Si të dërgoni foto dhe video me cilësi maksimale në WhatsApp

dërgoni skedarë HD në WhatsApp

Çdo ditë mijëra e mijëra imazhe dhe video të përbashkëta vërshojnë telefonat e pothuajse të gjithëve. Ndarja dhe transferimi i fotove dhe videove është i zakonshëm falë teknologjisë që kemi me WhatsApp. Por Jo të gjithë po përfitojnë nga të gjitha përmirësimet e WhatsApp për dërgimin e dokumenteve. Ju ndoshta po dërgoni fotot dhe videot tuaja me cilësi të dobët dhe nuk e dini. Kjo është arsyeja pse unë do t'ju them si të dërgoni foto dhe video pa humbur cilësinë në WhatsApp.

Si të dërgoni foto pa humbur cilësinë në WhatsApp

Opsioni i dërgimit të WhatsApp në HD

Më parë, ne nuk mund të zgjidhnim rezolucionin e imazhit që dëshironim të dërgonim përmes WhatsApp. Me ndryshimet e fundit në WhatsApp erdhën edhe ato ndryshime në cilësinë e dërgimit të imazheve dhe videove. Për të dërguar dokumente në Cilësi HD Do të duhet të shikoni nëse celulari juaj ka versionin më të fundit të WhatsApp.

Siç e kemi parë, ju duhet shkarkoni përditësimin më të fundit të WhatsApp në pajisjen tuaj pasi kjo veçori është pjesë e përditësimit më të fundit të performancës së kompanisë.

Po ju lë një lidhje më poshtë që të mund të përditësoni aplikacionin.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
zhvilluesi: Whatsapp LLC
Çmimi: Falas

Dorëzimi HD WhatsApp

Kur përditësoni aplikacionin, ju mund të zgjidhni opsionin HD, e cila lejon a Rezolucion më i lartë dhe cilësi më e mirë e dërgimit multimedial.

Nëse klikojmë në simbolin HD, i cili shfaqet në ato imazhe që kanë këtë cilësi, Ne mund të zgjedhim cilësinë e fotografisë midis Cilësisë Standarde dhe Cilësisë HD. Zgjidhni opsionin HD, në rastin tim kam dërguar një foto me cilësi 5120 x 3413 pixel.

El Madhësia maksimale që WhatsApp do të më kishte lejuar pa këtë opsion do të ishte vetëm 1500 x 1000 piksele.

Kur të kemi zgjedhur Cilësinë HD, do të shfaqet një mesazh lundrues që thotë "Cilësia HD është krijuar për [N] foto." Duke qenë N, numri i fotografive totale që duam të dërgojmë. Duke lejuar kështu dërgimi masiv i imazheve në cilësi HD.

Megjithëse dërgimi i skedarëve si bashkëngjitje është ende alternativa më e mirë për të dërguar skedarin origjinal me cilësinë më të lartë, por opsioni HD është një alternativë e shkëlqyer. E thjeshtë dhe efektive.

Si të dërgoni video me cilësi maksimale

Dërgo dokumentin me cilësi maksimale WhatsApp

Në WhatsApp mund të dërgojmë video nga opsioni me të njëjtin emër. Nëse klikojmë mbi video, telefoni na filtron drejtpërdrejt me përmbajtje multimediale të tipit video dhe ne mund t'ia dërgojmë kujtdo që duam. Por ka një mënyrë për ta dërguar atë video me cilësi më të lartë dhe është shumë e thjeshtë.

Videot janë të kufizuara në 720p. Edhe pse është përmirësuar në krahasim me versionet e tjera të WhatsApp, kjo cilësi është shumë e kufizuar.

Për të luajtur videot me cilësi më të mirë ne duhet shkoni te seksioni i dokumenteve dhe prej andej mundemi dërgoni skedarin video direkt pa humbur cilësinë. Ky është një truk i vogël për të dërguar foto dhe video pa humbur cilësinë dhe për të pasur rezolucionin maksimal të imazhit për t'u ngarkuar në rrjetet sociale.

Ju gjithmonë mund t'i dërgoni skedarët që nuk mund t'i dërgoni nga WhatsApp nga mjete të tjera të transferimit të skedarëve. Nëse mendoni se duhet të dërgoni skedarë me cilësi më të lartë me një mjet tjetër, ju rekomandoj ta lexoni këtë artikull shërbimet më të mira falas të ruajtjes së resë kompjuterike me të cilat nuk do ta humbisni kurrë cilësinë e imazhit këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.