Si të aktivizoni dhe çaktivizoni korrigjimin automatik të WhatsApp?

personi që shkruan në celular

Ju ka ndodhur që të shkruani një mesazh në WhatsApp dhe korrigjimi automatik të ndryshojë fjalët për të tjerët që nuk kanë lidhje me të? Apo e korrigjon drejtshkrimin tuaj pa nevojë apo gabim? Nuk mund të mohohet që korrigjimi automatik i WhatsApp ka avantazhet e tij, por mund të bëhet edhe një dhimbje koke. Prandaj, në këtë postim ne shpjegojmë si ta aktivizoni dhe çaktivizoni këtë veçori në mënyrë që të rifitoni kontrollin e asaj që shkruani.

Shkrimi me gabime drejtshkrimore nuk është i mirëpritur në asnjë rrethanë, por ka raste kur është veçanërisht e sikletshme. Një shkronjë ose fjalë e gabuar mund të jetë për të qeshur në shumicën e rasteve, por gjithashtu mund të na futë në telashe të vërteta. Kështu që kontrolli i mënyrës sesi na ndihmon korrigjimi automatik i WhatsApp nuk është një lojë. Le ta eksplorojmë pak këtë veçori dhe të shohim se si të përfitojmë sa më shumë prej tij pa rrezikuar.

Korrigjimi automatik i WhatsApp: si ta aktivizoni dhe çaktivizoni atë?

fshini kontaktin në whatsapp

Edhe pse është e vërtetë që shënimet zanore dhe ngjitësit na kursejnë punën e shtypjes fjalë për fjalë, mesazhet me tekst janë ende mjeti kryesor i komunikimit që përdoret në WhatsApp. Prandaj, të gjithë jemi mirënjohës që e kemi atë. korrigjimi automatik i whatsapp, që funksionin që analizon atë që shkruajmë dhe sugjeron ose korrigjon fjalët sipas gjuhës dhe fjalorit që kemi konfiguruar.

Falë korrigjimit automatik, ne nuk duhet të hetojmë se si shkruhet një fjalë e caktuar, nëse me 'b' ose me 'v', me 's' ose me 'c'. Shkrimet e mundshme korrigjohen automatikisht dhe fjalët e shkruara gabim zëvendësohen me ato të sakta. Kjo është vërtet e dobishme për të shkruar më shpejt dhe për të shmangur gabimet, duke u kujdesur për imazhin që të tjerët kanë për ne për shkak të mënyrës sonë të të shkruarit.

Tani, ka raste kur korrigjimi automatik na bën një mashtrim dhe shton fjalë krejtësisht të pavend. Frazat e pakuptimta apo edhe fyese mund të rrëshqasin në mesazhet tona me tekst për shkak të korrigjuesit automatik. Kjo veçori është gjithashtu pak e bezdisshme nëse ndryshoni shpesh gjuhën e tastierës. Prandaj, Le të shqyrtojmë procedurën për të aktivizuar ose çaktivizuar korrigjimin automatik të WhatsApp.

Në Android

Korrigjimi automatik i Android WhatsApp

Mbani në mend se për të aktivizuar ose çaktivizuar korrigjimin automatik në WhatsApp Duhet të shkoni te cilësimet e tastierës së celularit tuaj, pasi WhatsApp nuk ka një opsion specifik për të. Gjithashtu, procesi mund të ndryshojë në varësi të modelit dhe markës së pajisjes suaj. Në rastin e celularëve Android, si ato të markave Samsung ose Xiaomi, korrigjimi automatik aktivizohet ose çaktivizohet lehtësisht. Ne do ta bëjmë procesin duke përdorur një Redmi Note 8 (2021):

 1. Hapni aplikacionin WhatsApp dhe zgjidhni çdo bisedë.
 2. Prekni fushën e tekstit për të shfaqur tastierën, njëlloj sikur do të shkruanit një mesazh me tekst.
 3. Prekni Cilësimet (ikona e donutit ose e ingranazhit).
 4. Në seksionin "Cilësimet", zgjidhni opsionin "Kontrolli drejtshkrimor".
 5. Aty do të shihni funksionin "Korrigjim automatik" dhe butonin për ta aktivizuar ose çaktivizuar atë.
 6. Duhet t'i hidhni një sy veçorive të tjera, si 'Blloko fjalët fyese' dhe 'Kontrolluesi i drejtshkrimit'.

Në iOS

Korrigjimi automatik i WhatsApp iPhone

Nëse keni një pajisje Apple, si iPhone ose iPad, mund të aktivizoni ose çaktivizoni gjithashtu korrigjimin automatik në WhatsApp. Për ta bërë këtë, duhet të shkoni direkt në seksionin "Cilësimet" të celularit dhe të bëni rregullimet e nevojshme. Përveç kësaj, mund të aktivizoni funksione të tjera të lidhura, të tilla si përdorimi i "Teksti parashikues" ose "Zëvendëso tekstin". Le të shohim procedurën e plotë:

 1. Hapni aplikacionin "Cilësimet".
 2. Klikoni në opsionin 'General' dhe më pas në 'Tastiera'.
 3. Ju do të shihni një listë opsionesh, duke përfshirë 'Autocorrect', dhe rrëshqitës për t'i aktivizuar ose çaktivizuar ato. Opsioni 'Autocorrect' është aktivizuar si parazgjedhje.
 4. Opsioni 'Parashikues' ju lejon të aktivizoni ose çaktivizoni tekstin parashikues, të shtypni dhe plotësoni fjali të tëra me vetëm disa prekje.
 5. Opsioni 'Replace Text' ju lejon të përdorni shkurtore për të zëvendësuar frazat më të gjata. Për shembull, mund të shkruani 'MG' dhe automatikisht do të zëvendësohet me 'Faleminderit shumë'.

Avantazhet dhe disavantazhet e përdorimit të korrigjimit automatik të WhatsApp

tastierë celulare

Siç mund ta shihni, aktivizimi ose çaktivizimi i korrigjimit automatik të WhatsApp nuk do të zgjasë më shumë se disa sekonda. Përveç kësaj, Siç bëni nga cilësimet e celularit, preferencat tuaja do të ruhen edhe për aplikacionet e tjera të mesazheve. Pavarësisht nëse dëshironi të dërgoni një SMS, të shkruani një email ose të dërgoni një mesazh përmes Telegramit ose Instagramit, cilësimet e korrigjimit automatik do të jenë të njëjta.

Përdorimi ose shpërndarja e korrigjimit automatik për të shkruar tekste në celular ka avantazhet dhe disavantazhet e veta. Siç kemi thënë tashmë, është një veçori shumë e dobishme që ka marrë përmirësime të mëdha gjatë viteve. Midis avantazh e përdorimit të korrigjimit automatik në WhatsApp dallohen:

 • Ju lejon të shkruani më shpejt dhe me më pak gabime, gjë që përmirëson komunikimin dhe një imazh profesional.
 • Shmangni nevojën për të rishikuar vazhdimisht atë që shkruhet, gjë që kursen kohë dhe përpjekje.
 • Ai ofron sugjerime fjalësh të përshtatshme për kontekstin dhe gjuhën, duke e bërë më të lehtë për t'u shprehur dhe kuptuar.

Për më tepër, disa disavantazhe të aktivizimit të funksionit të korrigjimit automatik në celular janë si më poshtë:

 • Mund të ndryshojë kuptimin ose tonin e asaj që nënkuptohet, duke gjeneruar keqkuptime ose situata të pakëndshme.
 • Mund të mos njohë fjalët e veta, teknike ose bisedore, gjë që kërkon korrigjimin me dorë ose shtimin e tyre në fjalor.
 • Mund të ndërhyjë në mësimin dhe përmirësimin e drejtshkrimit, gjë që ndikon në cilësinë e gjuhës së shkruar.

Konkluzione

Si përfundim, ne kemi shqyrtuar Procedura për të aktivizuar ose çaktivizuar korrigjimin automatik në WhatsApp, si në pajisjet Android ashtu edhe në iOS. Ne kemi parë gjithashtu funksione të tjera të dobishme që mund t'i përdorim për të përmirësuar përvojën e përdorimit të këtij mjeti kur shkruani në celularin tonë. Dhe së fundi, ne shqyrtojmë avantazhet dhe disavantazhet e përdorimit të korrigjimit automatik në aplikacionet e mesazheve.

Sido që të jetë, shumica prej nesh preferojnë të kenë ndihmën e korrigjimit automatik sesa të bëjnë plotësisht pa të. Ajo që mund të bëjmë në mënyrë që korrigjimi automatik të mos luajë kundër nesh është të prezantojmë disa cilësime dhe kufizime. Për shembull, tastiera e Google, GBoard, ju lejon të bllokoni përdorimin e fjalëve fyese në disa gjuhë, duke reduktuar kështu rrezikun që ato të rrëshqasin në mesazhet tona. Në këtë mënyrë, nuk do t'ju duhet më kurrë të fajësoni korrigjimin automatik për përmbajtjen e një prej mesazheve tuaja.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.