Shiriti i veglave është zhdukur në Word, çfarë të bëj?

shiriti i mjeteve zhduket fjala

Nëse jeni përdorues i Microsoft Word, do të dini se shumë nga mjetet, kurrë më mirë të thuhen, gjenden brenda vetë shiritit të veglave. Dhe se ajo zhduket është një problem shumë i madh. Ky shirit ka qenë një menu që përfshin të gjitha opsionet e rëndësishme të Word -it dhe për këtë arsye nëse shiriti i veglave zhduket në Word siç themi ne është një problem i madh kur bëhet fjalë për paraqitjen e një dokumenti për çfarëdo që të jetë.

Ndonjëherë kjo mund të ndodhë për shkak të një gabimi ose për shkak të ndonjë marrëzie thjesht zhduket. Edhe kjo shtrihet në programet e tjera të Microsoft Office si Microsoft Excel dhe Microsoft Power Point. Kjo shirit mjetesh është gjithashtu e disponueshme në ato programe dhe bëhet thelbësore në shumë pika. Mund të fshihet ose minimizohet, kështu që nëse nuk dini si ta bëni atë të kthehet, nuk do të keni mundësi të përdorni atë derisa ta vendosni përsëri në faqen e tij. Por mos u shqetësoni, e gjithë kjo mund të rregullohet dhe mund të zgjidhet në një mënyrë shumë të shpejtë dhe të lehtë (si pothuajse gjithmonë).

Në fund të artikullit ne do t'ju tregojmë pse mendojmë se kjo ndodh zakonisht, sepse në fakt dhe duke e parashikuar atë, mund të jetë për shumë arsye. E vërteta është se ndonjëherë mund të jetë për shkak të një gabimi, një ndryshimi të ekranit dhe zgjidhjes së tij ose për shumë arsye të tjera që do të bëjnë që shiriti i veglave të zhduket ose gjithmonë të shfaqet i minimizuar pa u bllokuar. Dhe ne e kuptojmë që nëse po e lexoni këtë artikull është sepse doni ta keni gjithmonë të dukshëm dhe në dorë.

Shiriti i veglave zhduket në Word: Si ta ktheni atë?

fjale mikrosoft

Në varësi të versionit të Microsoft Office që keni, ky udhëzues do të ndryshojë pakMe Për shembull, nëse e keni atë të vitit 2010 ose më herët, do të duhet të lexoni një pjesë të veçantë të artikullit, më së shumti në fund. Në çdo rast ne gjithashtu duhet të themi se kjo është për versionet e sistemit operativ Windows. Me gjithë këtë dhe pasi ta dini se çfarë është, ne do të shpjegojmë se si të bëjmë që shiriti i veglave që zhduket në Word të kthehet në jetë në ndërfaqen tuaj.

Si të rikuperoni shiritin e veglave në versionet e fundit të Microsoft Word?

Siç thamë, nëse jeni nga versionet e vjetra të Microsoft Word, më mirë shkoni te pjesa përfundimtare e artikullit meqenëse do të fillojmë me ato të fundit. Ajo që duhet të bëni në Word është në thelb të shikoni në pjesën e sipërme të djathtë të ndërfaqes së programit. Ju do të duhet të shkoni pranë butonave për të mbyllur, minimizuar dhe të tjerët, Aty do të gjeni butonin e klikueshëm për opsionet e prezantimit dhe ndërsa klikoni mbi të, do të shfaqet një kuti.

Në atë kuti mund të zgjidhni se si dëshironi të shfaqet aplikacioni Word. Opsioni klasik do të jetë ai që do t'ju shfaqet për të klikuar si «Shfaq skedat dhe komandat» Pasi të klikoni atje gjithçka do të shfaqet përsëri dhe ne do ta kemi zgjidhur problemin. Prandaj Ne tashmë do të kemi zgjidhur faktin që shiriti i veglave zhduket në Word.

Si të rikuperoni shiritin e veglave në 2010 ose versionet e mëparshme të Microsoft Word?

Opsionet e ankorimit në Word

Nëse jeni një nga ata që nuk e përditësojnë shumë Microsoft Office -in, atëherë do të jeni këtu. Me siguri do të keni një version 2010 ose më të hershëm të Microsoft Word. Por mos u shqetësoni shumë sepse gjithçka është rregulluar, madje edhe në versionet e vjetra. Nëse jeni një nga këta të fundit, ne fillojmë me udhëzuesin e shpejtë për të rikuperuar shiritin e veglave që mungojnë:

Tani për tani ju duhet të shihni një ikonë për të shfaqur shiritin ose për ta rregulluar atë në rast se minimizohet. Për ta ditur këtë me siguri do t'ju duhet të zgjidhni një skedë të tillë si Home, dhe atje shiriti i veglave mund të rishfaqet përkohësisht). Ky buton mund të jetë një shigjetë poshtë në versionet më të vjetra të Microsoft Word, Mund të jetë gjithashtu një goditje e vogël si ajo që vendosëm në imazhin e mësipërmMe Në çdo rast, duhet të vendoset në këndin e sipërm të djathtë, çfarëdo ikonë që ka. Pasi ta gjeni këtë kunj dhe ta klikoni, do të rregulloni të gjithë shiritin e veglave që ishte shfaqur në atë kohë. Gjithçka do të qëndrojë e fiksuar saktë derisa të zhbllokoni përsëri me miniaturën.

Pse shiriti i veglave normalisht zhduket në Microsoft Word?

Para se të shkojmë ne duam ta përfundojmë artikullin me arsyen pse ky shirit zhduket, në mënyrë që të merrni parasysh gjithçka dhe të mos ndodhë më kurrëMe Në këtë mënyrë nuk do të keni nevojë t'i drejtoheni Google ose Forumit celular, siç po bëni tani. Mbani në mend pikat që ne do të shtojmë më poshtë sepse ato janë pjesë e udhëzuesit në të cilin keni mësuar se si të rikuperoni shiritin e veglave Word.

nga përvoja jonë shiriti i veglave zhduket në Word për shkak të sa vijon:

  1. Ju keni lënë shiritin e veglave vendosur në fshehje automatike dhe nuk është e dukshme.
  2. Procesi explorer.exe është bllokuar dhe shiriti i veglave është zhdukur plotësisht.
  3. La rezolucioni i ekranit ose ekrani kryesor është ndryshuar dhe kjo është ajo që ka bërë që shiriti i veglave të zhduket nga ekrani.
  4. Ju klikuat në shtytës i famshëm dhe ju e keni hapur prandaj i gjithë shiriti zhduket dhe shfaqet sipas dëshirës.

Në rast se asnjë nga këto nuk funksionon për ju dhe shiriti nuk shfaqet kurrë, gjithmonë mund të shkoni në mbështetjen e Microsoft Office dhe Word nëse versioni juaj paguhet. Ose nëse nuk është, kërkoni alternativa për Word që janë më të rehatshme për ju si përpunues teksti. Vetëm njëra prej tyre dhe e përdorur gjerësisht në internet është Open Office, një përpunues teksti falas të një suite që përfshin gjithashtu versione alternative të Excel të quajtur Numbers ose Microsoft Power Point, të tilla si Draw. Nuk është një opsion i keq dhe mund ta merrni parasysh.

Shpresojmë që ky artikull të ketë qenë i dobishëm dhe që ju tashmë e dini pse shiriti i veglave zhduket në Word, por mbi të gjitha, që tani të dini se si ta bëni atë të rishfaqet dhe ta lini atë të rregulluar. Nëse keni ndonjë pyetje ose sugjerim, mund t'i lini në kutinë e komenteve. Shihemi në artikullin tjetër të Forumit celular.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.