Si të dini nëse WhatsApp juaj është i kontrolluar? Ejani ta mësoni!

Si të dini nëse WhatsApp juaj është i kontrolluar: Udhëzues i shpejtë për fillestarët

Si të dini nëse WhatsApp juaj është i kontrolluar: Udhëzues i shpejtë për fillestarët

WhatsApp është krijuar në vitin 2009, dhe që nga viti 2014 u bë pjesë e kompanisë Facebook (aktualisht Meta). Dhe sot, në vitin 2023, 14 vjet pas krijimit të saj, nuk është sekret për askënd, për të ardhur keq gabime dhe dobësi të zbuluara dhe të shfrytëzuara nga palët e treta. Dhe gjithashtu, defektet apo kufizimet e tij fatkeqe, dhe dështimet që ka pasur gjatë viteve të jetës së tij. Megjithatë, është gjithashtu e vërtetë që në 2 vitet e fundit, ajo ka përmirësuar shumë aplikimin, shërbimin dhe platformën e saj në përgjithësi.

Nga ana tjetër, është gjithashtu e vërtetë se shumë të tjera aplikacionet, platformat dhe shërbimet, kompanitë dhe ekipet, kanë kaluar rrugë të ngjashme, pra është diçka që shihet relativisht shpesh në botën e teknologjisë. Prandaj, gjithmonë është thënë se, kur flasim për pajisje teknologjike dhe sigurinë kompjuterike, gjithçka, absolutisht gjithçka, është e pambrojtur. Dhe më shumë, nëse është diçka që është e lidhur me internetin 24/7, si p.sh. një kompjuter ose një smartphone, dhe aplikacionet e tyre përkatëse celulare si WhatsApp. Prandaj, sot do t'ju mësojmë «Si të dini nëse WhatsApp juaj është i kontrolluar », domethënë nëse ata spiunojnë aplikacionin në fjalë.

Siguria e Android

Por, para se të hyjmë plotësisht në temën e sotme, vlen të theksohet se pavarësisht gjithçkaje, spiunimi ose kontrollimi i WhatsApp nuk është i lehtë për njerëzit me pak njohuri kompjuterike. Dhe për fat, aktualisht bisedat brenda aplikacionit të mesazheve të çastit në fjalë janë të koduara nga fundi në fund.

Prandaj kërkohet shumë përpjekje dhe intelekt kompjuterik për ta hakuar atë. Për më tepër, ata që rrezikojnë të kryejnë këto aktivitete mund të vuajnë pasojat ligjore në shumë vende, në rast zbulimi dhe kapjeje.

Siguria e Android
Artikulli i lidhur:
Si ta mbroj celularin tim nga hakerat dhe vjedhjet

Si të dini nëse WhatsApp juaj është i kontrolluar: Udhëzues i shpejtë për fillestarët

Si të dini nëse WhatsApp juaj është i kontrolluar: Udhëzues i shpejtë për fillestarët

Si të dini nëse WhatsApp juaj është i kontrolluar, hap pas hapi

Jo të gjithë sjellje anormale ose e çuditshme e aplikacionit tonë WhatsApp ose të tjera, të instaluara në telefonat tanë celularë ose kompjuterët tanë desktop, zakonisht është për shkak të Ndërhyrje të mundshme nga palë të treta të paautorizuara. Meqenëse, kjo mund të jetë edhe për shkak të mungesës së mirëmbajtjes, përditësimit ose rregullimeve, ose dëmtimit progresiv ose problemeve të pranishme në sistemin operativ ose harduerin e pajisjes.

Megjithatë, disa tregues të mirë që ne mund të jemi viktima të kontrollit apo spiunazhit të aplikacionit tonë Mesazhimi i çastit në WhatsApp ato mund të jenë si më poshtë:

Ngjarje të çuditshme ose situata të dyshimta

Të tilla si Rrëzimet e shpeshta dhe riniset papritur nga një moment në tjetrin të aplikacionit tonë celular WhatsApp, edhe pasi të jetë përditësuar dhe pastruar; zbuloi ndryshime që nuk i kemi bërë vetë; njoftime në mënyrë të parregullt ose të çuditshme dhe pa u shfaqur në ekran, marrjen e mesazheve të përpjekjes për hyrje ose kodet e hyrjes ose të ngjashme pa i kërkuar ato, ose duke marrë mesazhin standard të gabimit WhatsApp që thotë "ky telefon nuk mund të verifikohet sepse ai numër është regjistruar në një pajisje tjetër". Këto dhe të ngjashme, pa dyshim, mund të tregojnë a rast shumë i mundshëm kontrolli apo spiunazhi nga aplikacioni ynë celular WhatsApp.

Njoftimi ose verifikimi i seancave të hapura të paautorizuara

Nëse dyshojmë ose verifikojmë se ka një seancë aktive e pa autorizuar nga ne në ndonjë pajisje celulare ose kompjuter desktop, shanset janë që dikush të ketë hapur WhatsApp web me një seancë tonën. Kjo është, me llogarinë tonë të përdoruesit. Dhe në këtë mënyrë, po na kontrollon apo monitoron, kështu që nëse nuk mund ta mbyllim manualisht, do të duhet të kontrollojmë seancat aktive në aplikacionin tonë celular. Dhe për rrjedhojë, vazhdoni të mbyllni ato sesione të hapura në pajisjet e lidhura që ne nuk duam.

Konsum jo normal dhe i tepruar i baterisë së celularit

Një tregues i mirë se aplikacioni ynë celular WhatsApp mund të kontrollohet ose spiunohet, ose ndonjë aplikacion tjetër në smartphone tonë, është shterimi i shpejtë dhe i shpeshtë i energjisë së baterisë sonë. Mbi të gjitha, kur ndodh gjatë kohës së përdorimit të ulët të celularit, pra gjatë natës, ndërsa ne flemë.

Një rritje e papritur e temperaturës së pajisjes sonë celulare

Ashtu si me baterinë, aktivitet jonormal nga WhatsApp ose aplikacione të tjera, veçanërisht në sfond, mund të çojë në një rritje të temperaturës së pajisjes sonë. Dhe kjo mund të tregojë një aktivitet të dyshimtë ose me qëllim të keq. Mbi të gjitha, kjo mund të jetë shumë e çuditshme dhe madje e rrezikshme, nëse ndodh, qoftë nga ana tjetër dëmtimi i baterisë ose prania e programeve me qëllim të keq në pajisjen tonë.

Dyfishimi i llogarisë WhatsApp në një pajisje tjetër

Një mundësi tjetër më e vështirë ose e largët mund të jetë dyfishimi i llogarisë sonë të përdoruesit në një pajisje tjetër. Prandaj, jo vetëm që duhet të jemi të vetëdijshëm se nuk kemi aplikacione të çuditshme të instaluara në pajisjet tona celulare pa autorizimin tonë të shprehur, por edhe të mos i lëmë pajisjet tona celulare pa mbikëqyrje, sado e shkurtër të jetë koha. Meqenëse në vetëm pak minuta, Çdokush mund të heqë kartën SIM nga telefoni inteligjent dhe ta fusë atë në një telefon celular ndryshe për të rivendosur kopjen rezervë të WhatsApp, duke aktivizuar kështu të gjitha bisedat e vjetra për t'i lexuar ato.

Si të mbroheni kur spiunoni në WhatsApp dhe pasojat ligjore
Artikulli i lidhur:
Spiunoni WhatsApp me aplikacione, si të mbroni veten dhe pasojat ligjore të përdorimit të tyre

Si të mbroheni kur spiunoni në WhatsApp dhe pasojat ligjore

Shkurtimisht, duke mësuar rreth kësaj teme dhe duke u mësuar të tjerëve rreth saj «Si të dini nëse WhatsApp juaj është i kontrolluar » Është me të vërtetë diçka sa e lehtë aq edhe e rëndësishme. Gjithashtu, është një çështje shumë serioze, e cila nuk duhet të bëhet nga askush. Meqenëse, kontrolli ose spiunimi në WhatsApp ose aplikacione të tjera të ngjashme ose jo, të palëve të treta përfshijnë rreziqe dhe pasoja të rënda ligjore në shumë vende.

Sidoqoftë, nëse jeni një nga ata që i pëlqejnë këto tema të Hakimit, me kënaqësi do t'ju rekomandonim të lexoni një nga botimet tona më të mira për temën në fjalë, d.m.th. Hacking etike. Në të cilën, ne trajtojmë këtë fushë të teknologjisë kompjuterike që përfshin dhe kërkon, më së shumti ekspertë profesionistë të IT-së, zbuloni, parandaloni, zbutni dhe zgjidhni çdo sulm kompjuterik para ose pas ndodhjes së tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.