Si të aktivizoni dhe çaktivizoni mesazhet video WhatsApp?

Gruaja që regjistron një video mesazh

Video mesazhet janë një nga funksionet që Meta inkorporoi vitin e kaluar në aplikacionin e saj të mesazheve WhatsApp. Këto janë video të vogla rrethore që kanë një kohëzgjatje maksimale prej 60 sekondash. E vërteta është se është një mjet shumë i dobishëm, veçanërisht kur duam të regjistrojmë një video shpejt pa pasur nevojë të largohemi nga chat-i. Në këtë artikull, Ne do të shohim se si të aktivizoni dhe çaktivizoni mesazhet video WhatsApp.

Në përgjithësi, megjithëse kjo veçori e re është shumë praktike, ka disa përdorues që e shohin atë paksa të bezdisshëm. Sepse? Një arsye është se ndonjëherë janë ngatërruar duke dërguar gabimisht një video mesazh, kur në realitet ajo që donin të dërgonin ishte një shënim zanor. Prandaj, është e përshtatshme të dini se si ta aktivizoni dhe çaktivizoni këtë mjet në varësi të preferencave tona.

Si të aktivizoni dhe çaktivizoni mesazhet video WhatsApp?

Aktivizo mesazhet video WhatsApp

Tani, a jeni i vetmi person që pyesni veten se si ta aktivizoni dhe çaktivizoni atë Mesazhet video WhatsApp? Jo. Dhe, megjithëse dikur ky ishte një funksion që aktivizohej automatikisht në bisedat tona, nuk është më kështu. Në përditësimin e tij më të fundit, WhatsApp ka hequr opsionin për të regjistruar video mesazhe e cila u aktivizua kur prekëm ikonën e mikrofonit.

Shkarkoni shënimet video WhatsApp
Artikulli i lidhur:
Si të shkarkoni shënime video WhatsApp? Në celular dhe kompjuter

Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë se nuk është më e mundur të dërgosh mesazhe video nga një bisedë WhatsApp. Mjeti është ende i disponueshëm, vetëm tani është pak më i fshehur. Ku ndodhet dhe si ta aktivizoni ose çaktivizoni këtë funksion? Procedura është mjaft e thjeshtë, mjafton të bëni disa klikime dhe kaq. Le të shohim se si ta bëjmë atë.

Si të aktivizoni mesazhet video WhatsApp?

Nëse jeni mësuar tashmë me faktin që kur prekët ikonën e mikrofonit ajo automatikisht u kthye në një kamerë, do të keni vënë re se kjo nuk është më kështu. Kjo do të thotë se opsioni për të regjistruar mesazhe video është i çaktivizuar. Më pas, ju lëmë Hapat për të aktivizuar mesazhet video WhatsApp:

 1. Hyni në aplikacionin WhatsApp.
 2. Prekni tre pikat lart djathtas.
 3. Klikoni në 'Cilësimet'.
 4. Zgjidhni hyrjen "Chats".
 5. Gjeni opsionin "Mesazhet video të çastit".
 6. Prekni çelësin te aktivizoj funksioni dhe kaq.

Pasi të keni përfunduar këto hapa, kthehuni te seksioni Chats në llogarinë tuaj. WhatsApp. Futni çdo bisedë që dëshironi dhe prekni një herë ikonën e mikrofonit. Kështu që do të shihni që ikona ndryshon në një videokamerë. Për të filluar regjistrimin, thjesht shtypni dhe mbani gishtin mbi ikonën për disa sekonda ose trokitni lehtë mbi të dhe rrëshqitni gishtin lart, ashtu siç do të bëni me një memo zanore. Për të dërguar, thjesht duhet të lëshoni ikonën dhe kaq.

Si të çaktivizoni mesazhet video WhatsApp?

Nga ana tjetër, nëse jeni në anën e përdoruesve që nuk ju pëlqejnë mesazhet video, do të jeni të lumtur të dini se mund ta çaktivizoni këtë funksion. Kështu që, kur prekni ikonën e mikrofonit për të regjistruar audio, është e pamundur që ju të hutoheni dhe të dërgoni një video gabimisht. Le të shohim si të çaktivizoni mesazhet video WhatsApp në disa hapa:

 1. Hyni në aplikacionin WhatsApp.
 2. Prekni tre pikat e para për të hapur menynë.
 3. Zgjidhni "Cilësimet".
 4. Tani klikoni në hyrjen 'Chats'.
 5. Gjeni 'Mesazhet e menjëhershme video'.
 6. Prekni çelësin te desactivar ky funksion dhe kaq.

Kjo është sa e thjeshtë mund ta çaktivizoni këtë mjet për të regjistruar shënime video të WhatsApp. Pasi të keni përfunduar, ikona e mikrofonit do të jetë gjithmonë një mikrofon, pavarësisht sa herë e shtypni atë. Kështu që, do të keni vetëm mundësinë për të regjistruar shënime audio. Megjithatë, mbani në mend se çaktivizimi i kësaj veçorie nuk do të thotë që kontaktet tuaja nuk do të jenë në gjendje të regjistrojnë mesazhe video dhe t'ju dërgojnë ato. Do të duhet të presim për të parë nëse ky veprim mund të çaktivizohet edhe në të ardhmen.

Pse duhet të dini se si ta aktivizoni këtë mjet?

Aktivizo çaktivizimin e mesazheve video të WhatsApp

Video mesazhet janë një mjet shumë i dobishëm në bisedat WhatsApp, veçanërisht për shkak Ata na lejojnë të themi dhe të tregojmë atë që duam në çast. Ato janë ideale për të dhënë një përshëndetje të shpejtë, për të uruar miqtë dhe familjen tonë një ditë të lumtur ose për të treguar reagimin tonë ndaj lajmeve ose një mesazhi. Pra, nëse nuk e kemi këtë funksion, është mirë të dimë se ku është dhe si ta aktivizojmë.

Nga ana tjetër, nëse jemi mësuar të dërgojmë vetëm nota audio dhe ne preferojmë të mos tregojmë fytyrën kur flasim, do të jetë e dobishme të dini se si ta çaktivizoni këtë mjet. Në këtë mënyrë, nuk do të kemi probleme gjatë dërgimit të audios dhe nuk do të regjistrojmë gabimisht një video të fytyrës sonë. Me pak fjalë, nëse duam të dërgojmë video mesazhe apo jo, është shumë e dobishme që të mund të aktivizojmë ose çaktivizojmë funksionin sa herë të duam.

Çfarë duhet të bëni nëse nuk mund të dërgoni mesazhe video në WhatsApp?

Mesazhet video WhatsApp

Po sikur pas gjithë këtyre hapave të mos mund të dërgoni mesazhe video në WhatsApp? Nëse nuk mund ta gjeni kutinë për të aktivizuar këtë funksion në bisedat tuaja, kjo do të thotë se telefoni juaj nuk e ka ende atë. Për ta bërë këtë, duhet të futni dyqanin tuaj të aplikacioneve celular, App Store ose Play Store dhe përditësoni aplikacionin WhatsApp. Kjo duhet të jetë e mjaftueshme për të qenë në gjendje të hyni në këtë kuti të cilësimeve.

Por çfarë ndodh nëse përditësoni aplikacionin dhe opsioni për të regjistruar video mesazhe nuk shfaqet? Pastaj, Ky funksion mund të mos ketë arritur ende në celularin tuaj. Pra, mos u shqetësoni. Është diçka që zakonisht ndodh në disa telefona kur inkorporohet një mjet i ri. Nëse kjo është situata juaj, ajo që duhet të bëni është të prisni me durim që funksioni të jetë i disponueshëm dhe, natyrisht, ta mbani aplikacionin të përditësuar.

Së fundi, Possibleshtë e mundur që Pajisja juaj nuk i mbështet më versionet e reja të WhatsApp. Sigurisht, kjo vlen nëse telefoni juaj është shumë i vjetër ose nëse ka një version të vjetëruar të Android ose iOS. Në këtë rast, nuk do të ketë shumë për të bërë. Do të mund të dërgoni vetëm shënime audio ose video të zakonshme që keni regjistruar me aplikacionin e kamerës celulare.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.