Si të aktivizoni WhatsApp pa kod verifikimi

Logoja e WhatsApp

Që nga fillimi i tij në 2009 për iOS (një vit më vonë mbërriti në Android), aplikacioni i mesazheve WhatsApp është bërë më e përdorura në të gjithë botën, një aplikacion që sot tejkalon 2.000 milion përdorues, shumë më lart se platformat e tjera të mesazheve të tilla si Messsenger ose Telegram.

Që nga viti 2014, ai është pjesë e kompanisë Facebook, pasi ka paguar 19.000 milion dollarë, për një blerje që rregullatorët nuk e kanë analizuar në atë kohë dhe që deri më sot nuk do të kishte marrë miratimin e Bashkimit Evropian. Duke qenë një nga aplikacionet që të gjithë instalojnë sa herë që ndërrojnë telefonin, Siguria e para.

Siguria e WhatsApp

Dhe kur flas për sigurinë, unë jam duke folur për metodat e ndryshme që kompania na ofron për të parandaluar palët e treta mund të vjedhë një llogari në WhatsApp dhe përdoreni atë me numrin tonë të telefonit, pasi që ky është identifikuesi i vetëm që përdoret nga platforma.

Telegram dhe Messenger përdorin sisteme të tjera identifikimi, megjithëse mund të përdorim edhe numrin tonë të telefonit, por ky opsion nuk është i detyrueshëm. Sa herë që ndryshojmë numrin tonë të telefonit, WhatsApp dërgon një kod 6-shifror në numrin e telefonit që kemi futur, një kod që ju lejon të verifikoni që ne jemi pronarët e ligjshëm të numrit të telefonit që jemi përdorur.

Kjo metodë lejon përdorni WhatsApp në një smartphone me një numër tjetër atë që po përdorim, por në të njëjtën kohë, është gjithashtu një rrezik sigurie pasi miqtë e të tjerëve e kanë mjaft të lehtë të vjedhin numrin e WhatsApp.

Metodat për të verifikuar WhatsApp

Verifikoni WhatsApp

Kur bëhet fjalë për të verifikuar që ne jemi pronarët legjitimë të numrit që duam të përdorim me WhatsApp, platforma e mesazheve na ofron dy mundësi:

 • Përmes një kodi 6-shifror që ju na dërgoni në formën e SMS në smartphone-in tonë.
 • Përmes një Telefonatë në të cilën një makinë do të diktojë kodin 6-shifror për të cilin kemi nevojë.

Përmes një SMS

Verifikoni WhatsApp me një SMS

Për të verifikuar atë ne jemi pronarët e ligjshëm të numrit të telefonit që duam të përdorim përmes një mesazhi me tekst (SMS) duhet të kryejmë hapat e mëposhtëm:

 • Pasi të kemi hapur aplikacionin, kliko në Pranoni dhe vazhdoni.
 • Pastaj aplikimi na do të kërkojë leje për të na dërguar njoftime.
 • Atëherë ne vendosim numrin e telefonit me të cilin duam të përdorim WhatsApp.
 • Sekonda më vonë ne do të marrim një kod SMS në smartphone-in tonë që aplikacioni do ta lexojë automatikisht dhe do të jetë përgjegjës për futjen e kodit të marrë.
 • Nëse për ndonjë arsye, nuk e lexoni kodin, ne hyjmë në aplikacionin Mesazhet, hapim mesazhin që kemi marrë dhe futim numrin në WhatsApp.

Përmes një telefonate

Verifikoni WhatsApp me një telefonatë

 • Pasi të kemi hapur aplikacionin, kliko në Pranoni dhe vazhdoni.
 • Pastaj aplikimi na do të kërkojë leje për të na dërguar njoftime.
 • Atëherë ne vendosim numrin e telefonit me të cilin duam të përdorim WhatsApp.
 • Nëse nuk e morëm mesazhin me shkrim brenda sekondave nga hyrja e numrit të telefonit, ka shumë të ngjarë që nuk e morëm atë. Për të marrë këtë kod, duhet kliko në Call me.
 • Sekonda më vonë, ne do të marrim thirrjen (në gjuhën tonë dhe me prefiksin ndërkombëtar të Irlandës +44) duke treguar numrin e konfirmimit që duhet të shkruajmë në aplikacion për të qenë në gjendje të përdorim aplikacionin e mesazheve të shoqëruar me numrin tonë të telefonit.

Aktivizoni WhatsApp pa kod verifikimi

whatsapp te sd

Siç kemi parë në seksionin e mëparshëm, WhatsApp na ofron dy metoda të ndryshme për të verifikuar që ne jemi pronarët e ligjshëm të numrit të telefonit, vetëm dy metoda e mundur për ta bërë këtë: me SMS ose një telefonatë.

WhatsApp kurrë nuk do të na kontaktojë përmes ndonjë metode tjetër përveç kësaj. Aplikacioni nuk na lejon të krijojmë një email kur ata na dërgojnë numrin e konfirmimit dhe pa atë numër, aplikacioni nuk do të jetë në gjendje të hyjë në serverat e kompanisë dhe të kontaktojë të gjithë përdoruesit që e përdorin atë në baza ditore.

Në internet mund të gjeni disa faqe në internet ose video në YouTube që ju sigurojnë se është e mundur të merrni kodin e verifikimit kapërcimi i dy opsioneve të vetme që WhatsApp na e vë në dispozicion. Asnjë nga metodat që tregon funksionon, absolutisht asnjë.

Po të ishte kështu, të gjithë do ta bënin atë, veçanërisht përdoruesit dhe miqtë më kuriozë të të tjerëve. Në internet që ne njohim dhe përdorim çdo ditë, nuk ka asnjë mënyrë për të fshehur ose kufizuar hyrjen në informacione të këtij lloji. Nëse është e mundur të verifikoni WhatsApp pa një kod verifikimi, ky informacion do të jetë i disponueshëm në Dark Dark (të mos ngatërrohet me Deep Web) dhe nuk do të jetë saktësisht falas ose i lirë.

Kam marrë një kod verifikimi nga WhatsApp

Kodi i verifikimit të WhatsApp

WhatsApp dërgon SMS me kodin e verifikimit përmes një sistemi të veçantë të sigurisë që nuk tregon numrin e telefonit të dërguesit, kjo vetëm tregon se WhatsApp po na e dërgon. Nëse marrim, pa e kërkuar atë, një numër verifikimi të llogarisë WhatsApp, kjo është për shkak se dikush po përpiqet të hyjë në llogarinë tonë në këtë platformë.

Nëse më pas marrim një telefonatë ose një mesazh me tekst që kërkon atë kod, NUK duhet t’i përgjigjemi mesazhit, pasi që nëse e bëjmë, ai do të jetë në gjendje të përdorë numrin tonë të telefonit si llogarinë e tij në WhatsApp.

Nëse me naivizëm biem në grackë, për fat të mirë zgjidhja është mjaft e thjeshtë, pasi që duhet të dalim vetëm nga WhatsApp dhe të kërkojmë përsëri kodin e verifikimit kur hyni në aplikacion për herë të parë.

Si të mbroni llogarinë e WhatsApp

Nëse duam të mbrojmë llogarinë tonë në mënyrë që askush të mos ketë qasje në të, veçanërisht nëse i kushtojmë vëmendje këshillës që kam komentuar në seksionin e mëparshëm, WhatsApp na ofron Verifikimi me dy hapa.

Çfarë është verifikimi WhatsApp me XNUMX hapa?

Verifikimi me dy hapa i WhatsApp na lejon të vendosim një PIN, një numër kodi që vetëm ne duhet ta dimë për të qenë në gjendje të konfigurojmë numrin tonë të telefonit në aplikacion. Nëse tentojmë të harrojmë gjërat, WhatsApp na lejon të fusim një email gjatë procesit të aktivizimit për të shmangur humbjen e hyrjes në llogarinë tonë WhatsApp.

Përmes këtij emaili mund të çaktivizojmë vetëm verifikimin me XNUMX hapa, por nuk do të na tregojë kodin e verifikimit që kemi futur. Nëse aktivizojmë verifikimin me dy hapa, aplikacioni rregullisht do të na kujtojë ta fusim në aplikacion për të mos lejuar ta harrojmë atë.

Nëse harrojmë PIN-in dhe nuk kemi futur një email gjatë aktivizimit të verifikimit me dy hapa, do të duhet të presim 7 ditë pa përdorur WhatsApp në mënyrë që platforma të mund të verifikojë përsëri numrin e telefonit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.