Si të dini se ku është një person me celular

Si të dini se ku është një person me celular

Gjetja e dikujt duke përdorur pajisjen e tij celulare mund të tingëllojë si një film fantastiko-shkencor, por e vërteta është se ka disa metoda për ta bërë këtë. Në këtë shënim do t'ju tregojmë si të dini se ku është një person nga celulari i tij.

Përpara se të vazhdoni, është e rëndësishme që personi që dëshironi të gjurmoni të jetë dakord, përndryshe do të ishte një masë kundër privatësisë. Megjithatë, metodat që do të diskutojmë ato janë plotësisht të ligjshme dhe kërkohen disa hapa për ta gjetur atë person.

Metodat për të ditur se ku ndodhet një person përmes celularit tuaj

Teknologjia mbështet sigurinë

Siç e dimë të gjithë, pajisjet moderne celulare kanë shërbime të lidhjes satelitore për navigim, kjo përdoret nga shumë aplikacione për të ndarë pozicionin në kohë reale.

Ka një numër të madh metodash dhe aplikimesh për njoh pozitën gjeografike të një personi, por këtë herë do të përmendim më të njohurat.

Përmes WhatsApp

WhatsApp

Aplikacioni popullor i mesazheve ka më shumë se vetëm video, foto dhe mesazhe. Që nga disa versione më parë, WhatsApp ofron dërgimin e vendndodhjes momentale ose në kohë reale.

Funksionon në Google Maps dhe në varësi të lidhjes dhe numrit të satelitëve të disponueshëm, lejon saktësi deri në një metër.

Për të ditur se ku është një person është e nevojshme që ajo të ndajë vendndodhjen e saj, duke mos qenë e mundur të lokalizohet pa e ditur. Hapat për të ndarë vendndodhjen tuaj janë si më poshtë:

 1. Hapni aplikacionin WhatsApp në pajisjen tuaj celulare dhe në "bisedë” kërkoni për kontaktin ku dëshironi të dërgoni vendndodhjen tuaj.
 2. Në bisedë, pranë shiritit ku shkruhen mesazhet, do të gjeni një ikonë të një klipi të vogël. Klikoni mbi të për të shfaqur një sërë opsionesh.
 3. Në fund do të gjejmë disa rrathë, me interesin tonë ai jeshil që thotë "Vend”, ne klikojmë mbi të.
 4. Do të shfaqet një dritare e re, ajo përmban një hartë të vogël dhe një sërë opsionesh, faqet e vizituara më së shumti. Në rastin tonë, ne duhet të zgjedhim nëse do të ndajmë "vendndodhjen në kohë reale"Ose"Vendndodhja aktuale".
 5. Vendndodhja aktuale do t'i dërgojë kontaktit pozicionin në të cilin kemi dërguar informacionin, i cili nuk do të ndryshojë me kalimin e kohës.
 6. Nga ana e tij, vendndodhja në kohë reale do t'i lejojë kontaktit të vizualizojë se ku jemi, pavarësisht se sa larg udhëtojmë. Ky opsion kërkon që ne të tregojmë se kur duam të ndalojmë ndarjen e tij.
 7. Duke klikuar mbi opsionin që duam, ai do të ndahet menjëherë me kontaktin tuaj.

Hapat në WhatsApp

Ky opsion është disponohet vetëm për ndarje në pajisjet celulare, nuk mund të përdoret përmes aplikacionit desktop ose WhatsApp Web. Megjithatë, përdoruesit që janë të lidhur nga kompjuteri do të mund të shohin vendndodhjen.

Vegla e Google Gjeni pajisjen time

Gjej pajisjen time

Kjo app zhvilluar nga Google, ka për qëllim që ta gjeni celularin tuaj pikërisht në rast se e humbisni dhe ta bëni të bjerë nga distanca.

Pavarësisht se është një aplikacion i zhvilluar veçanërisht për sigurinë e të dhënave që keni në celularin tuaj dhe për t'i gjetur ato lehtësisht, ne mund ta përdorim atë për të gjetur një person.

Gjej pajisjen time shkarkohet shpejt dhe disponohet në dyqanet zyrtare pa pagesë, plus ka avantazhin e madh të të qenit në disa gjuhë, duke përfshirë spanjishten.

Për të hyrë dhe për të ditur vendndodhjen e pajisjes, duhet të ndiqni këto hapa:

 1. Shkarkoni aplikacionin dhe më pas instaloni në pajisjen tuaj.
 2. Pas hyrjes, do t'ju kërkohet llogaria juaj e Google ose numri i telefonit dhe fjalëkalimi me të cilin është lidhur pajisja.
 3. Kur hyni në platformë, ajo do t'ju tregojë pajisjet që po gjurmoni, përqindjen e baterisë, në cilin rrjet është lidhur dhe, më e rëndësishmja, vendndodhjen.

pajisjen e gjetjes së aplikacionit

Është e rëndësishme të bëhet e qartë se nëse pajisja është e fikur, ajo nuk do të mund të gjendet as të kryejë ndonjë nga veprimet e sigurisë që ka aplikacioni.

kontrolli celular i fëmijëve
Artikulli i lidhur:
Si të kontrolloj celularin e djalit tim për ta bërë të sigurt

Aplikacioni Life360

Life360

Es një nga aplikacionet kryesore për të gjurmuar celularin e miqve dhe familjes, ka më shumë se 200 milionë shkarkime në mbarë botën dhe është i disponueshëm si për Android ashtu edhe për iOS.

Është plotësisht falas dhe një nga kërkesat e pakta për të funksionuar është që të instalohet në pajisjet celulare që duam të gjejmë.

Për të gjetur një person përmes celularit të tij duhet të keni pëlqimin prej të cilëve duam të gjejmë, është ideale kryesisht për të moshuarit ose fëmijët.

Hapat për ta përdorur atë janë:

 1. Pas shkarkimit dhe instalimit të aplikacionit, ne e hapim atë dhe identifikohemi. Nëse nuk keni një llogari, duhet të jepni emrin, numrin e telefonit, emailin dhe fjalëkalimin.
 2. Hapi tjetër është krijimi i rrethit tuaj, ku do të përfshihen përdoruesit që duam të përfshijmë dhe të dimë pozicionin e tyre gjeografik. Ky informacion mund të aksesohet vetëm nga ata që janë brenda tij.
 3. Kur krijoni rrethin, do të krijohet një kod ftese, i cili do të jetë çelësi i hyrjes për njerëzit e tjerë. Është e rëndësishme ta keni atë në dorë për të hyrë në njerëz të tjerë.
 4. Pasi të krijohet, mund ta shpërndani, ku të tjerët do të marrin një ftesë për të shkarkuar aplikacionin dhe pas instalimit të tij do të futin kodin.
 5. Kur gjithçka të jetë gati, do të mund të merrni njoftime për pozicionin aktual të kontakteve në rrethin tuaj, si dhe për rrugët e zakonshme që ata marrin.

Aplikacioni Life360

Përveç kësaj, për pozicionin, Life 360 ​​ka një bisedë private dhe njoftime se personi ka arritur në destinacionin e tij.

Nga ana tjetër, nëse doni të dini se si ishte vozitja në itinerar, aplikacioni do të tregojë shpejtësinë me të cilën ka udhëtuar mjeti, nëse ka pasur frenim të papritur ose nëse janë dërguar mesazhe me tekst gjatë udhëtimit.

Edhe pse informacioni duket disi i ekzagjeruar, dheËshtë ideale për prindërit që kanë fëmijë të vegjël dhe dëshironi më shumë qetësi gjatë udhëtimit të zakonshëm të përditshëm.

Ekziston një listë e gjerë aplikacionesh dhe metodash për të ditur se ku ndodhet një person përmes celularit të tij, të gjitha të dakorduara, për të cilat nuk cenon privatësinë e përdoruesve të saj. Këto lloj aplikacionesh janë një avantazh për sa kohë që përdoren mirë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.