Si të azhurnoni WhatsApp

Aplikacioni WhatsApp Messenger

Është e nevojshme të përditësoni rregullisht aplikacionin WhatsApp për të siguruar funksionimin e duhur dhe për të shmangur ekspozimin ndaj dobësive të sigurisë.

WhatsApp, si çdo aplikacion tjetër, po përditësohet vazhdimisht. Shumicën e kohës ato mund të jenë ndryshime "të padukshme" për përdoruesin, megjithëse janë po aq të rëndësishme kur bëhet fjalë për rregullime për përmirësime të performancës dhe rregullime për të metat e sigurisë. Në raste të tjera, mund të bëhet fjalë për përditësime të mëdha, të cilat sjellin veçori të reja që nuk janë parë kurrë më parë në aplikacionin e mesazheve.

Madje ka raste kur WhatsApp ju informon për një përditësim i detyrueshëm, të cilin duhet ta pranoni dhe instaloni në mënyrë që të vazhdoni të përdorni shërbimet e platformës së mesazheve. Pra, nëse WA ju ka kërkuar të instaloni versionin e saj më të fundit, ose thjesht dëshironi të përdorni veçoritë më të fundit, ky artikull është për ju, pasi ne do t'ju tregojmë hap pas hapi. Si të përditësoni whatsapp në android dhe iphone.

Si të përditësoni WhatsApp në Android dhe iPhone

Përditësoni WhatsApp në Play Store

WhatsApp mund të përditësohet nga dyqani i aplikacioneve celulare, qoftë Play Store, App Store apo ndonjë tjetër.

Le të fillojmë duke shpjeguar se si përditësoni aplikacionin celular whatsapp, e cila është platforma më e përdorur e këtij shërbimi. Mbani në mend se kjo metodë funksionon për Android, iPhone dhe çdo sistem tjetër operativ (në telefona dhe tableta), për sa kohë që ekziston një dyqan aplikacionesh.

Kjo falë faktit se dyqanet e aplikacioneve celularë përdoren për përditësimin e WA, të cilat, në përgjithësi, ndajnë një ndërfaqe dhe funksionim mjaft të ngjashëm me njëri-tjetrin. Këtu ne shpjegojmë hap pas hapi se si ta bëjmë atë:

 1. Hyni në dyqanin e aplikacioneve celulare (Play Store, App Store, Galaxy Store, Huawei Store...).
 2. Përdorni shiritin e kërkimit për të kërkuar për «WhatsApp«, Apo«WhatsApp Biznes» nëse dëshironi të përditësoni versionin e biznesit të aplikacionit.
 3. Hapni rezultatin e parë.
 4. Nëse shfaqet butoniUpdate«, shtypeni dhe prisni që të instalohet versioni më i fundit i aplikacionit.
 5. Nëse ky opsion nuk shfaqet, do të thotë që aplikacioni është përditësuar tashmë.

Nga ana tjetër, mbani në mend se nëse WhatsApp ju kërkon të instaloni përditësimet e reja kur hapni aplikacionin, atëherë thjesht duhet të shtypni butonin «Update"Ose"Përditësoni WhatsApp» për të instaluar versionin e ri direkt nga dyqani i aplikacioneve në pajisjen tuaj celulare.

Aktivizoni azhurnimet automatike

Aktivizoni përditësimet automatike në Play Store

Mund të aktivizoni përditësimet automatike në dyqanin e aplikacioneve të celularit tuaj në mënyrë që WhatsApp të përditësohet automatikisht sa herë që ka një version të ri.

Këtë herë ju është dashur të përditësoni WhatsApp-in manualisht, por a e dini se ekziston një mënyrë për ta bërë këtë të ndodhë automatikisht? Kjo falë opsionit të përditësimeve automatike që kanë të gjitha dyqanet e aplikacioneve.

Kështu që ju mund të aktivizoni përditësimet automatike në Luajnë Store:

 1. Hapni Play Store.
 2. Prekni foton tuaj të profilit në këndin e sipërm djathtas të ekranit.
 3. zgjedh Cilësimet > Preferencat i kuq.
 4. trokitje e lehtë Azhurnoni aplikacionet automatikisht.
 5. Zgjidhni opsionin e preferuar.

Kështu që ju mund të aktivizoni përditësimet automatike në App Store:

 1. Hyni në App Store.
 2. Prekni foton tuaj të profilit në këndin e sipërm djathtas të ekranit.
 3. Aktivizoni opsionin Përditësimet e aplikacioneve.

Platforma të tjera WhatsApp që duhet të përditësoni

Desktop WhatsApp

Përditësimi i versionit desktop të WhatsApp është po aq i lehtë sa me versionin celular. Thjesht duhet të hyni në dyqanin e aplikacioneve në kompjuterin tuaj (Microsoft Store ose Mac Store) dhe të kërkoni për "WhatsApp» duke përdorur mjetin e kërkimit. Zgjidhni rezultatin me të njëjtin emër. Më pas, do të shihni një buton me opsionin për Update. Klikoni mbi të.

WhatsApp Web

Megjithëse versioni në internet i WhatsApp rrallë ka nevojë për përditësime, herë pas here kompania bën ndryshime të mëdha në platformë. Në këto raste, do të njoftoheni se një përditësim është i disponueshëm kur të hyni në faqe. web.whatsapp.com. Do t'ju duhet të pranoni versionin e ri dhe mund t'ju duhet të dilni nga sesioni juaj aktual dhe të identifikoheni përsëri duke skanuar kodin QR që do të shfaqet në ekran.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.