Si të dërgoni një shënim video WhatsApp?

Shënime video WhatsApp

Video shënimet ose mesazhet video janë një nga funksionet që janë përfshirë tani në bisedat WhatsApp. Ky mjet është një alternativë shumë praktike kur bëhet fjalë për dërgimin e videove të shkurtra dhe rrjedhimisht transmetimin e një ideje shpejt dhe me lehtësi. Megjithatë, Si të dërgoni një shënim video WhatsApp? Në këtë artikull, ne do t'i përgjigjemi kësaj dhe pyetjeve të tjera me interes.

Shënime video të WhatsApp ato janë të ngjashme me shënimet zanore, vetëm se ato janë të dizajnuara në format video. Edhe pse është e vërtetë që ne e kemi parë tashmë këtë funksion në aplikacione të tjera të mesazheve si Telegram, tani e kemi të disponueshëm edhe në WhatsApp. Tani, le të shohim në detaje se cilat janë shënimet video WhatsApp dhe si të përfitoni prej tyre.

Si të dërgoni një shënim video WhatsApp?

Dërgoni një shënim video në WhatsApp

Për të ditur se si të dërgoni një shënim video WhatsApp, së pari duhet të dini se cilat janë këto shënime. shënime video janë një funksion i ri që ju lejon të dërgoni video të shkurtra në mes të një bisede WhatsApp. Ndryshe nga videot e zakonshme, këto shënime janë të kufizuara në 60 sekonda dhe kanë një dizajn rrethor. Kjo do të thotë se ato nuk mund të shihen në ekran të plotë.

Si të shtoni një sfond të personalizuar në një shënim video WhatsApp 3
Artikulli i lidhur:
Si të shtoni një sfond të personalizuar në një shënim video WhatsApp

Këto shënime video ose mesazhe video Ato janë ideale kur duam të themi diçka specifike në një bisedë WhatsApp. Thjesht duhet të mbajmë të shtypur një buton dhe kaq, ne mund të dërgojmë një video të vogël që është e lehtë për t'u parë. Është shumë më komode sesa ndjekja e procedurës tradicionale: futni kamerën, regjistroni një video, shkoni në WhatsApp, modifikoni dhe në fund dërgojeni.

Hapat për të dërguar një mesazh video në WhatsApp

Pra, si të dërgoni një shënim video WhatsApp? Gjëja e parë që duhet të bëni është të përditësoni aplikacionin në versionin e tij të fundit. Meqenëse është një mjet i shtuar së fundmi, nuk do ta shihni në celularin tuaj nëse nuk e përditësoni aplikacionin. Pasi të bëhet kjo, ndiqni këto hapat për të dërguar një shënim video WhatsApp:

 1. Hap WhatsApp
 2. Futni bisedën në të cilën dëshironi të dërgoni shënimin e videos.
 3. Prekni butonin e mikrofonit në fund të djathtë të bisedës (mos e mbani butonin, thjesht prekni shpejt).
 4. Do të shihni që ikona do të ndryshojë nga mikrofoni në video.
 5. Tani, shtypni gjatë në ikonën e videos.
 6. Do të shihni që shënimi video fillon të regjistrohet.
 7. Lëre dhe shko, do të kesh dërguar një shënim video në WhatsApp.

Çfarë mund të bëni në një shënim video WhatsApp?

Kontaktet WhatsApp

Duke zgjedhur opsionin për të dërguar një shënim video WhatsApp, Do të shihni që një rreth shfaqet në ekranin tuaj me një numërim mbrapsht (3, 2, 1) dhe më pas filloni regjistrimin. Në këtë rreth do të shihni imazhin që po regjistron celulari juaj. Zakonisht, ky imazh vjen nga kamera e përparme e celularit tuaj, që do të thotë se gjëja e parë që do të shihni është fytyra juaj.

Megjithatë, shënimet video kanë një veçanti: ju lejon të kaloni nga një aparat fotografik në tjetrin pa pasur nevojë të ndaloni ose të dilni nga videoja. Kjo do të thotë që ju do të jeni në gjendje të përqendroheni dhe gjithashtu të tregoni se çfarë po ndodh rreth jush në të njëjtën video. Nga ana tjetër, ju gjithashtu keni mundësinë të ndaloni regjistrimin dhe kështu të shikoni videon përpara se ta dërgoni atë.

Një veçori tjetër e shënimeve video është se, ashtu si bëni me shënimet zanore, mund të rrëshqitni gishtin nga e djathta në të majtë për të anuluar dërgimin dhe për të regjistruar një shënim tjetër. Dhe kaq, në këtë mënyrë mund të dërgoni një shënim video në WhatsApp që një person tjetër mund ta shohë shpejt në të njëjtën bisedë.

A është e mundur të dërgoni një shënim video WhatsApp nga kompjuteri?

Celular me logo WhatsApp dhe tastierë

Tani, ne kemi parë tashmë se nëse keni versionin më të fundit të WhatsApp në celularin tuaj, mund të dërgoni dhe merrni shënime video. Por, çka nëse përdorni WhatsApp nga kompjuteri juaj? A do të jetë e mundur të bëhet? Për momentin, nga WhatsApp Web është e mundur të shihni shënimet video që ju janë dërguar. Megjithatë, për fat të keq opsioni për të dërguar këto shënime video nuk është shtuar ende në këtë version.

Dhe nga versioni Desktop i WhatsApp? A do të jetë e mundur të dërgoni dhe merrni shënime video? Për momentet, ky mjet nuk është i disponueshëm për versionin Desktop të WhatsApp. Megjithatë, është e mundur që me kalimin e ditëve, shënimet video do të përfshihen në të dy versionet dhe ju do të mund t'i dërgoni dhe merrni ato nga kompjuteri juaj.

Avantazhet dhe disavantazhet e shënimeve video WhatsApp

Sigurisht, si me pothuajse çdo mjet në aplikacionet e mesazheve, shënimet video kanë avantazhe dhe disavantazhe. Ndër avantazhet e tij kryesore mund të përmendim sa e lehtë dhe e shpejtë është dërgimi i tyre. Si dhe sistemin e tij të enkriptimit, që i bën ato shumë të sigurta. Përveç kësaj, për ata që i marrin ato janë edhe super praktike, sepse për t'i parë do t'i duhet vetëm t'i prekin, gjë që nuk do të marrë shumë kohë.

Nga ana tjetër, ndërmjet disavantazhet e shënimeve video Mund të përmendim:

 • Ata kanë një afat kohor prej 60 sekondash.
 • Ato nuk mund të modifikohen pasi të dorëzohen.
 • Nuk është e mundur t'i shikoni ato në ekran të plotë.

Si të dërgoni një video më të gjatë përmes WhatsApp?

regjistro video në whatsapp

Dhe nëse 60 sekondat e shënimeve video WhatsApp nuk janë të mjaftueshme për ju? Pastaj do t'ju duhet të dërgoni një video tradicionale në WhatsApp. Për këtë, do t'ju duhet regjistro videon nga aplikacioni i kamerës së telefonit tuaj. Pastaj ndiqni këto hapa për të dërguar një video më të gjatë në WhatsApp:

 1. Hapni bisedën WhatsApp.
 2. Prekni ikonën e klipit në anën e djathtë të kutisë së tekstit të bisedës.
 3. Zgjidhni opsionin "Dokumentet".
 4. Gjeni dosjen ku ndodhet videoja që dëshironi të dërgoni.
 5. Shtypni butonin 'Dërgo' dhe keni mbaruar.

Në këtë mënyrë, ju do të mund të dërgoni video me më shumë se 60 sekonda, që është ajo që lejohet në një shënim video WhatsApp. Në fakt, kjo metodë funksionon edhe për dërgimin e videove më të gjata se 2-3 minuta, i cili është afati kohor për videot tradicionale në WhatsApp.

Me pak fjalë, tani është e mundur të dërgoni shënime video nga aplikacioni juaj i preferuar i mesazheve, WhatsApp. Pa dyshim, një opsion shumë i mrekullueshëm për mbani kontakte me miqtë dhe familjen në një mënyrë më të personalizuar.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.