Si të dërgoni foto në cilësi HD me WhatsApp

Si të dërgoni foto në cilësi HD me WhatsApp

si dërgoni foto në cilësi HD me WhatsApp është një pyetje që muaj më parë mund të kërkonte teknika të avancuara. Megjithatë, në përditësimet më të fundit të aplikacionit, ky opsion është aktiv dhe këtu do t'ju tregoj se si ta përdorni.

E di që e dini mirë, por duhet ta dini, WhatsApp është një nga platformat më të njohura të mesazheve në botë. Falë veçoritë e tij multimediale, popullariteti i tij ka mbetur për më shumë se 10 vjet, duke mbetur ndër më të rejat.

Nëse jeni të lodhur nga merrni imazhe të pikseluara në celularin tuaj, ka ardhur koha të dini se si të dërgoni foto në cilësi HD me WhatsApp. Mos u shqetësoni, është jashtëzakonisht e thjeshtë dhe pa nevojën për të instaluar aplikacione të palëve të treta.

WhatsApp dhe cilësia e imazheve

Si të dërgoni foto në cilësi HD me WhatsApp 0

Jam i sigurt se në një moment keni dërguar imazhe me cilësi të lartë përmes një bisede në WhatsApp dhe homologu juaj i ka marrë ato plotësisht të pikseluara. Ky ishte një realitet i platformës dhe nuk është një gabim, ka arsyet e veta.

 • Cilësia e lidhjes: Lidhjet celulare nuk kishin shpejtësinë apo qëndrueshmërinë që kanë sot. Një fotografi që nuk mund të shkarkohej menjëherë ishte thjesht e paimagjinueshme.
 • Hapësira e ruajtjes: Pajisjet e vjetra celulare nuk kishin memorie të bollshme, kështu që të paturit e imazheve me rezolucion të lartë do të ishte problem. Në thelb, disa telefona nuk kishin as 1 GB hapësirë ​​ruajtëse, kështu që ruajtja e këtyre imazheve mund të ishte një problem real.
 • Pamje e shpejtë: Imazhet e dërguara nga WhatsApp duhet të hapen shpejt, kështu që një imazh me rezolucion të lartë mund të jetë problem.
 • Numër i madh përdoruesish: Mbani parasysh se i gjithë informacioni në platformë, edhe pse është i koduar, kalon përmes një serveri. Nëse çdo përdorues dërgon një sasi të madhe të dhënash çdo ditë, serverët kërkojnë kapacitet më të madh përpunimi dhe ruajtjeje.

Aktualisht, Këto variabla kanë ndryshuar shumë dhe jam i sigurt se do të vazhdojnë të evoluojnë. Ideja është që sistemet e komunikimit të ofrojnë përmirësime në çdo kuptim, duke filluar me platformat dhe funksionimin e tyre.

Një hap përpara për WhatsApp

dërgoni foto në cilësi HD me WhatsApp

Platforma të tjera të mesazheve, Ata tashmë ishin angazhuar për përmirësime në cilësinë e imazheve të tyre, por WhatsApp mori pak kohë. Më 17 gusht, kreu i grupit Meta, Mark Zuckerberg, njoftoi përmes një video në Facebook këtë përmirësim.

Zuckerberg ka synuar Përmirësoni vazhdimisht rrjetet dhe platformat tuaja, por shumë e kanë parë procesin si disi të ngadaltë. Mendoj se pavarësisht ngadalësimit të publikimeve, ato kanë qenë hapa të vendosur për përmirësime, duke arritur stabilitet në atë që është publikuar deri më tani.

Për momentin, sa i përket protokollit të ri WhatsApp, ju lejon të dërgoni imazhe në format HD. Është e rëndësishme të theksohet se ato nuk do të dërgohen në madhësinë origjinale, por në një rezolucion maksimal prej Pixel 3000 x 2000 ndryshe nga ai i mëparshmi që ishte 1040 x 780 px. Ndoshta, në javët në vijim, do të dalin përditësime të reja që përmirësojnë këtë cilësi.

Është e rëndësishme të theksohet se një nga platformat që konkurrojnë drejtpërdrejt me WhatsApp, siç është Telegram, ka rezolucionin origjinal të imazhit. Ky përditësim është i nevojshëm, sepse çdo ditë në treg dalin sensorë të rinj që lejojnë fotografi dhe video me cilësi të lartë.

Mënyrat për të dërguar foto në cilësi HD me WhatsApp

imazh whatsapp

Para fillimit, duhet t'ju them se ekzistojnë dy mënyra për të dërguar imazhe me rezolucion të lartë. E para bazohet në përditësimi i ri i WhatsApp, duke pasur një menu të dedikuar për këtë qëllim. E dyta, më shumë se një metodë formalisht, rezulton si një hile të vogël.

Metoda e re e përditësimit

E vërteta është se ajo që do të shihni nuk ka asnjë lloj ndërlikimi, thjesht duhet të ndiqni disa hapa. Më duhet të bëj të qartë se ky përmirësim përsa i përket rezolucionit mund të ekzekutohet vetëm nga celulari, nga aplikacioni. Më poshtë ju tregoj metodologjinë që duhet ndjekur:

 1. Hapni aplikacionin tuaj WhatsApp si zakonisht. Nuk ka rëndësi nëse ky është versioni klasik apo versioni Business.
 2. Duke përdorur lëvizjen ose motorin e kërkimit, gjeni bisedën ku dëshironi të dërgoni imazhin në formatin HD.
 3. Pasi brenda, ne fillojmë procesin e dërgimit të imazheve në mënyrën tradicionale. Thjesht klikoni në klipin e vogël në shiritin e shkrimit.
 4. Një seri opsionesh të reja do të shfaqen, ne do të zgjedhim "Kamera"Ose"Galería“, sipas rastit. Veçanërisht për këtë shembull, zgjodha të dytin. Pjesa e parë
 5. Gjeni imazhin që dëshironi të bashkëngjitni, mbani mend se keni një numër opsionesh të ndryshme në galerinë tuaj.
 6. Kur e zgjidhni, do të shfaqet menyja tipike për ta modifikuar. Këtë herë, do të keni një opsion të ri në shiritin e sipërm, të quajtur "HD”, thjesht klikoni mbi të.
 7. Menjëherë, një mesazh drop-down do t'ju tregojë dy opsionet e cilësisë, standarde dhe HD. Zgjidhni HD dhe një mesazh do të tregojë se imazhi juaj do të dërgohet me cilësi të lartë. Së pari 2
 8. Tani, thjesht shtypni butonin e dërgimit dhe homologu juaj do të marrë një imazh HD.

Nëse nuk jeni të sigurt për duke zgjedhur opsionin në mënyrë të përshtatshme, ikona HD, do të ketë një kontroll kur zgjidhet. Nga ana tjetër, duhet të keni parasysh se në varësi të celularit që përdorni, cilësia e imazhit mund të ndryshojë pak, kjo do të varet drejtpërdrejt nga sensori i përfshirë.

Artikulli i lidhur:
Zgjidhja: Si të hapni imazhet e WhatsApp në Photoshop?

Truk për të dërguar imazhe HD nga WhatsApp

kjo truku i vogël ka qenë i disponueshëm që prej disa versioneve më parë. Nuk është shpjeguar gjerësisht më parë, por më pëlqen të mësoni gjëra të reja, kështu që do ta bëj shkurtimisht.

Truku është shumë i përgjithshëm për të dërgoni imazhet tuaja në një format dokumenti dhe jo si imazh. Kjo ofron avantazhin e dërgimit të fotografisë origjinale, por ajo nuk mund të shikohet paraprakisht në WhatsApp. Në këtë rast, ju e merrni imazhin si dokument dhe për ta vlerësuar atë, duhet ta ruani dhe ta shikoni.

Një disavantazh i kësaj metode është se duhet të organizoni fotografitë tuaja, pasi nuk do të keni menunë e zakonshme të kërkimit. Këtu, hap pas hapi, si të dërgoni foto në cilësi HD me WhatsApp, duke përdorur një truk të vogël.

 1. Hapni aplikacionin tuaj WhatsApp normalisht.
 2. Gjeni bisedën me të cilën dëshironi të ndani imazhet.
 3. Duhet të klikoni në butonin e kapëses së letrës, që ndodhet në shiritin e shkrimit, në anën e djathtë.
 4. Zgjidhni opsionin e dokumentit.
 5. Me siguri do të hapë dokumentet e fundit, kështu që duhet të klikoni në butonin e sipërm "Gjeni dokumente të tjera“. Më pas shfletoni derisa të gjeni imazhin që dëshironi. Seksioni 1
 6. Pastaj thjesht dërgojeni. Seksioni 2

Siç mund ta shihni, fotografia Nuk ka një pamje paraprake, por mund ta ruani ose thjesht ta shikoni. Në këtë mënyrë, ju mund të dërgoni imazhet tuaja përmes WhatsApp, duke ruajtur rezolucionin e tyre origjinal.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.