Si të hiqni kopertinat në Microsoft Edge

fshini lajmet në faqen e parë microsoft edge

Mund të të befasojë akoma, por ka njerëz që vazhdojnë të përdorin Microsoft Edge për shumë arsye. Shtë e vërtetë se nuk është më mbreti i tregut me Google Chrome dhe Mozilla Firefox ose Opera por është akoma atje, duke i rezistuar shiut. Shumë përdorues ende pëlqejnë Explorer -in e vjetër dhe ata kanë çdo të drejtë të vazhdojnë të përdorin shfletuesin e Microsoft sepse vazhdojnë ta mbështesin atë. Por ju nuk keni pse të pëlqeni gjithçka dhe kjo është arsyeja pse nëse jeni këtu është sepse ju doni të mësoni se si të hiqni lajmet nga kopertina e Microsoft EdgeMe Dhe ne do t'ju ndihmojmë ta arrini atë gjatë këtij artikulli.

Artikulli i lidhur:
Çfarë është Microsoft Edge dhe çfarë e bën atë të ndryshëm nga shfletuesit e tjerë

Jo shumë kohë më parë Microsoft filloi të krijojë një version më të mirë të shfletuesit të tij dhe të ndërtojë pjesërisht ato që patën sukses në atë kohë. Me gjithë këtë Microsoft vendosi të krijojë shfletuesin e tij bazuar në Chromium, gjuha e programimit në të cilën është bërë Opera ose Google Chrome, dy nga mbretërit aktualë të shfletuesve. Që atëherë, Microsft Edge është ringjallur dhe tani tejkalon 600 milion përdorues në të gjithë botën. Ju gjithashtu do të duhet të shihni se është shfletuesi i paracaktuar që vjen në një PC krejt të ri, duhet thënë. Por në çdo rast kjo shifër na bën vetëm të shohim se nëse bëni disa përpjekje për të krijuar diçka, një produkt i mirë mund të dalë.

Sidoqoftë, ndoshta nuk ju pëlqen absolutisht gjithçka që Microsoft Edge ka për të ofruar, përfshirë lajmet në kopertinë. Dhe nëse Google ka triumfuar për diçka, kjo është për shkak të saj thjeshtësia dhe thjeshtësia. Dhe ai e aplikoi atë në shfletuesin e tij duke shtuar aspekte të tjera që e çuan drejt suksesit. Kjo është arsyeja pse ne do të përpiqemi ta bëjmë shfletuesin tuaj më shumë me këtë artikull, më të thjeshtë dhe mbi të gjitha do të heqim lajmet nga kopertina e Microsoft Edge.

Çfarë është kopertina e lajmeve në Microsoft Edge?

Mund të jeni i ri në Microsoft Edge dhe nuk e dini ende për çfarë bëhet fjalë para se ta çaktivizoni. Ose që është atje, ju shqetëson dhe ju nuk e emërtoni. Epo, para së gjithash ne do të shpjegojmë se për çfarë bëhet fjalë.

Burimi i lajmeve ose kopertina e lajmeve të Microsoft Edge është në thelb një grup artikujsh që shfaqen sa herë që hapni shfletuesin Microsoft ose çdo herë që hapni një skedë të re nga e paraMe Pak para se të vendosni se në cilën faqe interneti dëshironi të shkoni, të gjitha lajmet janë atje. Ajo që ndodh zakonisht është se ka edhe shumë reklama për gjëra të ndryshme që nuk na interesojnë dhe kjo është arsyeja pse shumica dërrmuese e përdoruesve të shfletuesit Microsoft Edge duan të heqin qafe prej tyre.

Shumë herë ato lajme mund të jenë të dobishme ose interesante. Pjesa tjetër e madhe e kohës janë zakonisht reklamat që ne nuk duam t'i shohim. Ndonjëherë mund të dëshironi të shihni se si është moti kur hapni një skedë të re ose shihni se kush ka fituar ndeshjen e fundit të ligës, por shumë të tjerë jo. Sepse Ne do t'ju mësojmë se si t'i hiqni të gjitha këto lajme nga Microsoft Edge në seksionin tjetër nga artikulli.

Si të hiqni kopertinat në Microsoft Edge? Udhëzues hap pas hapi

Ndërfaqja e Microsoft Edge

Për të arritur qëllimin tonë të këtij artikulli, hiqni lajmet nga kopertina e Microsoft Edge, do t'ju duhet vetëm të ndiqni hapat që ju lëmë më poshtë:

Për të filluar do t'ju duhet të hyni në butonin tipik të mjeteve, timonin që ne të gjithë e njohim dhe që është në Microsoft Edge e vendosur në këndin e sipërm të djathtë të faqes në internet në fjalë (kini kujdes, jo në shfletues, në ueb siç ju vendosëm në foto). Tani në seksionin e dizajnit të faqeve do të duhet të zgjidhni menunë e personalizuar. Brenda menusë së personalizuar ju duhet hiqni zgjedhjen e kutisë së parë të quajtur shfaqje të lidhjeve të shpejtaMe Në këtë mënyrë lidhjet e shpejta që shfaqen në pjesën e poshtme të kutisë së kërkimit do të zhduken plotësisht.

Për të përfunduar do të duhet të shkojmë në menunë e Fondit. Aty mund të zgjidhni Opsioni imazh i ditës në mënyrë që sapo të futni Microsoft Edge, e njëjta imazh të shfaqet gjithmonë sfondi i treguar nga motori i kërkimit Bing. Duke shkuar në seksionin e përmbajtjes do të duhet të zgjidhni kutinë zbritëse të përmbajtja është e çaktivizuarMe Nëse humbisni, ju keni sipër këtyre paragrafëve një udhëzues të vogël në imazh. Edhe pse nuk ka shumë humbje dhe është shumë e thjeshtë.

Ndërsa bëjmë ndryshime pak nga pak në opsionet e lundrimit, do të shihni që gjithçka bëhet në kohë reale. Që do të thotë, Zbatohet ndërsa klikoni ose hiqni çdo opsion që ofron Microsoft EdgeMe Në asnjë rast nuk do të keni nevojë të mbyllni Microsoft Edge dhe të rihapni përsëri shfletuesin pasi ky version i ri i Internet Explorer vjen mjaft shpejt dhe gati nga fabrika.

Artikulli i lidhur:
Ndryshoni motorin e kërkimit në Microsoft Edge Chronium

Mos u shqetësoni dhe ngatërrohuni si të doni pasi ka shumë opsione të tjera që ndoshta nuk i keni parë kurrë më parë. Dhe në fakt, siç ju thamë më parë, Microsoft Edfge i ri bazohet në Chromium. Dhe kjo do të thotë se ka shumë opsione të personalizimit ashtu si vëllezërit e motrat e saj të rinj Google Chrome dhe OperaMe E gjitha është të mësosh se çfarë ofron dhe të dish të luash për ta lënë atë në shijen e secilit konsumator.

Në këtë mënyrë tashmë do të kishim mësuar të dinim si të hiqnim lajmet nga kopertina e Microsoft Edge pa u ngatërruarMe Dhe ju menduat se ishte e komplikuar, apo jo? Ata kurrë nuk do t'ju shqetësojnë përsëri në kopertinë dhe gjithmonë do të keni një imazh të bukur që vendosni të vendosni. Për shembull, familja juaj, qeni, miqtë ose videoloja që ju pëlqen.

Shpresojmë që ky artikull të ketë qenë i dobishëm për ju dhe që tani e tutje do të dini se si të futeni në opsionet e Microsoft Edge sapo të Ne kemi hapur personalizimin tuaj pak. Çdo opsion tjetër që ju ndodh ose dëshironi të dini për shfletuesin e ri Microsoft, mund ta lini në kutinë e komenteve në mënyrë që ta analizojmë dhe t'ju përgjigjemi. Shihemi në artikullin tjetër të Forumit celular.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.