Si ta dimë kush e sheh statusin tim të fshehur WhatsApp

fjalëkalimi i whatsapp-it

Vitet e fundit, ne kemi parë sesi përdoruesit kanë filluar ta kuptojnë këtë privatësia është një pjesë e rëndësishme e jetës së tyre dhe ata kanë filluar të ndërmarrin veprime, duke kufizuar shtrirjen e botimeve të tyre, duke përdorur profile private ... në mënyrë që vetëm miqtë dhe familjarët e tyre të ngushtë të dinë se çfarë po bëjnë.

Historitë nuk kanë kontribuar në këtë, historitë që Snapchat krijoi dhe që janë kopjuar nga pjesa tjetër e platformave, megjithëse Instagrami është Twitteri më i suksesshëm dhe më pak, funksioni i të cilit nuk arriti një vit të jetës. WhatsApp gjithashtu ka statuset e veta, kështu që nuk ka asnjë mënyrë për t'i shpëtuar këtij trendi të lumtur.

Cilat janë statuset e WhatsApp

Statistikat e WhatsApp

Statuset e WhatsApp, si Instagram Stories, janë video ose imazhe të vogla (përfshirë gif) me një Maksimumi 30 sekonda që janë në dispozicion përmes aplikacionit të mesazheve në mesin e të gjithë atyre që kanë numrin tonë të telefonit, nuk është e nevojshme që të kemi filluar më parë një bisedë përmes aplikacionit.

Nëse flasim për privatësinë, padyshim që nuk mund të flasim për WhatsApp, një platformë që, si Instagram dhe Facebook, bazohet në ofrimin e opsioneve në mënyrë që përdoruesit mund të kënaqin kuriozitetin e tyre pa menduar kurrë për personin e synuar, pra personin, privatësia e të cilit po cenohet.

Vlen që WhatsApp, si pjesa tjetër e platformave të Facebook, na lejon të krijojmë profile private në mënyrë që askush të mos mund të shfletojë profilin tonë, por Shtë një opsion që përdoruesi duhet ta aktivizojë dhe se në shumë raste as nuk e di se ekziston.

Si të dini se kush i ka parë statuset tona WhatsApp

Siç e përmenda më lart, kushdo që ka numrin tonë të telefonit të ruajtur në librin e telefonit, ka qasje në statuset e WhatsApp që ne publikojmë në këtë platformë, edhe nëse nuk kemi vendosur kurrë më parë një konvertim ose nuk e kemi numrin tuaj të telefonit të ruajtur në librin e telefonave.

Kur WhatsApp filloi të shfaq statuset në aplikacionin e saj, e bëri këtë në në krye të bisedaveMe Për fat të mirë, me kalimin e kohës, WhatsApp kuptoi se ishte një ide shumë e keqe dhe krijoi një skedë të re të quajtur Shtetet dhe u vendos në pozicionin e parë.

Brenda seksionit të Shteteve, shfaqen të gjitha gjendjet (qëllimi i fjalës) që përdoruesit, numrin e telefonit të të cilëve e kemi ruajtur në celularin tonë, e ka publikuar në këtë platformë.

WhatsApp, si Instagram dhe Facebook, na lejojnë të dimë kush, nga kontaktet që kemi ruajtur në librin e telefonave të terminalit tonë, kanë parë shtetet tonaMe Për ç'farë është kjo?

Dobia e vetme që ka ky funksion është kënaq kënaqësinë e përdoruesve të cilët i publikojnë ato dhe kështu të jenë në gjendje të mbushin egon e tyre. Për njerëzit e tjerë, të cilët nuk kujdesen për egon, u lejon atyre të dinë se cilët miq të familjes ndjekin gjendjet e tyre.

Kështu, nëse shohin që një anëtar i familjes ka pushuar së shikuari statusin e tyre, ata mund ta prekin atë për të parë nëse gjithçka është mirë. Asnjëherë nuk dhemb të shqetësohesh për familjen ose miqtë herë pas here duke bërë një telefonatë, se jo vetëm njerëzit e WhatsApp jetojnë.

Kush e ka parë statusin tim

Kush i sheh statuset e mia në WhatsApp

shikoni kush i ka parë statuset tona në WhatsApp Ne duhet të kryejmë hapat që po ju tregoj më poshtë.

 • Para së gjithash, hyni në skedën Shtetet.
 • atëherë le të lustrojmë gjendjen tonë dhe do të luajë.
 • Në fund, kjo do të tregojë një sy me një numërMe Ky numër përfaqëson numrin e njerëzve që shikuan shtetet tona.
 • Vetëm sipër, ajo tregon një fshigjeta lartMe Kur rrëshqitni atë shigjetë lart, të gjitha kontaktet që ka parë statusi ynë do të shfaqen.

Kush e ka parë gjendjen time të fshehur

fsheh kontaktet whatsapp

Nuk ka asnjë mënyrë për të fuqizuar një shtet të fshehur, asnje. Ndërsa është e vërtetë që grupi i Facebook nuk karakterizohet nga privatësia, ata nuk janë budallenj dhe nëse një përdorues fsheh statusin e tyre nga njerëzit e tjerë, është kështu që vetëm njerëzit që duan të kenë qasje, jo vetëm kushdo.

Nëse jo kështu, përdoruesit do të largoheshin nga platforma dhe / ose do të ndalonin përdorimin e statuseve të WhatsAppMe E njëjta gjë ndodh me statuset e Instagram dhe Facebook.

Në Dyqanin Google Play dhe herë pas here në Apple App Store, aplikacionet duket se në përshkrimin e tyre ata pretendojnë se na lejojnë të hyjmë në gjendjet e fshehura të WhatsAppSidoqoftë, pasi ta shkarkojmë aplikacionin, ai funksion nuk shfaqet rastësisht.

E njëjta gjë ndodh me faqet e internetit që gjithashtu na sigurojnë që të jemi në gjendje të hyjmë në gjendjet e fshehura të WhatsApp. Nuk ka asnjë faqe në internet që lejon këtë funksion, meqenëse do të ishte një e metë e madhe e sigurisë në WhatsApp që do të vinte në dyshim sigurinë e saj.

Këto faqe uebi, gjithçka që duan është të kapin detajet e kartës së kreditit që, siç pretendojnë ata, të sigurohemi që jemi mbi 18 vjeç, nëse kjo ishte mosha minimale për të përdorur këtë platformë. Duhet mbajtur mend se për të përdorur WhatsApp, mosha minimale është 13 vjeç, si Instagram, Twitter, Facebook, TikTok ...

Ata shohin statuset e mia në WhatsApp, por ato nuk shfaqen

fsheh shfaqjen e statusit të WhatsApp

WhatsApp ofron një veçori që u lejon përdoruesve të mos shfaqni konfirmimin e lexuar të mesazheve që marrim, kështu që ne kurrë nuk mund ta dimë nëse përdoruesi i ka lexuar ato.

Kjo zakonisht përdoret rregullisht në mënyrë që përdoruesit më të paduruar, të mos jetë vazhdimishtpo kërkoj një përgjigje për një pyetje që ndoshta nuk e kemi lexuar.

Kjo faturë leximi ndikon në statuset e WhatsAppMe Në këtë mënyrë, nëse një personi i ka këto opsione të çaktivizuara, ai mund të shohë statusin tonë pa lënë gjurmë në historinë tonë të pikëpamjeve të statusit.

Kur numri i shikimeve nuk përputhet me njerëzit që kanë parë statusin tonë, është e qartë se ne jemi përballur me një situatë të tillë.

Si të kufizoni njerëzit që mund të shohin statuset e WhatsApp

Statuset e WhatsApp - kush mund t'i shohë ato

Për të kufizuar fushën e shfaqjes së gjendjeve tona, ne duhet të hyjmë në Opsionet e privatësisë të WhatsApp, përmes butonit Cilësimet dhe hyni në seksionin e Shteteve.

Brenda Shteteve, shfaqen 3 opsione:

 • Kontaktet e mia: Të gjithë kontaktet tona do të kenë qasje për të parë Shtetet tona.
 • Kontaktet e mia përveç: Të gjithë kontaktet tona do të kenë qasje për të parë Shtetet tona përveç kontakteve që ne shtojmë në këtë seksion.
 • Thjesht ndani me: Përmes këtij opsioni, ne do të kufizojmë fushëveprimin e Shteteve tona WhatsApp vetëm për njerëzit që zgjedhim në këtë seksion.

Ndryshimet që bëjmë në gjendjen e ekranit të WhatsApp ato nuk do të ndikojnë në statuset që kemi publikuar më parëMe Kjo nuk do të na detyrojë të fshijmë statuset që janë ende në dispozicion dhe nuk kanë skaduar nëse duam të kufizojmë fushëveprimin e tyre.

Nëse jo, ne mund të kufizohemi vetëm në prisni që ajo të pastrohet automatikishtMe Statusi tjetër që publikojmë do të jetë i kufizuar vetëm për audiencën që kemi vendosur në cilësimet e privatësisë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.