Si të kuptoni nëse WhatsApp ose Instagram nuk funksionojnë

Whatsapp-i i Instagram-it nuk funksionon

Tetorin e kaluar pati një ngjarje që shumëkush nuk hezitoi ta përshkruante, jo pa një frymë katastrofike, si "Errësirë ​​e madhe dixhitale." Në realitet, kjo ishte një ndërprerje momentale e shërbimeve të disa prej rrjeteve sociale më të njohura në botë. Miliona përdorues në mbarë planetin, të çorientuar dhe të alarmuar, më pas pyetën veten: Pse nuk funksionon WhatsApp ose Instagram?

Edhe pse me atë rast rënia preku treshen e rrjeteve sociale të drejtuara nga Mark Zuckerberg (as Facebook u kursye), e vërteta është se ishte një ngjarje anekdotike. Gabimet e njëhershme janë mjaft të zakonshme, por një dështim masiv si ai është një dukuri shumë e rrallë shpesh.

Ka më shumë gjasa të gjejë rënie të herëpashershme, po aq të bezdisshme, edhe pse më pak serioze. Rasti tipik është ai i dëshirës për të hyrë në aplikacion dhe për të gjetur se ai nuk po ngarkohet. Pyetja logjike që lind në ato momente është nëse bëhet fjalë për një problem me celularin tonë, The operatori i internetit ose tuajën app.

Për të hedhur pak dritë mbi pyetjen dhe për të mësuar se si të gjejmë përgjigjet që kërkojmë, ju sugjerojmë të vazhdoni të lexoni. Si kur është Instagram që nuk funksionon dhe kur problemi është WhatsApp:

Gjëja e parë: përjashtoni që është një problem celular

Përpara se të ndërmarrim ndonjë veprim tjetër, kontrolli i parë që duhet të bëjmë është ai i telefonit ose pajisjes sonë.

Para së gjithash, ju keni për të kontrolloni nëse të dhënat celulare ose WiFi janë të aktivizuara në smartphone tonë. Ne mund ta zbulojmë shpejt vetëm duke u konsultuar me panelin e opsioneve. Në kalim, do të kontrollojmë gjithashtu që modaliteti i aeroplanit të mos aktivizohet (ndonjëherë aktivizohet gabimisht).

Edhe pa kryer këto kontrolle, nëse nga telefoni ynë mund të hapim dhe përdorim aplikacione të tjera dhe në vend të tyre nuk mund të bëjmë shërbimin Instagram ose WhatsApp, çështja sqarohet: problemi nuk është në pajisjen tonë.

Le të shohim tani se si të adresojmë pyetjen nëse Instagram ose WhatsApp është rrëzuar.

Si të kuptoni nëse Instagrami nuk funksionon

Pasi të kemi përjashtuar dështimet e mundshme të lidhjes celulare, ka shumë të ngjarë që problemi të jetë nga Instagram. Për të siguruar që ky është rasti, është më mirë të kërkoni ndihmën e faqet e internetit të specializuara në kontrolloni statusin e shërbimit. Këto faqe janë shumë të lehta për t'u përdorur dhe do të na japin përgjigje në pak sekonda:

A është poshtë tani?

është poshtë

Për të zbuluar nëse WhatsApp ose Instagram nuk funksionon: A është në funksion tani?

Emri i kësaj faqe interneti nuk lë vend për dyshim: Jeni poshtë tani?. Aty kryhen kontrolle periodike të statusit të faqeve të ndryshme të internetit. Mes tyre është ai i Instagramit, me një sërë informacionesh bazë si statusi i përditësuar dhe koha e përgjigjes. Nëse gjithçka funksionon siç duhet, fjala shfaqet UP me ngjyrë të gjelbër pranë një teksti që lexon "Instagrami është UP dhe i arritshëm."

Përveç kësaj, më poshtë këtij informacioni një seri e shufra blu ku është koha e përgjigjes. Natyrisht, sa më të shkurtra të jenë këto shirita, aq më e shkurtër është koha e përgjigjes dhe, për rrjedhojë, funksionimi i tyre do të jetë i saktë. Natyrisht: nëse nuk shihni asnjë shirit, shqetësohuni, sepse kjo do të thotë që Instagrami është në funksion.

Link: A është poshtë tani?

Down Detector

detektor poshtë

Kontrolloni se si funksionon Instagram me Down Detector

Propozimi ynë i dytë për të zbuluar nëse Instagram apo WhatsApp ka rënë është Down Detector. Ndryshe nga opsioni i mëparshëm, kjo faqe interneti nuk bën kontrolle të rregullta, por përkundrazi Ai ushqehet nga informacionet dhe raportet e ofruara nga përdorues nga e gjithë bota.

Në këtë mënyrë, uebi na tregon një grafik me evolucionin e raporteve të incidentit. Grafikët janë shumë të lehtë për t'u interpretuar: një majë shumë e mprehtë është shenja e pagabueshme e një problemi madhor. Dhe nëse kaq shumë përdorues kanë ndaluar të kenë akses në aplikacion, kjo mund të nënkuptojë vetëm se shërbimi nuk funksionon.

Ne gjithashtu mund të marrim pjesë në Down Detector dhe të kontribuojmë duke raportuar çdo problem. Për këtë ekziston butoni i kuq që shfaqet pikërisht poshtë grafikut.

Link: Down Detector

Si të kuptoni nëse WhatsApp nuk funksionon

Në rastin e WhatsApp, do të jetë vetë aplikacioni që do të na japë të dhëna për një mosfunksionim të mundshëm. Për shembull, nëse nuk kemi marrë mesazhe nga përdorues të tjerë për disa kohë ose kur dërgojmë mesazhe pa të kontroll i dyfishtë. Por sinjali themelor i alarmit është shfaqja e simbolit të orës pranë mesazheve tona: kjo tregon qartë se aplikacioni i mesazheve të çastit nuk funksionon.

Përsëri lind pyetja: Është gjëja jonë apo ka rënë WhatsApp? Ka disa mënyra për të zbuluar:

Nëpërmjet Twitter

Sa herë që ka pasur rënie të mëdha në WhatsApp, aplikacione të tjera si Facebook dhe Instagram e kanë shoqëruar atë në ndalesë. Kur kjo ndodh, ka shumë përdorues që hyjnë menjëherë Twitter kërkimi i informacionit përmes hashtag-ut #whatsappdown.

Platforma bëhet kështu një pikë takimi për të gjithë ata që janë prekur. Aty mësojnë arsyet dhe kohëzgjatjen e mundshme të rënies, ose thjesht shfryjnë zhgënjimin e tyre dhe rrinë aty duke pritur që shërbimi të rikthehet.

Raporti i ndërprerjes

raporti i ndërprerjes

Si të kuptoni nëse WhatsApp ose Instagram nuk funksionojnë

Për të verifikuar nëse WhatsApp ka rënë, ne mund të përdorim faqet e përmendura më lart, të dyja A është poshtë tani si ajo e Down Detector. Sidoqoftë, duhet të rekomandohet një tjetër, si për besueshmërinë ashtu edhe për shkallën e saktësisë: Raporti i ndërprerjes.

Në këtë faqe interneti pasqyrohen, përditësohen në minutë, të gjitha raportet për gabimet dhe incidentet në WhatsApp të transmetuara nga përdoruesit nga kudo në planet. Përveç kësaj, Raporti i Ndërprerjeve ka një hartë në kohë reale në të cilën mund të kontrollohet se në cilat vende shërbimi nuk funksionon siç duhet.

Link: Raporti i ndërprerjes


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.