Si të pastroni historinë e Google

pastro historinë e google
Është e pashmangshme: kur shfletojmë internetin, gjithmonë lëmë gjurmë, pavarësisht sa masa paraprake marrim. Çdo vizitë në një faqe interneti, çdo kërkim në Google, çdo formular regjistrimi, është një gjurmë që po lëmë dhe që e vë në provë privatësinë tonë. Një mënyrë për ta mbrojtur atë është të mësoheni pastroni historinë e Google.

Pse Google i ruan informacionet tona?

Google mban një regjistrim të faqeve të internetit që vizitojmë, si dhe një listë të të gjitha aktiviteteve që kryejmë brenda aplikacioneve. Mban gjithashtu një histori të vendeve ku kemi qenë, ndër shumë gjëra të tjera.

Artikulli i lidhur:
Çfarë di Google për mua? Sa mirë ju njeh kjo kompani?

Këto metrika të Google nuk janë zbatuar me idenë për të na spiunuar (do të duhet të besojmë se kjo është e vërtetë), por me qëllim të personalizimit të reklamave në internet që na ofrohet dhe përmirësojmë përvojën tonë si përdorues. Për fat të mirë, ne mund t'i rregullojmë këto matje me kriteret dhe nevojat tona.

A është vërtet kaq e rëndësishme të pastroni historinë tuaj të kërkimit në Google ose ndonjë shërbim tjetër të ngjashëm? Përveç sigurimit të privatësisë sonë, siç treguam në fillim, mbani të pastër historinë Kjo është një mënyrë për të ruajtur rendin dhe meqë ra fjala parandaloni shfaqjen e rezultateve parashikuese në motorin e kërkimit. Por ka arsye të tjera më bindëse:

 • Kur ndajmë përdorimin e kompjuterit, diçka që ndodh në shumë punë. Në këtë rast, përdoruesit e tjerë mund të kontrollojnë historinë e shfletuesit dhe të mësojnë rreth përmbajtjes së tij.
 • Kur përdorim një kompjuter që nuk është i yni, të tilla si një bibliotekë. Rezultatet e kërkimeve dhe vizitave tona do të regjistrohen dhe çdokush mund t'i shohë ato.

Metodat për të pastruar historinë e shfletimit

Qoftë për një arsye ose një tjetër, është e përshtatshme të dimë se si të pastrojmë historinë tonë të Google dhe të mësohemi ta bëjmë atë me njëfarë rregullsie. ekzistojnë metoda të ndryshme për të kryer këtë fshirje sigurie, nëse mund ta quani kështu. Në fund të fundit, qëllimi është të parandalojmë që të dhënat tona private të përfundojnë në duar të gabuara. Kjo është se si ta bëjmë atë në varësi të shfletuesit që përdorim:

Pastro Historinë e Chrome

qartë historinë e kromit

Në Chrome, shfletuesi më popullor në botë, të gjitha informacionet në lidhje me kërkimet, vizitat në faqet e internetit ose hyrjet ruhen automatikisht si "Të dhënat e navigimit". Kështu mund t'i fshini këto të dhëna:

 1. Para së gjithash, duhet të shkoni te menyja që ndodhet në pjesën e sipërme të djathtë të ekranit dhe të klikoni "Vendosja".
 2. Brenda kësaj menyje, ne do "Siguria dhe privatësia".
 3. Opsioni tjetër që duhet të shënojmë është ai i "Fshi te dhenat e shfletuara". Kur veproni kështu, shfaqet një meny në të cilën mund të zgjidhni saktësisht se çfarë ose nga cila datë dëshironi të fshini: gjithçka e grumbulluar në orën e fundit, ditën e fundit, javën e fundit...

Pas fshirjes së të dhënave të shfletimit në Chrome, të gjitha faqet që kemi vizituar si dhe kërkimet e kryera në Google do të zhduken.

Pastro historinë e Firefox

pastroni historinë e Firefox-it

Metoda për të pastruar historinë e Google në Mozilla Firefox është mjaft e ngjashme me atë të përdorur për Chrome. Këto janë hapat që duhen ndjekur:

 1. Fillimisht shkojmë në menunë e mësipërme dhe klikojmë «Cilësimet».
 2. Në menynë tjetër zgjedhim opsionin "Privatësia dhe Siguria", nga ku do të hyjmë në seksionin e "Regjistro".
 3. Opsioni që duhet të shtypim për të fshirë të dhënat është ai i "Pastro histori". Ashtu si në rastin e Chrome, na jepet mundësia të fshijmë rezultatet e orës së fundit, ditës së fundit etj.

Pastro historinë e Microsoft Edge

Fshirja e të dhënave të shfletimit në Microsoft Edge është edhe më e lehtë se në rastet e mëparshme. Jo vetëm kaq: shfletuesi që është i instaluar si parazgjedhje në Windows na ofron gjithashtu një sistem për të shmangur sa më shumë që të jetë e mundur gjurmimin e internetit përmes cookies. Për të fshirë historinë e Google, kjo është ajo që duhet të bëjmë:

 1. Për të filluar klikojmë në pjesën e sipërme djathtas të ekranit, në ikonën e tre pika horizontale.
 2. Në menynë e mëposhtme, ne zgjedhim "Vendosja" dhe brenda tij zgjedhim opsionin "Privatësia, kërkimi dhe shërbimet".
 3. Atje shkojmë në seksion "Fshi te dhenat e shfletuara", ku shfaqet një meny tjetër rënëse në të cilën mund të konfiguroni se çfarë përmbajtje të fshini dhe sa kohë më parë.
 4. Pasi të jenë zgjedhur të gjitha opsionet e dëshiruara, thjesht klikoni mbi "Fshi" Për të përfunduar operacionin.

Pastro kërkimet nga llogaria e Google

Më në fund, ne do të komentojmë një opsion tjetër të mundshëm për të fshirë historinë e Google: hiqni kërkimet nga llogaria juaj e Google, Në mënyrë të drejtpërdrejtë. Është një opsion që funksionon njësoj, pavarësisht nga shfletuesi që përdorim zakonisht. Si bëhet? Ju sqarojmë më poshtë:

  1. Së pari ne regjistrohemi me të dhënat tona përmes Llogaria ime. Aty do të hyjmë në llogarinë tonë të Google.
  2. Hapi tjetër është të modifikoni disa nga parametrat e konfigurimit nga "Të dhënat dhe privatësia".
  3. Në këtë seksion ne do të "Aktiviteti në ueb dhe në aplikacione".
  4. Një listë e gjatë opsionesh hapet më poshtë. Ne do të zgjedhim "Kërko" për të hyrë në histori dhe për të vazhduar me një fshirje totale ose selektive, në varësi të objektivave tona.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.