Si të aktivizoni NFC në iPhone dhe modele të pajtueshme

si të aktivizoni nfc në iphone

Sot ne përpiqemi të sigurohemi që telefonat tanë celularë të kenë të gjithë teknologjinë e mundshme kur i blejmë ato pasi e dimë që brenda disa muajsh ata do të vjetrohen. Kjo është arsyeja pse teknologjia NFC është me interes në rritje pasi po përhapet aq shpejt sa lehtëson shumë gjëra në jetën tonë. Ndoshta nëse keni një iPhone po pyesni si të aktivizoni NFC në iPhone dhe këtu ne do t'ju mësojmë se si ta bëni atë dhe mbi të gjitha, do t'ju japim më shumë informacion në lidhje me këtë teknologji.

Si të aktivizoni NFC në iPhone

IPhone NFC

Ne kemi lajme të mira dhe lajme të këqija për t'iu përgjigjur pyetjes suaj në lidhje me NFC dhe iPhone. Ju nuk do të jeni në gjendje ta aktivizoni dhe çaktivizoni atë sipas dëshirës meqenëse Apple kufizon të gjitha funksionalitetet e saj dhe gradualisht i zhbllokon ato. Nuk është sikur është Wifi që ndizni dhe fikni. Ka thjesht aplikacione që e përdorin atë dhe të tjerët jo, për shembull, Apple Pay do të përdorë atë çip NFC që iPhone juaj mbart.

Mund të bëni pagesa me telefonin tuaj celular, mund të lidheni me pajisje të tjera dhe të përdorni afishet tuaja, por pak më shumë. Përkundër kësaj, mos u dekurajoni pasi është shumë i përshtatshëm për të shkuar për të paguar dhe për të mos mbajtur një portofol me karta krediti. Kjo është arsyeja pse ne do të komentojmë më poshtë cili iPhone ka NFC dhe cili nuk do ta kishte atë kështu që mos u trembni kur shkarkoni aplikacionet dhe shkoni të paguani.

Modele iPhone që kanë NFC

Nëse ajo që dëshironi tani është të kontrolloni nëse mund t'i tërheqni të gjitha këto mjete dhe të përdorni NFC -në tuaj në iPhone, ndiqni këto hapa:

Shkoni te cilësimet e iPhone dhe futni seksionin Apple ID që do të shfaqet në krye të menysë. Pasi të jeni brenda këtij ekrani, do të shihni një listë të pajisjeve të lidhura me llogarinë tuaj Apple dhe aty do të shfaqet iPhone që po përdorni tani. Ju mund të keni iPhone tjetër dhe ato shfaqen, por ai aktual do të jetë gjithmonë aktiv, mos u shqetësoni. Përveç kësaj, ka edhe MacBooks, iPods, iPads dhe pajisje të tjera të disponueshme nga Apple.

Tani klikoni në iPhone tuaj aktual dhe do t'ju japë më shumë të dhëna në të cilat do të shfaqet modeli që po përdorni. Nga këtu ne përmbledhim: nëse keni një iPhone 6 ose më i lartë do të ketë një çip NFCMe Por kini kujdes, sepse varet nga modeli, do të ketë kufizime që do t'i përmbledhim më poshtë:

Modelet që nuk kanë sensor NFC janë:

  • iPhone 5 dhe versionet e mëparshme

Modelet që përdorni sensorin NFC janë:

  • iPhone 6 dhe iPhone SE dhe më vonë

Tani, në modelet iPhone 6 dhe SE do të mund të përdorni vetëm NFC për të kryer pagesa dhe ata nuk do të mund të lexojnë etiketat nëse nuk përdoret një lexues i jashtëm i etiketave.

Duke filluar me iPhone 7 dhe iPhone 7 Plus, lexuesi NFC do të jetë në gjendje të lexojë etiketat dhe të menaxhojë pagesat nga telefoni celular. Do t'ju duhet të keni iOS 11 ose më të lartë. Me këto modele do të duhet të keni një aplikacion specifik për të lexuar etiketat ose ngjitësit dhe ato do të duhet të kenë format NDEF.

iPhone 7 me NFC

Nëse shkojmë te modelet iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, Xs, Xs Max dhe iPhone XR, të gjithë do të jenë në gjendje të lexojnë etiketa, në të njëjtat formate etiketash NDEF, nuk do të keni nevojë për një aplikim specifik dhe pagesat mund të menaxhohen nga telefoni celular me sensorin.

Çfarë ju lejon NFC të bëni në iPhone tuaj?

NFC

Sot NFC është pothuajse diçka thelbësore që nuk mund të mungojë në një telefon celular mesatar dhe të lartë, domethënë, në të cilin shumat e parave fillojnë të jenë të larta për të qenë në gjendje t'i blejnë ato. Ne të gjithë duam të paguajmë në telefonin e të dhënave me telefonin tonë celular pa përdorur kartën apo edhe duke përdorur ngjitëse specifike NFC. Dhe mos u shqetëso, iPhone ka NFC por do të na duhet të merremi me gjëra të caktuara.

Nga rruga, në rast se nuk e dini se çfarë do të thotë NFC, ato janë vetëm shkurtesa Afer fushes se komunikimit, i cili mund të përkthehet në spanjisht si një komunikim në terren të afërt. Në thelb NFC është krijuar për të lidhur pajisjet e afërta dhe kështu në këtë mënyrë informacioni i pothuajse çdo lloji do të transmetohet. E gjithë kjo funksionon me anë të një fushe magnetike të krijuar nga çipat NFC.

Pak nga pak shumë shërbime të tjera lejohen me NFC që po e bëjnë atë një çip që të gjithë e duan në telefonin e tyre celular. Për shembull, sot është e mundur që ju të bëni pagesa me telefonin e të dhënave sikur telefoni juaj celular të ishte një kartë krediti, por po, telefoni i të dhënave i atij dyqani duhet të jetë i pajtueshëm me NFC. Në Spanjë, veçanërisht, kjo është diçka që është tashmë e përhapur dhe që megjithëse u desh shumë kohë për të arritur, tani mund të bëhet praktikisht në të gjitha institucionet falë Apple Pay.

Nëse po na lexoni nga Amerika LatineSiç e kuptojmë, nuk ekziston një mundësi e tillë pasi shumë institucione nuk kanë marrëveshje me Apple Pay për të paguar në këtë mënyrë. Është çështje kohe para se të përhapet dhe NFC-ja është shumë më e dobishme atje.

Artikulli i lidhur:
Për çfarë shërben NFC dhe si mund ta përdorni

Jo vetëm Apple Pay është mjeti më i madh i iPhone me NFC. Në ditët e sotme, nëse keni metro, tren, kartë autobusi, madje edhe një biletë avioni, do të jeni në gjendje t'i merrni ato në aplikacionin iPhone Wallet. Tani ata kanë një funksion të quajtur kartë ekspres e prezantuar në iOS 13Me Në këtë mënyrë dhe falë NFC nuk do të keni nevojë të futeni në çantën tuaj për të marrë kartën tuaj të transportit çfarëdo që të jetë. Për ta vënë atë në praktikë në rast se nuk e keni përdorur ende, do t'ju duhet të afroni vetëm celularin me lexuesin NFC. Edhe me iOS 14 nuk keni nevojë as të instaloni aplikacione për të bërë pagesa. Shtë e qartë se kjo teknologji është këtu për të qëndruar.

E keni imagjinuar ndonjëherë të hapni derën e makinës tuaj me celularin tuaj? Epo, tashmë është e mundur. Sigurisht, ajo duhet të jetë e pajtueshme, natyrisht, ju nuk do të jeni në gjendje ta bëni atë me të gjitha makinat, por me ato aktuale. Ky është një shembull më shumë se sa të avancuar janë çipat NFC dhe se pak nga pak ata po përparojnë më shumë. Sot nëse jeni të qartë se si funksionon NFC në iPhone ju do të jeni në gjendje të dilni pa marrë praktikisht portofolin tuaj ose të paktën kartat e kreditit.

Shpresojmë që ky artikull t'ju ketë ndihmuar të dini se si të aktivizoni NFC në iPhone dhe veçanërisht të dini nëse iPhone juaj ka ose nuk ka çipin NFC që do t'ju lejojë të dilni nga shtëpia pa u shqetësuar për portofolin tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.