Si të hiqni skedën e lajmeve WhatsApp

Si të hiqni skedën e lajmeve WhatsApp

Si të hiqni skedën e lajmeve WhatsApp, është një pyetje që ia kemi bërë vetes javët e fundit. E vërteta është se nuk ka asnjë mundësi formale për ta bërë këtë, por ka një truk të vogël që do t'ju lejojë të ktheheni në versionin e mëparshëm ku shtetet thjesht ekzistonin. Nëse jeni të interesuar, ju rekomandoj ta lexoni deri në fund.

Me siguri ju i habitur në përditësimet më të fundit të WhatsApp zbuloni se skeda juaj e statuseve mungonte. Kjo u zëvendësua nga një tjetër me disa opsione shtesë, e cila nuk ka bërë jehonë të kënaqshme për të gjithë përdoruesit.

Zbuloni në këtë shënim se si të hiqni skedën e lajmeve WhatsApp, a hile interesante që shpresojmë se do të vazhdojë edhe për ca kohë.

Çfarë është skeda e lajmeve WhatsApp

Si të hiqni skedën e lajmeve WhatsApp 2

Disa vite më parë, platforma WhatsApp shtoi një skedë të re, statuset. Kjo lejoi shikoni të gjitha postimet e përkohshme të bëra nga kontaktet tona. Statuset, duke bërë një krahasim disi të lodhshëm, ishin shumë të ngjashme me historitë në Instagram ose Facebook, ku përdoruesi ngarkon përmbajtje të përkohshme.

Çdo shtet ka një kohëzgjatja maksimale prej 24 orësh, pas kësaj ajo zhduket. Këto statuse mund të shihen nga njerëzit që ne vendosim, qofshin ata kontakte apo ata që na kanë shtuar vetëm ne.

L shtetet nuk janë zhdukur, nuk ka arsye për t'u frikësuar, skeda thjesht ndryshoi. Tani, ajo që më parë njihej si Shtetet, quhet lajm dhe në të do të mund të shihni elementë të rinj.

Mund të pohoj se, për momentin, ky opsion, Ekziston vetëm në aplikacionin celular. Si në versionin ueb ashtu edhe në aplikacionin desktop për kompjuterin, ato mbeten si gjendje, tani për tani. Me siguri do të shohim përditësimin së shpejti.

Në lajme, në thelb mund të gjejmë dy elemente të ndryshme nga ajo që shihej më parë në shtete. Pa shumë zhvillim, e shpjegoj më poshtë:

Canales

Kanalet janë monitorimi i temave ose personaliteteve që ju interesojnë. Në thelb këtu do të gjeni një sërë titujsh, të cilin mund ta zbërtheni dhe thelloni pa lënë WhatsApp.

Fillimisht ka pasur pak tema dhe personalitete, por ato janë zgjeruar gradualisht. Informacioni që do të gjeni, do të përditësohet çdo ditë, ndaj duhet të jeni të vëmendshëm për të konsumuar përmbajtjen e ditës. Në rast se nuk e keni parë, mos u shqetësoni, ruhet brenda kanalit për t'u konsultuar në çdo kohë.

Nëse nuk jeni më të interesuar për përmbajtjen, thjesht mund të anuloni kanalin. Mund të futni sa të doni, e vetmja gjë që Duhet të keni parasysh kohën e përdorimit që celulari do të ketë tani e tutje.

Lidhja me Facebook

Ky nuk është një opsion i ri, sepse në kohën e bashkimit të WhatsApp me grupin Meta, e gjithë kjo u bë realitet. Pavarësisht kësaj, opsioni ishte i disponueshëm vetëm për versionin Business të WhatsApp.

Aktualisht, ju mundeni lidhni drejtpërdrejt profilin tuaj WhatsApp me llogarinë tuaj në Facebook përmes skedës Lajme. Kuptimi i kësaj është i thjeshtë, statuset tuaja WhatsApp do të jenë gjithashtu të dukshme automatikisht në llogarinë tuaj në Facebook.

Ky opsion gjeneron shtrirje më e madhe për botimet tuaja, ideale për kompani apo sipërmarrje. Në një nivel personal, mund të jetë disi pushtuese nëse keni miq në Facebook që nuk janë si kontakte në WhatsApp tuaj.

Si të ndiqni një kanal në skedën e lajmeve

Ky është një proces që kufizohet me të parëndësishmen, megjithatë, është është mirë ta njohësh sepse është diçka e re. Më poshtë do të shihni disa hapa që duhet të ndiqni:

 1. Hyni në aplikacionin WhatsApp në celularin tuaj. Mos harroni se në mediat e tjera nuk i keni ende ndryshimet.
 2. Klikoni në skedën e lajmeve.
 3. Nëse keni shumë statuse të pashikuara, opsioni i kanaleve nuk do të jetë i dukshëm fillimisht. Sidoqoftë, mund të lëvizni poshtë në fund të listës.
 4. Ju do të gjeni një opsion dropdown të ​​quajtur "Shihet”, nëse nuk shfaqet, bëjeni, për ta bërë këtë duhet të klikoni mbi fjalën.
 5. Opsioni për të "Canales“. Për të lëvizur midis tyre, mund të lëvizni rrotullën horizontale derisa të gjeni atë që ju pëlqen.
 6. Shtyp butonin "Ndjek”, ndodhet në zonën poshtë emrit të kanalit. AD

Nëse dëshironi të shikoni kanalin, ai do të shfaqet brenda "Lajm“. Kjo do të shfaqet në të njëjtin seksion Kanalet, në thelb e njëjta procedurë që sapo keni kryer, por nuk do të shihni një baner, por një titull.

Në rast se dëshironi të largoheni nga kanali, thjesht futeni atë dhe në tre pikat në këndin e sipërm djathtas klikoni "Largohu nga kanali“. Pastaj konfirmoni dritaren pop-up dhe voila, do të jeni jashtë kanalit. BD

Si të lidhni Facebook-un me profilin tuaj WhatsApp

Ashtu siç pamë metodën për të hyrë ose dalë nga kanalet, ishte koha për të parë se si të lidhni llogarinë e Facebook me statuset tuaja WhatsApp.

 1. Hyni në aplikacionin WhatsApp dhe më pas shkoni te "Lajm".
 2. Pasi të jeni brenda, klikoni mbi tre pikat e rreshtuara vertikalisht që do të shihni në të djathtë të fjalës "Shtetet".
 3. Do të shfaqen dy opsione, ai i interesit tonë është "Privatësia e statusit“. Klikoni mbi të për të vazhduar.
 4. Në opsionin e poshtëm, do të gjeni "Facebook“. Kur klikoni mbi të, do t'ju kërkojë të verifikoni nëse dëshironi të lidhni. CD
 5. Shkruani kredencialet tuaja dhe pranoni.

Hap pas hapi: si të hiqni skedën e lajmeve WhatsApp

Si të hiqni skedën e lajmeve WhatsApp 1

Po, e gjithë kjo për kanalet dhe lajmet ju dukej disi e lodhshme dhe nuk ju pelqen, ka një opsion për ju. Siç ju thashë më parë, kjo është më shumë sesa thjesht çaktivizimi i skedës së lajmeve, është një mashtrim i vogël.

Nuk e dimë deri kur do të jetë e vlefshme, por deri më sot është aktive. Para se të filloni, duhet ta dini këtë ju duhet një celular i dytë për të hyrë në këtë. Nëse doni të dini se si të hiqni skedën e lajmeve WhatsApp, këto janë hapat që duhet të ndiqni:

 1. Në celularin dytësor, i cili duhet të jetë plotësisht i juaji, shkarkoni aplikacionin WhatsApp. Mos harroni ta bëni atë nga dyqani juaj zyrtar i aplikacioneve.
 2. Pas pranimit të kushteve të përdorimit, do të shfaqet një hapësirë ​​për të futur numrin tuaj. Gjatë atij momenti, në këndin e sipërm të djathtë, do të shihni 3 pika, klikoni mbi to.
 3. Këtu, do të ketë opsionin për të "Çiftoje me një pajisje tjetër“. Shtypni mbi të.
 4. Çiftoje me pajisjen tënde kryesore.

Kur konfigurimi dhe sinkronizimi të ketë përfunduar, nuk do të shihni "Lajm", në vend të kësaj do të shihni "Shtetet“. Me siguri në një kohë shumë të shkurtër ky truk nuk do të ketë më funksionalitet, provojeni përpara përditësimeve të radhës.

Opsioni WhatsApp për të ruajtur mesazhin
Artikulli i lidhur:
Si të parandaloni fshirjen e një mesazhi të përkohshëm në WhatsApp

Arsyet pse nuk shfaqet skeda e lajmeve nuk janë të rëndësishme, thjesht sepse shumë nuk e pëlqejnë atë. Për sa i përket funksionalitetit, ai nuk ka ndonjë ndikim të dukshëm në performancën e aplikacionit.

Ka ardhur koha për t'u përshtatur me ndryshimet e propozuara nga platforma, ato shpesh janë interesante. Në rast se nuk jeni gati, tashmë e dini se si të hiqni skedën e lajmeve WhatsApp.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.