Si të hapni skedarët APK në PC

Si të hapni skedarët APK në PC

Skedarët APK janë paketa aplikacionesh për sistemin operativ Android. Prandaj, ato mund të hapen lehtësisht dhe të funksionojnë në celularë me një sistem të tillë operativ. Megjithatë, edhe pse ato nuk mund të hapen në kompjuterë dhe PC pa një program specifik, ka disa mënyra për ta ekzekutuar atë pa probleme, dhe këtu ne ju tregojmë se si.

Këtu shpjegojmë çfarë janë APK-të dhe si mund të ekzekutohen në PC.

Cilat janë skedarët APK?

Para së gjithash, duhet të shpjegojmë se çfarë janë skedarët APK (Paketa e aplikacionit Android) dhe nga çfarë përbëhen. Dhe, në thelb, APK-të janë ato që thamë në fillim: Paketat e aplikacioneve Android. Këto bazohen në formatin Java JAR, megjithëse janë më shumë një variant i tij.

Me fjalë të tjera, Skedarët APK funksionojnë si një kontejner të dhënash për aplikacionet Android. Prandaj, në mënyrë origjinale ato nuk mund të ekzekutohen në PC dhe kompjuterë të tjerë, pasi synohen të ekzekutohen në platformën Android dhe jo në Windows, Mac, Linux dhe sisteme të tjera operative. Ata kanë gjithçka që ju nevojitet për t'u instaluar dhe ekzekutuar pa probleme, kështu që ju vetëm duhet të klikoni mbi to në një celular Android në mënyrë që të instalohet brenda pak sekondash dhe, menjëherë më pas, të hapet.

Sigurisht, ato mund të hapen edhe në PC, por me ndihmën e disa programeve. Më poshtë po rendisim disa nga më të mirat, por fillimisht ju tregojmë se si t'i hapni ato.

Si të hapni skedarët APK në PC?

Ka shumë programe për të hapur dhe ekzekutuar skedarë APK në PC. Me disa mund të aksesoni informacionin e tyre, ndërsa me të tjerët mund të vraponi drejtpërdrejt për të përdorur aplikacionin që korrespondon me APK-në e zgjedhur për ta përdorur atë sikur të ishim në celular. Më poshtë ju rendisim më të mirat dhe më të njohurat e përdorura në mbarë botën.

BlueStacks

BlueStacks

Ne nuk mund të fillonim pa BlueStacks si opsionin e parë. Dhe ky është, deri tani, programi kompjuterik më i përdorur për të hapur dhe ekzekutuar skedarë APK si në Windows ashtu edhe në platforma të tjera.

Kjo është, ndoshta, emulatori më efikas, i shpejtë dhe më i besueshëm për PC, prandaj është edhe zgjedhja e parë e shumë njerëzve dhe më e shkarkuesit. Dhe a është se në versionin e fundit, i cili është 5.0, zhvilluesi siguron që konsumi i RAM-it të jetë shumë më pak i kërkuar për të, krahasuar me 4.0. Në këtë kuptim, BlueStacks 5.0 ka nevojë për shumë më pak RAM për të punuar, duke u bërë kështu gjithnjë e më i mirë dhe një mundësi e shkëlqyer për të hapur skedarë APK në PC.

Përveç kësaj, është shumë i personalizueshëm dhe ka funksione dhe karakteristika të ndryshme që mund t'i modifikoni dhe rregulloni sa herë të dëshironi përmes seksionit të konfigurimit. Është gjithashtu i disponueshëm në disa gjuhë dhe paraqet një ndërfaqe dhe desktop mjaft të pastër, në mënyrë që çdo përdorues i papërvojë ta trajtojë atë sikur të ishte në një telefon celular.

Luaj tituj si PUBG Mobile, Garena Free Fire, Call of Duty Mobile, Asphalt 9 dhe shumë të tjera. Gjithashtu Mbështet të gjitha aplikacionet nga Google Play Store, të cilit mund t'i qaseni gjithashtu nga programi ose, si alternativë, të instaloni një skedar të jashtëm APK për ta hapur atë sa herë të dëshironi. Sigurisht, sigurohuni që të keni një kompjuter me specifikimet minimale të kërkuara, përndryshe, programi do të funksionojë ngadalë dhe, nëse planifikoni ta përdorni për të imituar lojëra kërkuese, do të gaboni.

Për të instaluar skedarët APK në BlueStacks, thjesht duhet të shkarkoni APK-në nga çdo sajt ose depo aplikacioni në ueb dhe më pas tërhiqni skedarin në desktopin e programit; kjo është metoda më e thjeshtë. Një mënyrë tjetër është të gjeni opsionin për të instaluar APK dhe më pas të gjeni skedarin përkatës dhe më pas ta zgjidhni atë dhe të prisni që instalimi të përfundojë brenda disa sekondash.

Shkarkoni BlueStack përmes kësaj lidhjeje.

Lojtar NOX

Lojtar NOX

Një tjetër emulator i shkëlqyer Android për PC me të cilin mund të hapni skedarë APK është, pa dyshim, NOX Player. Ky program mund të shkarkohet falas përmes faqes zyrtare të internetit dhe funksionon në një mënyrë shumë të ngjashme me BlueStack, kështu që gjithashtu ka një ndërfaqe mjaft e thjeshtë për çdo lloj përdoruesi, si bazë ashtu edhe e avancuar.

Ky program përdoret kryesisht për të ekzekutuar lojëra Android, duke pasur funksione dhe karakteristika të ndryshme që optimizojnë përvojën e përdoruesit dhe rrjedhshmërinë si BlueStacks, pasi ai paraqet një motor grafik që është përgjegjës për përmirësimin e menaxhimit dhe ekzekutimit të lojërave. Një nga karakteristikat e shumta të tij përfshin aftësinë për të ndryshuar dhe rregulluar tastet e kontrollit të tastierës për një përvojë të personalizuar dhe të rehatshme të lojës.

Procesi për të hapur një skedar APK përmes NOX Player është i njëjtë me atë të BlueStacks. Thjesht duhet të shkarkoni një skedar APK nga çdo burim që është i besueshëm dhe më pas ta tërhiqni te NOX Player në mënyrë që të instalohet dhe ta hapni.

Shkarkoni NOX Player përmes kësaj lidhjeje.

KoPlayer

KoPlayer

Një tjetër emulator për PC është KoPlayer. Kjo është në gjendje të ekzekutojë çdo aplikacion dhe lojë Android përmes skedarëve APK, duke qenë një tjetër alternativë e shkëlqyer për BlueStacks së bashku me NOX Player. Përveç që është i disponueshëm për PC (Windows), është gjithashtu i disponueshëm për kompjuterë me sistem operativ Mac.

Ky emulator ju lejon të shkarkoni, instaloni dhe luani çdo aplikacion të disponueshëm në Google Play Store, në mënyrë që përvoja e përdorimit të një Android të mund të përsëritet në mënyrë të përsosur në çdo PC falë KoPlayer.

Si në opsionet e mëparshme, të gjitha aplikacionet dhe lojërat mund të instalohen duke tërhequr dhe lëshuar manualisht në disa sekonda. Thjesht keni skedarin APK të shkarkuar në dorë dhe pastaj gjeni atë në ndërfaqen e programit.

Për më tepër, ju lejon të regjistroni dhe ndani lojërat me kë të doni. Ajo gjithashtu vjen me një dyqan të para-instaluar të aplikacioneve Play Store, në mënyrë që të merrni aplikacionet dhe lojërat që dëshironi.

Shkarkoni NOX Player përmes kësaj lidhjeje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.