Si të eksportoni një bisedë të plotë WhatsApp dhe ta shikoni më vonë

Eksportoni një bisedë WhatsApp

Këtë herë duam t'ju flasim për një funksion disi të panjohur të WhatsApp-it, por shumë i dobishëm për ruajtjen e bisedave tona më të rëndësishme. Bëhet fjalë për opsionin eksportoni bisedën WhatsApp, me të cilën mund të bëni kopje rezervë të bisedave individuale ose grupore. Si të eksportoni një bisedë WhatsApp? Sa i dobishëm është ky funksion? Dhe si të shikoni një bisedë të eksportuar në WhatsApp? Le të shohim.

Për të eksportuar një bisedë WhatsApp, duhet të futni aplikacionin nga pajisja juaj celulare dhe të hapni bisedën që dëshironi të mbani. Pas eksportimit të bisedës, E gjithë biseda është konvertuar në një skedar .txt, të cilin mund ta hapni me shumicën e redaktuesve të tekstit. Ky skedar mund të ndahet edhe nëpërmjet emailit ose aplikacioneve të mesazheve.

Cili është opsioni për të eksportuar një bisedë WhatsApp?

Logoja e WhatsApp në një celular

WhatsApp është një nga aplikacionet më të njohura të mesazheve në botë, me më shumë se 2.000 miliardë përdorues aktivë çdo muaj. Ne e duam atë për shkak të lehtësisë së përdorimit dhe sa i përshtatshëm është të qëndrosh i lidhur me miqtë dhe familjen. Për më tepër, së fundmi ka marrë përditësime të rëndësishme që përfshijnë veçori të reja të dobishme, të tilla si mesazhe video dhe kanale.

Një funksion jo aq i ri dhe pak i njohur i WhatsApp është eksportimi i bisedave, d.m.th. ruajini ato jashtë aplikacionit si skedar në format teksti. Kjo ju lejon të ruani biseda të rëndësishme, përmbajtjen e të cilave duam t'i kopjojmë për t'i parë më vonë. Është gjithashtu një mënyrë për të ruajtur disa biseda WhatsApp nëse na duhet ta çinstalojmë aplikacionin ose të bëjmë pa celularin për ca kohë.

Hapat për të eksportuar një bisedë të plotë WhatsApp

Eksporto bisedën WhatsApp

Procesi për të eksportuar një bisedë të plotë WhatsApp është shumë i thjeshtë dhe mund të bëhet nga vetë aplikacioni. Thjesht duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 1. Hapni WhatsApp në celularin tuaj dhe zgjidhni bisedën që dëshironi të eksportoni. Mund të jetë një bisedë individuale ose një grup.
 2. Prekni ikonën me tre pika në këndin e sipërm djathtas dhe zgjidhni "Më shumë".
 3. Zgjidhni opsionin "Eksportoni bisedën". Do të shfaqet një mesazh duke ju pyetur nëse dëshironi apo jo të përfshini skedarët multimedialë (foto, video, audio, etj.) që keni dërguar ose marrë në ato biseda.
 4. tani zgjidhni metodën me të cilën dëshironi të eksportoni bisedën. Mund ta dërgoni me email, me Bluetooth, me Google Drive, Telegram, me çdo aplikacion që keni instaluar që lejon ndarjen e skedarëve. Mund ta ruani gjithashtu në memorien tuaj celulare.
 5. Pasi të dërgohet biseda, mund ta hapni atë nga pajisja ose platforma që keni zgjedhur. Biseda do të ruhet në Formati .txt, të cilin mund ta hapni në çdo redaktues teksti.

Siç mund ta shihni, eksportimi i një bisede të plotë WhatsApp nuk është një proces i komplikuar. Tani, është e rëndësishme që të merrni parasysh disa detaje në lidhje me këtë.

 • Para së gjithash, opsioni i bisedat e eksportit nuk janë të disponueshme për WhatsApp Web dhe WhatsApp Desktop, mund ta bëni vetëm nga celulari juaj.
 • Së dyti, nëse vendosni të eksportoni skedarët e mediave të bisedës, skedari që rezulton do të jetë më i rëndë dhe ndoshta ju nuk mund ta dërgoni atë në ndonjë mënyrë.
 • Nëse keni përfshirë skedarët e mediave të bisedës, do të krijohet një dosje me emrin e bisedës dhe skedarët brenda.

Si të shikoni një bisedë të eksportuar në WhatsApp?

Gruaja që përdor celularin

Pasi të keni eksportuar një bisedë WhatsApp, si mund ta shikoni atë? Për të parë një bisedë të eksportuar WhatsApp, thjesht duhet ta bëni gjeni atë në pajisjen ose platformën që keni përdorur për ta ndarë. Për shembull, nëse e keni dërguar deri e-mail, mund ta hapni bashkëngjitjen nga kutia hyrëse ose dosja juaj e shkarkimeve.

Po kështu, nëse e keni ruajtur në Google Drive, ju mund ta përdorni atë nga llogaria juaj e Google, si në kompjuterin tuaj ashtu edhe në celularin tuaj. Në rast se e keni dërguar në një bisedë Telegram, thjesht duhet të hapësh bisedën ku e ke ndarë për të parë skedarin .txt. Dhe e njëjta gjë ndodh nëse e dërgoni përmes Bluetooth ose përmes një aplikacioni tjetër të instaluar në celularin tuaj.

Për të hapur një bisedë të eksportuar në WhatsApp, duhet të keni të instaluar një lexues teksti në pajisjen tuaj.. Nga Windows Notepad te redaktuesi i tekstit WPS, çdo program ose aplikacion që mbështet skedarët .txt do të funksionojë. E vetmja pengesë është se ky lloj skedari vjen me një format të dobët të lexueshëm që e ndërlikon detyrën e rishikimit të tij më vonë. Zgjidhje? Eksporto bisedën WhatsApp në Telegram.

Dërgimi nga WhatsApp në Telegram është alternativa më e mirë

WhatsApp kundër Telegram

Nëse keni hapur një bisedë të eksportuar në WhatsApp, do ta vini re këtë skedari është i paformatuar dhe biseda është e vështirë për t'u lexuar. Për më tepër, imazhet dhe skedarët e tjerë të medias ruhen në një dosje të veçantë, gjë që i ndërlikon gjërat edhe më shumë. Për të shmangur këtë shqetësim dhe për të qenë në gjendje të lexoni me lehtësi bisedën e eksportuar, alternativa më e mirë është ta importoni atë nga Telegram..

 1. Për ta bërë këtë, thjesht duhet të ndiqni tre hapat e parë të përshkruar më sipër për të eksportuar bisedën WhatsApp.
 2. Kur të arrini në hapin numër katër, zgjidhni Telegram nga opsionet e disponueshme.
 3. Më pas, zgjidhni me kë do të ndani bisedën e eksportuar të WhatsApp në Telegram. Zakonisht, është i njëjti person.

Në varësi të sasisë së skedarëve tekst dhe multimedial, procesi mund të zgjasë pak, por ju sigurojmë se ia vlen. Kur të jetë gati, do të shihni biseda e importuar nga WhatsApp në bisedën në Telegram. Çdo mesazh do të renditet në mënyrë kronologjike, do të jetë i lehtë për t'u lexuar dhe do të identifikohet me fjalën Importuar.

Duhet të theksohet se Telegram gjithashtu ju lejon të eksportoni bisedat tuaja dhe skedari që rezulton është shumë më i lexueshëm se ai i krijuar nga WhatsApp. Duke qenë kështu, thjesht duhet të eksportoni bisedën nga WhatsApp në Telegram dhe, menjëherë më pas, ta eksportoni atë bisedë nga Telegram. Pak e ngatërruar? Po, por është gjithashtu alternativa më e mirë për të marrë një skedar .txt plotësisht të lexueshëm të bisedave tuaja WhatsApp.

Eksportoni bisedat WhatsApp dhe ruani bisedat tuaja më të rëndësishme

Si përfundim, ne kemi parë se nga përbëhet funksioni i eksportit të bisedës WhatsApp dhe si mundeni përdorni atë për të ruajtur bisedat tuaja më të rëndësishme. Ne kaluam gjithashtu procedurën për ta bërë këtë dhe pamë se si të kërkojmë dhe hapim bisedat e importuara.

Më në fund, folëm për një sugjerim fantastik për eksportoni bisedat e WhatsApp: dërgojini ato në Telegram dhe, pasi të jeni atje, eksportojeni përsëri. Me këtë ju do të merrni një skedar .txt që është shumë më i organizuar dhe i lexueshëm se ai i krijuar nga WhatsApp.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.