Si të amplifikoni sinjalin WiFi? Zgjidhje efektive

Amplifikoni WiFi

WiFi është bërë po aq thelbësore në shtëpi sa letra higjienike, ujë ose energji elektrike. Por Ashtu si të gjitha llojet e lidhjeve pa tela, kjo mund të na shkaktojë probleme në interval ose ndërhyrjeOse për shkak të distancës ose për shkak se midis routerit dhe pajisjes sonë ka shumë mure në mes. Ka shumë zgjidhje për këto probleme, megjithëse disa janë më komplekse se të tjerat.

Dështimet në lidhjen WiFi nuk janë vetëm një dhimbje koke për të luajtur në internet ose për të parë Netflix, por është gjithashtu e rëndësishme në vendin e punës, veçanërisht duke marrë parasysh situatën aktuale në të cilën jetojmë. Në këtë artikull ne do të shohim zgjidhjet më efektive dhe të thjeshta që kemi pa pasur nevojë të shkojmë te një profesionist. Nga vendosja e routerit, antenave ose disa pajisjeve që na ndihmojnë të rrisim distancën e diapazonit.

Vendosja e routerit

Le të fillojmë me më të thjeshtën, vendosja e routerit duket një vërtetësi por është shumë e zakonshme që shumica dërrmuese e njerëzve të lënë routerin në vendin ku e lë tekniku në detyrë që vjen në shtëpi për të instaluar ADSL ose fibra optike. Kjo si rregull i përgjithshëm nuk është ajo që është më e mira për ne, pasi teknikët punojnë me copa dhe sa më shumë instalime të kryejnë brenda një dite, aq më shumë do të ngarkojnë. Në përgjithësi, të gjithë e lënë routerin të instaluar pranë telefonit ose kompjuterit që përdor.

Amplifikoni WiFi

Objektivi që duam të arrijmë është të vendosim routerin në qendër të banesës ose shtëpisë tonëNëse keni një shtëpi me më shumë se një kat, do të ishte e këshillueshme të përdorni amplifikatorë sinjali, diçka që do ta shpjegojmë më vonë. Nëse, për shembull, kemi dy kate, por pajisjet që do të përdorim shpesh janë në të njëjtin kat, do të përpiqemi të vendosim routerin midis dy pajisjeve që janë më larg njëra-tjetrës.

Le të themi që sinjali do të ketë të njëjtën distancë për të gjitha drejtimet, por nëse zbulojmë se edhe vendosja e tij në qendër një nga pajisjet vuan për të arritur një lidhje të denjë, ne do të lëvizim routerin derisa të arrijmë një cilësi minimale. Kjo mund të jetë për shkak të një mur që ose ndonjë ndërhyrje elektrike që shkakton një devijim të sinjalit. Për shembull, nëse kemi një banjë midis pajisjes dhe pajisjes, sinjali do të ndikohet shumë, si nga uji ashtu edhe nga trashësia e tjegullave.

Vendosja e antenave të routerit

Diçka që zakonisht nuk është objektivi i vëmendjes sonë ose i teknikut në detyrë, është vendosja e antenave të routerit. Sinjali Wi-Fi bën një rreth rreth antenës, por nëse është i anuar, rrethi nuk do të mbulojë të gjithë zonën.Nëse jo, do të mbulojë dyshemenë dhe tavanin. Për këtë arsye, rekomandohet që antenat të kenë një vendndodhje krejtësisht vertikale.

Amplifikoni WiFi

 

Po, Nëse shtëpia jonë ka më shumë se një impiant dhe ne kemi pajisje si sipër ashtu edhe poshtë, rekomandimi do të ishte që të anoni një nga antenat mjaft për të marrë një sinjal të mirë lart. Ne do ta linim antenën tjetër plotësisht vertikale. Në fund do të jetë çështje gjykimi dhe gabimi derisa të gjejmë vendosjen më të përshtatshme.

Artikulli i lidhur:
Antena më e mirë me rreze të gjatë USB WiFi (TOP 5)

Routers WiFi të dyfishtë 2,4GHz dhe 5GHz

Nëse keni fibra optike në shtëpi, pothuajse me siguri keni të instaluar një router të dyfishtë. Konkretisht, bëhet fjalë për brezat 2,4 GHz dhe 5 GHz. Në fillim mund të duket se njëri është më superior se një tjetër, por nuk është kështu, ata janë të ndryshëm dhe ndërsa njëri është më i mirë për një gjë, një tjetër është më i mirë për një tjetër.

dallimet

Brezi 2,4 GHz është ai që zakonisht vuan më shumë ndërhyrje, pasi është ajo që përdoret nga shumica dërrmuese e pajisjeve dhe kjo përkeqësohet nëse jetojmë në një apartament me fqinjët fqinjë, pasi ndërhyrjet janë më të mëdha, prandaj cilësia do të ndikohet. Nga ana tjetër, është një brez me një shpejtësi maksimale më të ulët transmetimi. Edhe nëse diapazoni i tij është shumë mbi 5 GHz.

Nëse keni një router të vjetër, do të keni vetëm brezin 2,4 GHz, kështu që nuk do ta keni atë dhimbje koke. Por aty ku rekomandohet më shumë kjo bandë është në shtëpi të mëdha, megjithëse megjithëse shpejtësia nuk është më e mira, ajo është e mjaftueshme dhe në shumicën dërrmuese të rasteve distanca është shumë më e rëndësishme.

Amplifikoni WiFi

Brezi 5 GHz nga ana e tij është një brez me një diapazon të shkurtër dhe i ndjeshëm ndaj mureve ose banjove. Aq sa që nëse kuzhina është në një distancë mesatare nga routeri, do të shihni se si sinjali është shumë i dobët. Nëse jemi me fat të kemi të gjitha pajisjet pranë routerit, pa dyshim brezi 5 GHz do të na lejojë të shijojmë shpejtësinë maksimale të fibrave tona optike, në testet e mia duke arritur shpejtësi 600 MB pa probleme. Ndërkohë në 2,4 GHz është e vështirë të tejkalosh 80 MB.

Përforcuesit WiFi dhe PLC

Mund të ndodhë që edhe duke ndjekur të gjitha udhëzimet e mësipërme ende nuk keni një lidhje të qëndrueshme WiFi, mos u dorëzoni sepse ka mundësi më agresive për të detyruar atë sinjal të mirë që dëshirojmë. Ka pajisje për të amplifikuar sinjalin ose për ta ndërruar atë për ta çuar atë në më shumë vende në shtëpinë tonë.

PLC

Një pajisje që na lejon të transmetojmë sinjalin e internetit përmes rrjetit elektrik të shtëpisë sonë. Nëse kemi një shtëpi të madhe ose me shumë dhoma mund të sjellim lidhjen e internetit ose sinjalin Wi-Fi përmes një spine.

Ne vetëm duhet të lidhim transmetuesin me një fole, ky transmetues është i lidhur me routerin përmes kabllit të rrjetit. Ndërsa ne do ta lidhim marrësin në zonën ku na mungon lidhja e internetit. Kjo siguron që ne të kemi një mini router në zonën ku kemi vendosur marrësin. Metoda për t'u lidhur me këtë marrës është saktësisht e njëjtë me atë që ne përdorim për t'u lidhur me routerin normal. Ju do të keni emrin dhe fjalëkalimin tuaj.

Amplifikoni WiFi

Përsëritës WiFi

Këto pajisje thjesht marrin rrjetin WiFi të routerit tonë dhe e shtrijnë atë në distancë. Ndryshe nga PLC, Përforcuesit WiFi nuk kanë nevojë për një paketë pajisje për t'u instaluar. Me amplifikatorin kemi mjaftueshëm, kështu që është opsioni më ekonomik, megjithëse efektiviteti i tij është më i vogël.

Nëse problemi ynë është që ne kemi një dhomë gjumi të izoluar ku sinjali nuk na arrin ose thjesht konsiderojmë se nuk është mjaft i mirë, me këtë pajisje do të jemi në gjendje t'i japim atë shtytje shtesë për të arritur qëllimin tonë.

Rrjeta WiFi

Për të përfunduar ne kemi qasje pa tel me teknologjinë Mesh. Operacioni është shumë i ngjashëm me atë të PLC, duke marrë lidhjen tonë të internetit përmes rrjetit elektrik të shtëpisë sonë. Me një ndryshim të madh dhe kjo është se ky rrjet menaxhohet në mënyrë inteligjente, prandaj punon në mënyrë efikase.

Kjo do të thotë që nëse kemi disa pajisje rreth shtëpisë, pajisjet nuk lidhen me rrjetin më të afërt, por me atë me bandën më të lartë. Kjo arrihet me disa emetues që komunikojnë me njëri-tjetrin, duke marrë kështu një operacion shumë më efikas. I vetmi, por i këtij sistemi do të ishte çmimi, i cili është shumë më i lartë se ai i një PLC konvencionale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.