Si mund ta di se kush i sheh pikat e mia kryesore në Facebook?

Si mund ta di se kush i sheh pikat e mia kryesore në Facebook?

Historitë e veçuara në Facebook: Si të dini se kush i shikon historitë e mia dhe të kufizoni dukshmërinë e tyre?

A keni pasur ndjesinë se dikush po spiunon pikat tuaja kryesore në Facebook? Ky funksion i rrjetit social u shpik në mënyrë që përdoruesit të mund të postojnë përmbajtje përfaqësuese në profilin e tyre me të cilën ata bëjnë të njohur veten ose kompaninë e tyre. Por çfarë ndodh kur njerëzit që nuk duam të shfaqim përmbajtjen tonë për të parë këto histori të paraqitura?

Në artikullin e sotëm do t'i përgjigjemi pyetjes: Si mund ta di se kush i sheh pikat e mia kryesore në Facebook? Pavarësisht nëse doni të zbuloni se cilët klientë ose ndjekës potencial arrijnë historitë tuaja ose dëshironi të kontrolloni se kush mund ose nuk mund ta shohë përmbajtjen e përmendur. Ne do t'ju mësojmë gjithashtu se çfarë mund të bëni për të parandaluar që disa njerëz të shohin historitë tuaja të veçuara.

A janë publike Pikat kryesore të Tregimeve në Facebook?

Ne duam ta fillojmë këtë artikull duke shpjeguar se Historitë kryesore të Facebook janë publike parazgjedhur. Me fjalë të tjera, nëse nuk e keni ngatërruar konfigurimin e tyre, ka shumë të ngjarë që dukshmëria e tyre të jetë publike dhe, për rrjedhojë, të gjithë mund të shohin përmbajtjen e tyre. Megjithatë, ju mund ndryshoni modalitetin e dukshmërisë nga mënyra "publike" në "vetëm për miqtë e mi" ose "custom", dhe më vonë do të shpjegojmë se si ta bëjmë atë.

Si mund ta di se kush i sheh pikat kryesore të historisë sime në Facebook?

Si mund ta di se kush i sheh pikat e mia kryesore në Facebook?

Facebook ju tregon kur dikush e shikon historinë tuaj, por jo sa herë e shikon.

Facebook ruan profilet e njerëzve që i shohin historitë tuaja të paraqitura si një lloj "liste". Për të konsultuar atë listë dhe për të zbuluar se kush e ka parë një histori tuajën, bëni sa më poshtë:

 1. Shkoni në krye të furnizimit (dmth. ndërfaqja e Facebook).
 2. Në seksionin ku Historitë, hape ate qe thote Historia juaj. Gjeni një histori të vjetër në arkivin tuaj të tregimeve
 3. Shkoni te historia e paraqitur ku dëshironi të dini se kush e ka parë atë.
 4. Trokit në Shikuesit (ikona e syrit) në pjesën e poshtme majtas.
 5. Në këtë seksion mund të gjeni listën e njerëzve që e kanë parë historinë tuaj. Nëse shfaqet vetëm një paragraf dhe nuk listohen emra, askush nuk e ka parë ende historinë tuaj.
fsheh kontaktet whatsapp
Artikulli i lidhur:
Si ta dimë kush e sheh statusin tim të fshehur WhatsApp
Ikonat e sfondit për pikat kryesore të historisë në Instagram në të zezë
Artikulli i lidhur:
Ikonat e sfondit për pikat kryesore të historisë në Instagram në të zezë

Për më tepër, nëse është një histori Antigua, atëherë do t'ju duhet ta gjeni në arkivin tuaj të tregimeve për të hyrë në regjistrin e tij të shikuesve. Për ta bërë këtë, ndiqni hapat e mëposhtëm:

 1. Trokitni lehtë mbi butonin 3 bare nga menyja në këndin e sipërm djathtas të ekranit kryesor të aplikacionit Facebook.
 2. Shtypni emrin tuaj në krye për të hyrë në profilin tuaj.
 3. Klikoni mbi Pikë 3 që janë mbi informacionin e profilit tuaj për të parë menynë e opsioneve.
 4. zgjedh Skedari > Arkivi i tregimeve.
 5. Futni historinë që dëshironi dhe shikoni se çfarë ishte ajo Shikuesit duke ndjekur hapat që kemi përmendur më lart.

A mund të shoh nëse dikush i ka parë historitë e mia disa herë?

Jo. Fatkeqësisht, Facebook regjistron vetëm nëse një person e ka parë historinë tuaj, por nuk ruan informacione se sa herë ai person është identifikuar për të parë përmbajtjen.

Kontrolloni se kush i shikon historitë e mia në Facebook

Si të kontrolloni se kush mund t'i shohë historitë e mia në Facebook

Ekzistojnë 3 cilësime të privatësisë për tregimet: Publike, Miqtë dhe Custom.

Tani, ndoshta kur shikoni shikuesit e pikave tuaja kryesore, keni parë një emër në listë që dëshironi të mos ishte aty. Epo, siç premtuam në fillim të artikullit, në këtë seksion do të shpjegojmë se si të kontrolloni se kush mund ose nuk mund të shohë pikat kryesore të historive tuaja në Facebook. E vërteta është se është mjaft e thjeshtë. Ju duhet të ndiqni vetëm dy hapa:

 1. Historitë hyni në Historia juaj.
 2. Tani, brenda historisë suaj, prekni Pikë 3 në këndin e sipërm të djathtë të ekranit.
 3. Zgjidhni opsionin Cilësimet e historisë.
 4. Futni seksionin e privatësia e historisë.
 5. Zgjidhni opsionin tuaj të preferuar.

Kur zgjidhni se kush mund t'i shohë tregimet tuaja, vlen të përmendet se ekzistojnë tre opsione:

 1. Opsioni 1. Publike: Të gjithë mund të shohin pikat tuaja kryesore (miq apo jo).
 2. Opsioni 2. Miqtë: Vetëm miqtë tuaj mund të shohin pikat tuaja kryesore.
 3. Opsioni numër 3. I personalizuar: Vetëm miqtë e zgjedhur mund të shohin pikat tuaja kryesore.

Shikoni historitë e një personi pa e vënë re

Spiun në rrjetet sociale

A është e mundur të shikoni historitë në Facebook pa zbuluar identitetin tuaj? Këtu janë dy metoda të mundshme.

Nëse shoh historitë e paraqitura të një personi, a mund t'i vënë re? Përgjigja e drejtpërdrejtë do të ishte po, nuk ka asnjë mënyrë për të parandaluar që aplikacioni Facebook të zbulojë një pamje. Sidoqoftë, ekziston një mashtrim ose një tjetër për të parë përmbajtjen e paraqitur të dikujt pa zbuluar identitetin tuaj.

Për shembull, mundeni kërkoni nga një mik ose një anëtar i familjes që t'ju japë llogarinë e tyre për një moment të rrjetit social dhe përdorni atë për të parë historinë e paraqitur. Sigurisht, mbani në mend se nëse personi në fjalë e ka konfiguruar privatësinë e historive të tij në mënyrë që vetëm miqtë e tij ta shohin atë, do të duhet të përdorni një llogari në Facebook që e ka shtuar atë person si mik, natyrisht.

Një opsion tjetër do të ishte përdorimi i a llogari false në facebook (me emrin e shpikur dhe foto të marra nga interneti). Nëpërmjet llogarisë false do të mund të shihni pikat kryesore të kujtdo pa zbuluar identitetin tuaj të vërtetë. Edhe pse si me metodën e mëparshme, nëse ky person ndan historitë e tij vetëm me miqtë e tij, do t'ju duhet t'i dërgoni atyre kërkesën për miqësi nga llogaria e rreme.

Përfundim

Siç do ta keni parë në këtë tutorial, është e mundur të dini se kush i sheh pikat tuaja kryesore në Facebook dhe në fakt është një proces mjaft i lehtë. Ne ju kemi treguar gjithashtu se nëse nuk jeni të kënaqur me shikimin e historive tuaja nga një person i caktuar, mund të ndryshoni cilësimet tuaja. privatësia e historisë në një nga mënyrat e mëposhtme: "vetëm miqtë e mi" ose "me porosi (zgjidh kush mund të shohë)".

Nga ana tjetër, dhe për ta mbyllur këtë artikull me një lulëzim, ne ju japim një shpjegim të shkurtër të disa mënyrave për të parë historitë e një personi pa u vënë re (ju e dini, në rast se doni të kaloni nga spiunimi në spiun). Shpresojmë që e gjithë kjo përmbajtje të ketë qenë shumë e dobishme për ju.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.