Shmangni mashtrimet celulare me këshillën e Bankës së Spanjës

Shmangni mashtrimet WhatsApp nga Banka e Spanjës

El Banka e Spanjës Ai kërkon t'u mundësojë përdoruesve të shmangin mashtrimet në celular përmes këshillave dhe rekomandimeve për përdorimin e sigurt të teknologjisë. Kohët e fundit ka pasur një rritje të fortë të mashtrimeve kibernetike dhe krimeve kompjuterike. Kjo është arsyeja pse Garda Civile dhe Banka e Spanjës po marrin masa promovuese dhe ndërgjegjësuese për rreziqet teknologjike.

Të shmangësh mashtrimet me këshillën e Bankës së Spanjës do të thotë të njohësh mekanizmat që përdorin aplikacione si WhatsApp për të vjedhur informacion. Ka disa këshilla për të shmangur rënien në grackë, por shumica e procedurave përfshijnë vëmendjen ndaj llojit të mesazhit që marrim dhe të dhëna të mundshme që zbulojnë një mashtrim.

Banka e Spanjës synon të parandalojë mashtrimet ndaj klientëve të saj

Pjesa dërrmuese e mashtruesit në internet Ata kërkojnë të mbledhin detaje bankare dhe më pas të tërheqin para përmes mashtrimit. Mesazhet paralajmëruese nga Banka e Spanjës për të shmangur mashtrimet dhe nga Garda Civile nxisin një gjendje gatishmërie dhe njohje të mekanizmave në mënyrë që popullata të mos bjerë kaq lehtë në mashtrim.

Çdo ditë, kriminelët kibernetikë kërkojnë të përfitojnë nga çdo lloj mundësie për të vjedhur para ose të dhëna të ndjeshme personale. Aplikacioni më i përdorur në muajt e fundit ka qenë WhatsApp, platforma e mesazheve të çastit. Ata zakonisht përdorin mekanizmin e dërgimit të mesazheve mashtruese, duke imituar identitetin e të afërmve të afërt apo edhe të subjekteve bankare. Rritja ka bërë që ky lloj mashtrimi të marrë emrin e vet: whatsapping.

Çfarë është WhatsApp?

Sipas paralajmërimet e publikuara nga Banka e Spanjës Për të shmangur mashtrimet, “Krimineli kibernetik përdor teknika të inxhinierisë sociale për të fituar besimin tuaj, për t'ju manipuluar dhe për të marrë detaje bankare. Mund t'i ndodhë kujtdo”. Kjo deklaratë e fundit është shumë e vërtetë. Edhe njerëzit me njohuri të gjera mund të bien në një sulm sepse janë të papërgatitur. Kohët e fundit, ne kemi qenë dëshmitarë të një evolucioni të dukshëm në procedurat e infeksionit dhe vjedhjes së të dhënave. Gjithçka që duhet të bëni është t'i përgjigjeni një telefonate ose të hapni një bisedë për disa aplikacione keqdashëse për të vjedhur kontrollin e llogarisë tuaj ose për ta klonuar atë.

WhatsApp është aplikacioni më i zakonshëm përmes të cilit përhapen këto infeksione. Kjo është për shkak të popullaritetit të lartë të aplikacionit dhe shtrirjes së metodave të tij të komunikimit. Hakerët zhvillojnë strategji të ndryshme për të vjedhur informacione personale dhe të ndjeshme nga përdoruesit, dhe WhatsApp është instaluar në miliona telefona celularë. Kjo është arsyeja pse ai përfundon të jetë aplikacioni më i zgjedhur për mashtrime.

Format më të zakonshme të mashtrimit dixhital

 • spoofing: Ky mekanizëm zakonisht ndjek një model urgjence dhe ndërlikimi. Hakeri pozon si një i afërm ose mik i ngushtë që ka nevojë për para menjëherë. Premtimi është kthimi brenda pak orësh. Këto lloj mesazhesh zakonisht vijnë nga numra të panjohur dhe pretendojnë një ndryshim të fundit në telefonin celular.
 • Imitoni subjektin bankar: Krimineli kibernetik imiton bankën dhe kërkon fjalëkalime dhe numra identifikimi. Ata pretendojnë se kanë zbuluar veprime të dyshimta ose mashtruese, por në realitet është një mashtrim për të dhënë kodet e sigurisë ose kodet e përkohshme të vërtetimit. Nëse i ndajmë, do të shohim që ata ndryshojnë fjalëkalimin tonë dhe e zbrazin shpejt llogarinë tonë.
 • Pretendoni se jeni në krye të WhatsApp: Një tjetër mashtrim shumë i zakonshëm konsiston në pretendimin se jeni në krye të aplikacionit WhatsApp. Këtu ata kërkojnë kodin e vërtetimit për të klonuar llogarinë dhe të përpiqen të mashtrojnë miqtë ose të afërmit e tjerë.
 • Imitoni kompanitë ose njerëzit në grupe për të vjedhur kodet e vërtetimit: Me këtë praktikë ata kërkojnë të marrin përsipër llogarinë tuaj WhatsApp. Pasi të kenë kodin tuaj të vërtetimit, ata mund të klonojnë llogarinë tuaj dhe të komunikojnë me miqtë dhe familjen nga numri juaj i njëjtë.

Si të mos bini në mashtrime virtuale?

Si të shmangni mashtrimet përmes WhatsApp, këshilla nga Banka e Spanjës

shmangni rënien në mashtrime virtuale, Banka e Spanjës dhe subjekte të tjera financiare ndajnë rregullisht këshilla të ndryshme. Ndër më të spikaturat dhe më efikaset gjejmë:

 • Qëndroni të informuar për strategjitë dhe praktikat më të fundit për mashtrimet virtuale.
 • Mos klikoni në lidhjet në email ose mesazhe që janë të dyshimta. Sa herë që ka dyshime, tregoni faqen e internetit
 • zyrtar ose kontaktoni subjektin bankar.
 • Mbani të përditësuara aplikacionet bankare.
 • Zgjidhni dhe përditësoni një antivirus dhe antimalware të besueshëm.
 • Kontrolloni që faqet e internetit të blerjeve të jenë të sigurta përpara se të ndani detajet e kartës ose të bëni pagesa.
 • Mbani të përditësuar sistemin operativ.
 • Përdorni fjalëkalime të forta dhe përdorni mekanizmin e identifikimit me dy hapa sa herë që është e mundur.

Duke marrë parasysh këto këshilla, mundësitë e të qenit viktimë e një mashtrimi reduktuar. Është një propozim i dobishëm dhe efektiv për të mbrojtur sigurinë tuaj dhe për të parandaluar hakerat dhe kriminelët kibernetikë që të marrin nën kontroll të dhënat tuaja, telefonin tuaj apo edhe llogaritë tuaja bankare. Çelësi kryesor është të jeni gjithmonë të vëmendshëm në mënyrë që të mos bëni gabime.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.