Si të hapni skedarët .xml

Hapni skedarët XML

Në Mobile Forum ne kemi botuar një numër të madh artikujsh ku shpjegojmë se çfarë janë skedarët .DLL, .JONI, .RARA, .MSG, .BIN… Në këtë artikull ne do të përqendrohemi në shfaqjen si të hapni skedarët .xml, një format më i përdorur nga sa mund të mendoni në fillim.

Pavarësisht nëse punoni në një zyrë ose shfletoni internetin, ka më shumë të ngjarë që në ndonjë rast të keni hasur në një skedar në formatin .xml, një format, në kundërshtim me atë që mund të mendoni, është shumë i përhapur dhe është i pajtueshëm me një numër të madh të aplikacioneve, përfshirë shfletuesit e uebit. Por Çfarë është një skedar .xml?

Cilat janë skedarët .xml

Falë shtesave të skedarëve, sistemet operative janë në gjendje të njohin me të cilat aplikacione mund të hapen skedarëtMe Kur skedarët shoqërohen me një aplikacion specifik, shtrirja e skedarëve zakonisht nuk shfaqet sepse nuk ka nevojë të dimë se me cilin aplikacion mund ta hapim, pasi që shfaqet në ikonën e skedarit.

Sidoqoftë, kur sistemi operativ nuk njeh shtesën, ose shfaq një ikonë bosh ose shfaq një pikëpyetjeMe Në varësi të llojit të aplikacioneve që keni instaluar në kompjuterin tuaj, është e mundur që kjo shtesë të jetë e lidhur me një aplikacion, edhe pse ato nuk hapen vetëm me një aplikacion specifik, siç mund të jetë rasti me formatin .psd të Photoshop. Formati .xml u krijua nga Konsorciumi World Wide Web.

Skedarët me shtesën .xml janë skedarë, falni tepricën, të cilat përdorni gjuhën e zgjerueshme të shënjimit i cili përbëhet nga një skedar teksti i thjeshtë që ju përdorni për ndarjen e vargjeve ose shënuesit për të përcaktuar strukturën. Ky format përdoret për të përcaktuar një sintaksë në kodimin e dokumenteve që aplikacionet mund të lexojnë.

Një gjuhë shumë më e popullarizuar e shënjimit është .html, e përdorur për kodimi i faqes në internet, gjuhë që përdor një sërë simbolesh shënimi që përshkruajnë formatin që shfaq përmbajtjen e një faqe në internet. Sidoqoftë, ekziston një aspekt që i dallon qartë ato.

Derisa .xml është i zgjerueshëm, nuk ka një gjuhë shënimi të krijuar më parë pasi lejon përdoruesit të gjenerojnë simbole shënimi sipas llojit të përmbajtjes, skedarët .html nuk mund të lihen jashtë grupit të kodeve të vendosura.

Falë shkathtësisë së tij, ky format mund ta gjejmë në një numër të madh aplikimesh për të krijuar etiketa teksti që nga ana tjetër ju lejojnë të krijoni struktura të të dhënave. X -ja e zgjerimeve të Zyrës nga 2007 e tutje, vjen pikërisht nga kjo .xml.

Si të krijoni skedarë .xml

Si të krijoni skedarë .xml

Nëse dëshirojmë krijoni një skedar në formatin .xml Për të futur të dhëna në një makinë, mund të përdorim çdo redaktues bazë të tekstit, duke i ndarë të dhënat me presje dhe / ose elementë të tjerë dhe ta ruajmë dokumentin si tekst të thjeshtë me shtesën .xml.

Nëse sasia e të dhënave është shumë e madhe, të tilla si bazat e të dhënave ose tabelat, nga aplikacioni ku ndodhen të dhënat, ne mund tëxportoni skedarin në formatin .xml nga opsionet Ruaj si të disponueshme në Excel.

Kur ruani skedarin, aplikacioni do të krijojë një skedar teksti të thjeshtë, duke ndarë fushat / regjistrimet me presje. Ky proces ne mund ta bëjmë vetëm nga një kompjuter, meqenëse versionet celulare të spreadsheets na lejojnë të ruajmë skedarët në formatin e aplikacionit.

Si të hapni skedarë .xml në një PC / Mac

Siç kam komentuar më lart, skedarët në formatin .xml janë skedarë teksti të thjeshtë, kështu mbështet një numër të madh të aplikacioneve dhe makinat që u lejojnë atyre të interpretojnë me lehtësi të dhënat e vendosura.

Në Windows, ne mund të hapim një skedar në formatin .xml me aplikacionin Pllakë memorandumi. Kur hapni skedarin me fletore, teksti do të shfaqet i ndarë me presje (në shumicën e rasteve). Nëse duam të punojmë me të dhënat që përmbahen në një skedar në formatin .xml ne duhet të përdorim një spreadsheet.

Nëse dëshirojmë krijoni filtra, renditni ose klasifikoni përmbajtjen në dispozicion në një skedar në format .xml ne duhet ta importojmë skedarin në një spreadsheet, siç mundeni Lë pas, megjithëse ne gjithashtu mund ta bëjmë atë me LibreOffice pa asnjë problem.

Kur hapeni me këto aplikacione, teksti që ndahet me presje do të shpërndahet në kolona, ​​gjë që na lejon të punojmë në një mënyrë shumë më të rehatshme dhe të thjeshtë sesa me një skedar teksti të thjeshtë në çdo redaktues teksti.

Si të hapni skedarë .xml në Android

Hapni XML në Android

Skedarët .xml janë skedarë teksti të thjeshtë, domethënë, ato nuk përfshijnë asnjë format, përtej atij të supozuar nga shtesa. Në këtë mënyrë, nëse duam të hapim skedarë në këtë format në një pajisje Android, thjesht duhet të përdorim ndonjë aplikacion që na lejon të hapim dokumente teksti.

Nëse kemi një aplikim për hapni dhe punoni me spreadsheetsNe gjithashtu mund ta përdorim atë, edhe pse sot, shumë pak aplikacione celularë na lejojnë të importojmë skedarë në formate të tjera. Nëse nuk keni një redaktues teksti ose aplikacion spreadsheet, gjithmonë mund të përdorni një shfletues uebi.

Në Play Store kemi në dispozicion një numër të madh aplikimesh plotësisht falas që na lejojnë të shohim skedarët në formatin .xml, por jo të redaktojmë përmbajtjen e tyre nëse i kopjojmë në aplikacione të tjera.

XML Viewer - Lexues dhe Hapës
XML Viewer - Lexues dhe Hapës
zhvilluesi: Evansir
Çmimi: Free

Si të hapni skedarë .xml në iPhone

Hapni xml në iphone

Ashtu si në Android, nëse duam të hapim skedarë .xml në iPhone, duhet të përdorim një aplikacion që na lejon të hapim skedarë teksti, me ose pa format, siç janë Faqet, redaktuesi i tekstit falas i disponueshëm në App Store.

[aplikacioni 361309726]

Nëse duam të tregojmë tekstin e përfshirë në skedarin .xml të ndarë në kolona, ​​duhet të përdorim aplikacionin Numrat, Excel i Apple i cili është gjithashtu i disponueshëm për shkarkim plotësisht falas për të gjithë përdoruesit me një llogari Apple.

[aplikacioni 361304891]

Një tjetër mundësi për të hapur skedarët .xml në iPhone është të përdorni një nga të ndryshme aplikacione falas të pajtueshme me këtë format që kemi në dispozicion në App Store, megjithëse do të jemi në gjendje të shohim vetëm përmbajtjen, por jo ta modifikojmë atë.

[aplikacioni 1003148843]

Si të hapni skedarë .xml pa aplikime

krom

Çdo sistem operativ celular desktop përfshin një shfletues interneti. Formati .xml është i pajtueshëm me secilin nga shfletuesit e internetit të disponueshëm sot dhe edhe me më të vjetrën, meqenëse ky format nuk është saktësisht i ri, por ka qenë me ne për më shumë se 20 vjet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.