft e bën aplikacionin Photos të disponueshëm për të gjithë përdoruesit e Windows 10 dhe Windows 11, një aplikacion që na lejon të shohim secilën nga imazhet që ruhen në një direktori.

Jo vetëm që na lejon të shikojmë imazhet shpejt, por na lejon gjithashtu prerë ato, zmadhoni në to, rrotullojini ato… Opsionet bazë të çdo shikuesi fotografish.

Për të hyrë në Fotot, na duhet vetëm klikoni dy herë mbi imazhin që duam të hapim. Nëse shtesa është e lidhur me një aplikacion tjetër, mund të përdorni "Fotografitë" përmes menysë së fillimit.

IrfanView

IrfanView

IrfanView është një nga aplikacionet më të njohura për shikimin e imazheve në mesin e përdoruesve dhe gjithashtu është plotësisht falas. Është një aplikim mjaft i lehtë por ndërfaqja ka vend për përmirësim, pasi shumica e opsioneve që na ofron janë të fshehura në meny, jo përmes ikonave në ndërfaqe.

Ne nuk mundemi vetëm rrotulloni imazhet, ktheni ato, ndryshoni madhësinë dhe të tjera, por mund të vizatojmë edhe kuti, drejtkëndësha, rrathë, shigjeta, ngjyrosim, fshijmë, shkruajmë tekst ...

Është kompatibil me formatet BMP, GIF, JPEG, JP2 dhe JPM, PNG, TIFF, RAW, ECW, EMF, FSH, ICO, PCX, PBM, PDF, PGM, PPM, TGA, Flash, Ogg... shkarkoni IrfanView nga ju faqe interneti falas. Është i disponueshëm në versionet 32-bit dhe 64-bit dhe ai mbështetet nga Windows XP e tutje.

Shikim mjalti

Honeyview - shikoni imazhet e Windows

Shikim mjalti na lejon të rrotullojmë fotografitë, të ndryshojmë madhësinë e tyre, të bëjmë një prezantim të imazheve, të aksesojmë të dhënat EXIF ​​dhe nuk përfshin asnjë mjet për të redaktuar imazhet...

Ky aplikacion është një shikues i thjeshtë por i fuqishëm i imazheve për Windows që na lejon të hapim skedarë në formatet e mëposhtme:

 • Formatet e imazhit: BMP, JPG, GIF, PNG, PSD,DDS, JXR, WebP,J2K, JP2, TGA, TIFF, PCX, PGM, PNM, PPM dhe BPG,
 • Formatet e imazhit RAW: DNG, CR2, CRW, NEF, NRW, ORF, RW2, PEF, SR2 dhe RAF
 • Formatet e imazhit të animuar: GIF i animuar, WebP i animuar, BPG i animuar dhe PNG i animuar
 • Gjithashtu na lejon të shohim imazhe në skedarë të ngjeshur me formatet: ZIP, RAR, 7Z, LZH, TAR, CBR dhe CBZ

Aplikacioni është i licencuar pa pagesë, domethënë ne mund ta shkarkojmë dhe përdorim plotësisht pa pagesë. Punon nga Windows XP por jo nga Windows 11 Të paktën në kohën e publikimit të këtij artikulli (tetor 2021), aplikacioni është i disponueshëm vetëm në versionin 32-bit (Windows 11 funksionon vetëm me aplikacione 64-bit).

Shikuesi i imazhit

Image Viewer

Shikuesi i imazhit është një shikues falas i imazhit Mbështet të gjitha formatet kryesore të imazhit si JPEG, TIFF, PNG, GIF, WEBP, PSD, JPEG2000, OpenEXR, Camera RAW, HEIC, PDF, DNG, CR2.

Disa nga funksionet që na ofron janë: rregulloni ngjyrën, ndryshoni përmasat e imazhit, prisni atë, modifikoni meta të dhënat (IPTC, XMP)… Ndërfaqja është e ngjashme me eksploruesin e skedarëve të Windows, i cili na lejon të shikojmë shpejt imazhet dhe fotot, si dhe të punojmë me to.

Një tjetër opsion interesant që na ofron është mundësia e riemërtoni skedarët dhe konvertoni imazhet në formate të tjera në grup, përfshin një motor kërkimi të imazheve të kopjuara, krijoni shfaqje rrëshqitëse ...

Shikuesi i imazhit FastStone

Gur i shpejtë

FastStone Image Viewer është një redaktues i shpejtë imazhi që na lejon të lundrojmë midis drejtorive. Ka një numër të madh veçorish duke përfshirë shikimin e imazhit, menaxhimin, krahasimin, heqjen e syve të kuq, emailin, ndryshimin e madhësisë, prerjen, retushimin dhe rregullimet e ngjyrave.

Es i pajtueshëm me të gjitha formatet kryesore grafike (BMP, JPEG, JPEG 2000, GIF i animuar, PNG, PCX, PSD, EPS, TIFF, WMF, ICO, CUR dhe TGA) dhe formatet e kamerës dixhitale RAW (CR2, CR3, CRW, NEF, NRW, PEF, RAF, RWL, MRW, ORF, SRW, X3F, ARW, SR2, SRF, RW2 dhe DNG).

Karakteristika të tjera përfshijnë një xham zmadhues, Slideshow me mbi 150 efekte tranzicioni, me efekte hije, mbështetje për skanerin, histogram dhe shumë më tepër.

FastStone është një aplikacion në dispozicion falas për shkarkim nga tuajat faqe interneti. Përditësimi i fundit që ka marrë aplikacioni është nga marsi 2020 (ky artikull është publikuar në tetor 2021), kështu që ka të ngjarë që kjo të jetë ndërprerë.

ImageGlass

ImageGlass

Në ImageGlass gjejmë një aplikacion me a ndërfaqe shumë e thjeshtë si dhe e kujdesshme, një aplikacion me të cilin mund të shikojmë në çast të gjitha imazhet që kemi ruajtur në një direktori dhe të kryejmë veprime me secilën prej imazheve.

ImageGlass është një shikues i imazheve të burim i hapur shumë i lehtë dhe funksional që na ofron karakteristikat e mëposhtme:

 • E përputhshme me më shumë se 70 formate si jpg, gif, webp, svg, raw ... falë Magick.NET
 • E përputhshme me shkurtoret përmes shkurtoreve të tastierës që na lejojnë të kryejmë automatikisht veprimet e zakonshme sikur të ishin rrjedha pune.
 • Ne mund të personalizojmë të gjitha shtesat e skedarëve që duam të lidhen me këtë aplikacion.
 • Edhe pse është në dispozicion në anglisht, ne mund të shkarkojmë gjuhë të tjera, si spanjisht.
 • Ne mund ta personalizojmë ndërfaqen falë temave të ndryshme të disponueshme përmes faqes së saj në internet.
 • Ndryshimi i madhësisë së imazheve, prerja e tyre, ndryshimi i orientimit, eksportimi në formate të tjera, shikimi i informacionit EXIF,

Ti mundesh shkarkoni këtë aplikacion falas përmes kjo lidhje


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.