Si të heshtin njoftimet e WhatsApp?

Heshtni njoftimet WhatsApp

Nëse po kërkoni informacione se si të mbyllni në heshtje njoftimet e WhatsApp, kjo do të thotë se nuk i mbështetni më ndërprerjet e vazhdueshme të aplikacionit. Megjithëse WhatsApp është i shkëlqyeshëm për të mbajtur kontakte me miqtë dhe familjen, mund të bëhet burim stresi nëse nuk e menaxhoni siç duhet. Po doni të shmangni shpërqendrimet ose thjesht shkëputeni nga celulari juaj për disa orë, duhet të mësoni se si të mbyllni në heshtje njoftimet e mesazheve në bisedat dhe grupet e WhatsApp.

Në këtë postim ne shpjegojmë të gjitha mënyrat për të heshtur njoftimet WhatsApp, në pajisjet iOS dhe Android. Kontaktet që shkruajnë me shumë këmbëngulje ose shpesh, ose grupe në të cilat mesazhet e parëndësishme nuk pushojnë së mbërritur: në të gjitha rastet është e mundur të heshtni njoftimet. Kështu që ju mund të rifitoni qetësinë tuaj mendore dhe kontrollin e kohës dhe përqendrimit tuaj.

Si të heshtin njoftimet e bisedës në WhatsApp?

heshtin whatsapp

Le të fillojmë duke shpjeguar se si të heshtin njoftimet e bisedës në WhatsApp, domethënë të një bisede të vetme me një kontakt të caktuar. Në thelb, ka dy mënyra për ta bërë këtë: nga jashtë bisedës dhe nga brenda. Për të heshtur njoftimet e bisedës pa e hapur atë, ndiqni hapat e ardhshëm:

 1. Në celular, mbajeni gishtin mbi bisedën që dëshironi të çaktivizoni derisa të zgjidhet.
 2. Një fjongo do të shfaqet në krye me ikona të ndryshme: prekni ikonën e altoparlantit të kryqëzuar.
 3. Tani zgjidhni sa kohë dëshironi ta mbani atë kontakt të heshtur: 8 orë, 1 javë, gjithmonë.
 4. Me këtë, ju nuk do të shihni ose dëgjoni njoftime kur ai kontakt ju shkruan.

Procedura e mësipërme vlen edhe për WhatsApp Web dhe versionin desktop të aplikacionit. Në të dyja rastet, thjesht duhet të klikoni me të djathtën mbi bisedën që dëshironi të çaktivizoni. Më pas, zgjidhni opsionin "Njoftimet e heshtjes" dhe zgjidhni kohëzgjatjen. Ndryshimet që bëni në një pajisje do të zbatohen automatikisht tek të tjerat.

Tani le të shohim se si çaktivizoni njoftimet e bisedës WhatsApp pasi ta keni hapur. Procedura është shumë e thjeshtë, siç përshkruhet më poshtë:

 1. Brenda bisedës që dëshironi të çaktivizoni, klikoni në tre butonat e vendosur në këndin e sipërm të djathtë të ekranit.
 2. Shfaqet një dritare me opsione dhe zgjidhni "Heshtni njoftimet".
 3. Edhe një herë, zgjidhni kohëzgjatjen që dëshironi të mbani kontaktin në heshtje dhe keni mbaruar.

Kjo procedurë zbatohet si për versionin celular të WhatsApp ashtu edhe për ueb WhatsApp. Nëse ju pëlqen heshtin njoftimet nga versioni i desktopit, duhet të hapësh chat-in dhe të klikosh mbi foton ose emrin e personit. Aty do të shihni opsionin "Njoftimet e heshtjes" në një dritare me rënie ku mund të zgjidhni kohën e heshtjes.

Heshtni një grup në WhatsApp

grupe whatsapp

Po kështu, është e mundur të heshtni njoftimet e një grupi WhatsApp: pa e hapur atë dhe nga brenda. Nëse jeni në ekranin kryesor të WhatsApp, ai ku shihni të gjitha bisedat, mbajeni gishtin në grupin që dëshironi të çaktivizoni. Pasi të zgjidhet grupi, do të shihni një fjongo në krye të ekranit. Klikoni në ikonën e altoparlantit të kryqëzuar dhe zgjidhni kohën që dëshironi të mbani grupin në heshtje. Lehtë peasy!

Nga ana tjetër, nëse jeni tashmë në grup dhe dëshironi ta çaktivizoni atë, Klikoni në menunë me tre pika në këndin e sipërm të djathtë. Do të hapet një dritare e vogël me opsione, ku duhet të zgjidhni "Silence notifications". Edhe një herë, zgjidhni nëse doni të mbyllni në heshtje njoftimet për 8 orë, 1 javë ose përgjithmonë. Siç mund ta shihni, procedura është mjaft e thjeshtë.

Diçka tjetër: nuk ka rëndësi nëse çaktivizoni një grup nga celulari, kompjuteri ose faqja juaj e internetit, ndryshimi do të reflektohet në të gjitha pajisjet tuaja dhe do të hapë llogaritë e WhatsApp. Në këtë mënyrë, kur mesazhet mbërrijnë në grupin në fjalë, celulari juaj nuk do të bjerë zilja ose njoftimet do të shfaqen në ekran. Përjashtimi i vetëm ndodh nëse dikush brenda grupit ju përmend ose i përgjigjet një prej mesazheve tuaja: Do të merrni një njoftim pop-up me zë.

Si të heshtni një kontakt në WhatsApp?

WhatsApp

Së fundi, le të flasim se si mundeni çaktivizoni një kontakt në WhatsApp me të cilin nuk keni një bisedë të hapur për momentin. Mund të jetë dikush që ju shkruan me shumë këmbëngulje ose shpesh, bisedat e të cilit tashmë i keni fshirë disa herë. Rezulton se doni ta mbyllni në heshtje në mënyrë që kur t'ju shkruajë përsëri, celulari juaj të mos lëshojë asnjë njoftim. Procedura është si më poshtë:

 1. Gjeni kontaktin që dëshironi të çaktivizoni. Për ta bërë këtë, hapni WhatsApp dhe klikoni në ikonën e mesazhit.
 2. Zgjidhni kontaktin. Klikoni në kontaktin që dëshironi të mbyllni në heshtje për të hapur një bisedë me atë person. Mos u shqetësoni, nuk keni pse t'i dërgoni mesazhe atij apo asgjë. Kontakti nuk do ta dijë që ju i keni vendosur zërin.
 3. heshtin kontaktin. Për ta bërë këtë, klikoni në menunë me tre pika në këndin e sipërm djathtas dhe zgjidhni opsionin "Heshtja e njoftimeve", ashtu si në procedurat e mëparshme.
 4. Zgjidhni sa kohë dëshironi ta heshtni: 8 orë, 1 javë ose gjithmonë.

Me këtë veprim, ju çaktivizoni një kontakt të caktuar për të parandaluar që mesazhet e tij të reja t'ju shqetësojnë. Në rast se doni të ndaloni marrjen e mesazheve nga ai person përgjithmonë, gjithçka që duhet të bëni është bllokoni kontaktin. Për ta bërë këtë, përsëritni tre hapat e përshkruar më sipër, por në pikën 3 zgjidhni opsionin "Më shumë" dhe më pas zgjidhni "Blloko". Kështu që ju nuk do të merrni mesazhe ose telefonata nga ai person përmes WhatsApp, një zgjidhje përfundimtare për të hequr qafe kontaktet e bezdisshme apo edhe të rrezikshme.

Çfarë do të thotë të heshtni njoftimet e WhatsApp?

Së fundi, mbani mend se heshtja e njoftimeve nuk nënkupton fshirjen e mesazheve ose bllokimin e kontakteve. Vetëm do të thotë që aplikacioni nuk do t'ju njoftojë kur këto kontakte t'ju shkruajnë. Plus, do të jeni ende në gjendje të lexoni dhe t'u përgjigjeni mesazheve kur hyni në aplikacion, por pa u ndjerë nën presion ose të bezdisur nga njoftimet.

Është e mrekullueshme që WhatsApp ofron opsionin për të heshtur njoftimet për bisedat individuale dhe grupore! Në këtë mënyrë, ne mund të vazhdojmë të marrim mesazhet, por pa na njoftuar aplikacioni me tinguj ose dridhje. Kjo na lejon konsultohuni me ta sa herë të duam, pa u ndjerë i detyruar të përgjigjemi menjëherë ose të jemi të vetëdijshëm për celularin në çdo kohë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.