Si të bllokoni mesazhet me tekst në celularin tuaj

bllokoj sms

Privatësia është një element jetik në botën dixhitale, prandaj këtë herë do t'ju mësojmë si të bllokoni mesazhet me tekst në celularin tuaj shpejt dhe lehtë, kjo pa pasur nevojë për aplikacione të palëve të treta.

Mesazhet me tekst ose SMS, erdhën për të revolucionarizuar botën e komunikimit, megjithatë, keqpërdorimi e vë në rrezik privatësinë tonë. Shumë herë është e nevojshme të bllokohen kontaktet për të mos marrë SMS-të e tyre.

Vitet e fundit, mesazhet e shkurtra me tekst ose SMS janë përdorur për të kryer fushata reklamuese që mund të rezultojnë në spam, për këtë arsye. bllokimi i disa mesazheve me tekst është një mundësi e shkëlqyer.

Zbuloni se si të bllokoni mesazhet me tekst në celularin tuaj iOS ose Android

Si të bllokoni mesazhet

Teknologjitë e reja kanë bërë që çdo prodhues i telefonave celularë të ketë sistemin tuaj për dërgimin dhe menaxhimin e mesazheve me tekst. Këto janë aq shumë sa do të na duhej të bënim një tutorial për secilën markë.

Megjithatë, sistemet operative kanë mjete që ju lejojnë të bllokoni mesazhet me tekst madje edhe telefonatat. Kjo është ajo në të cilën do të fokusohemi këtë herë.

Mësoni se si të bllokoni mesazhet me tekst në celularin tuaj me iOS

bllokoni mesazhet me tekst

Para se të fillojmë, është e rëndësishme të përmendim se sistemi i mesazheve tekst ekskluzive për iPhone ishte një nga të parët që u lëshua. Kjo ofroi SMS dërguar përmes internetit te pajisjet e tjera që do të kenë opsionin.

Kjo nuk do të thotë se mesazhet e shkurtra me tekst nuk do të dërgohen përmes rrjetit të të dhënave celulare. Në atë kohë, Ky sistem ishte shumë inovativ dhe uli kostot e dërgimit të SMS për përdoruesit e tjerë me pajisje të markës së mollës së kafshuar.

Me një iPhone ne mund të kryejmë bllokimin në dy mënyra, dhe kështu të shmangim mesazhet e padëshiruara. Metodat janë:

Bllokimi për kontakte në axhendën tonë

Kjo është ndoshta një nga metodat më të thjeshta dhe më të drejtpërdrejta për t'u aplikuar.

 1. Futni librin tuaj të kontaktit dhe kërkoni skedarin që dëshironi të bllokoni.
 2. Klikoni në emrin e kontaktit dhe hapni skedën.
 3. Gjeni opsionin "Blloko këtë kontakt” në fund të ekranit. Do të jetë e lehtë për t'u njohur, pasi shfaqet rregullisht me ngjyra të ndezura. bllokoni mesazhet me tekst nga Apple

Ky opsion bllokon jo vetëm mundësinë e marrjes së mesazheve me tekst, por edhe thirrjet. Është e mundur që në përditësimet e ardhshme të iOS ky opsion të përmirësohet.

Në rast se dëshironi ta ktheni këtë bllok, përsëritni procedurën e mësipërme, por opsioni do të ndryshojë në "Zhbllokoni këtë kontakt".

Blloko për numër të panjohur

Ky opsion është shumë i popullarizuar në mesin e përdoruesve të iPhone, pasi do të na pengojë të kontaktohemi me SMS me numra të panjohur. Kjo është mjaft interesante për t'u kujdesur për privatësinë tonë, por mos harroni se ju mund të merrni kode përmes kësaj mënyre për të hapur platforma të tjera, ndaj duhet të jeni të vëmendshëm.

Hapat që duhen ndjekur në këtë mundësi janë:

 1. Shko tek opsioni "settings”, po, i njëjti ku ju aksesoni të gjithë konfigurimin e përgjithshëm të celularit.
 2. Kërkoni opsionin "Mesazhe” dhe butësisht klikoni mbi të.
 3. Kur hyni, duhet të kërkoni opsionin "filtri i panjohur“Dhe aktivizojeni. bllokimi i mollës

Duke aktivizuar këtë opsion, mesazhet dhe elementët e tjerë nuk do të zhduken plotësisht, por do të shkojnë në një skedë të re me titull "E panjohur“. Këtu do të keni mundësinë të shihni mesazhet e dërguara, por nuk do të shfaqet në njoftimet.

Si të gjej celularin tim nëse është vjedhur
Artikulli i lidhur:
Si të gjej celularin tim nëse është vjedhur

Mësoni se si të bllokoni mesazhet me tekst në celularin tuaj Android

bllokimi i spamit

Në pajisjet Android ka më pak opsione bllokimi sesa në iOS, kjo është duke folur drejtpërdrejt nga sistemi operativ. Nga ana tjetër, nëse nuk jeni të kënaqur me procesin e kryer në këtë mënyrë, ka një shumë të konsiderueshme aplikacionet e palëve të treta që bëjnë punën.

Ekzistojnë dy mënyra për të bllokuar mesazhet me tekst nga një pajisje Android. Këto janë:

Nga aplikacioni i mesazheve

Kjo procedurë mund të ndryshojë pak në varësi të modelit, markës apo edhe versionit të sistemit operativ që po përdorni. Hapat që duhen ndjekur për të bllokuar mesazhet me tekst në celularin tuaj Android janë:

 1. Hyni rregullisht në aplikacionin tuaj të mesazheve me tekst.
 2. Shtypni për rreth 3 sekonda në fillin e mesazhit që dëshironi të bllokoni. Kjo do të bëjë që një menu e re opsionesh të shfaqet në krye të ekranit.
 3. Duhet të klikoni në ikonën e sipërme djathtas, pranë koshit të riciklimit. Kjo do të shfaqë një mesazh pop-up ku duhet të konfirmoni bllokimin.
 4. Klikoni mbi "pranoj". Android1

Për më tepër, ne mundemi raportoni numrin si spam. Ky funksion është i disponueshëm në të gjitha pjesët e botës, megjithatë, funksionaliteti i raportimit mund të kufizohet nga ligjet lokale të vendit.

Në rast se po kërkoni ktheni veprimet e bllokimit, hapat që duhen ndjekur janë mjaft të thjeshtë dhe të shpejtë. Për të zhbllokuar një numër mjafton të:

 1. Hapni aplikacionin e mesazheve.
 2. Klikoni në opsionin "menu”, të përcaktuara nga tre vija horizontale paralele me njëra-tjetrën. Mund ta shihni në këndin e sipërm të majtë.
 3. Pastaj zgjidhni opsionin "e bezdisshme dhe e bllokuar“. Këtu do të gjeni listën e numrave të telefonit që keni vendosur të shtoni në listën tuaj të zezë.
 4. Mbani të shtypur numrin e telefonit për disa sekonda dhe më pas zgjidhni opsionin "hap".

Mbani në mend se do të jeni në gjendje të bllokoni dhe zhbllokoni kontakte dhe numra të panjohur aq herë sa të vendosni, megjithatë, ankesat për mesazhe të padëshiruara mund të mbeten të vlefshme për një kohë të gjatë në sistemet jashtë celularit tuaj.

bllokoj sms

Blloko numrat e panjohur

Ashtu si iOS, Android ju lejon të bllokoni mesazhe dhe thirrje nga numra të panjohur. Ky opsion është shumë i lehtë për t'u aktivizuar dhe do të rrisë shumë privatësinë tuaj. Për të kryer këtë proces është e nevojshme vetëm:

 1. Futni mesazhet tuaja celular.
 2. Klikoni në tre linjat paralele horizontale të vendosura në këndin e sipërm të majtë.
 3. Zgjidhni opsionin "e bezdisshme dhe e bllokuar” duke e shtypur butësisht mbi të.
 4. Në këndin e sipërm djathtas do të gjeni 3 pika të rreshtuara vertikalisht, klikoni mbi to. Pastaj klikoni në "numrat e bllokuar".
 5. Shënoni si aktiv opsionin "i panjohur". Android 2

Procedura do t'ju pengojë të merrni telefonata dhe SMS nga numrat që nuk i keni regjistruar në librin tuaj të kontaktit. Nuk ka asnjë mënyrë për të bllokuar vetëm mesazhet me tekst, të gjitha ato përfshijnë gjithashtu thirrje, kështu që duhet të jeni të sigurt që ta aktivizoni këtë opsion.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.