Si të hiqni mesazhet e padëshiruara në WhatsApp

whatsapp spam

Spam-i nuk është thjesht i bezdisshëm. Mund të jetë gjithashtu një kërcënim për pajisjet tona. Në rastin e WhatsApp, mund të jetë porta perfekte për mashtruesit dhe hakerët, të cilët kërkojnë qasje në të dhënat tona personale dhe llogaritë bankare. Askush nuk është i sigurt: këta kriminelë përdorin metoda gjithnjë e më delikate që testojnë aftësinë tonë për t'u mbrojtur. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të dihet si të zbuloni dhe mbi të gjitha të eliminoni mesazhet e padëshiruara të WhatsApp. Kjo është ajo për të cilën do të flasim në vijim.

Siç dihet, WhatsApp është aplikacioni më i popullarizuar falas për telefonat dhe mesazhet me tekst në botë. Përdoret çdo ditë nga më shumë se 600 milionë njerëz për të komunikuar me miqtë, kolegët dhe familjen. Në një mënyrë të thjeshtë dhe, në parim, të sigurt.

Kështu funksionon spami në WhatsApp

Bashkohuni me termin "WhatsApp spam" për të përfshirë të gjitha llojet e mashtrimeve dhe kërcënimeve kompjuterike që përdorin këtë aplikacion si një kalë trojan në telefonat tanë.

viruset spam whatsapp

Si të hiqni mesazhet e padëshiruara në WhatsApp

Metodat e përdorura nga dërguesit e postës elektronike për të hyrë në pajisjet tona janë të ndryshme, megjithëse të gjitha kanë një pikë të përbashkët: përdorin mashtrimin, me përfytyrim më të madh ose më të vogël. Për shembull, ato mund të shfaqen në formën e mesazheve dhe paralajmërimeve, duke na ftuar duke klikuar lidhje të pasigurta ose regjistrohuni në faqet e internetit të dyshimta. Herë të tjera na kërkohet jepni informacion privat, fjalëkalime ose të dhëna aksesi nën të gjitha llojet e pretendimeve të rreme. Së fundi, ka forma të tjera të spamit qëllimi i vetëm i të cilave është injektimi malware direkt në smartphone tonë.

Tema e ngjashme: Telegram vs WhatsApp, cili është më i mirë?

Mashtrimet përmes WhatsApp nuk janë diçka e re. Në fakt, ato ekzistojnë që nga momenti kur aplikacioni u bë i njohur dhe përdorimi i tij u përhap në të gjithë botën. Është e pamundur që të shfaqen marifete dhe mashtrime të reja, por ajo që kemi në dorë është të dimë se si janë dhe kështu të dimë të mbrohemi. Këto janë disa nga viruset më të rrezikshëm që mund të na arrijnë përmes WhatsApp:

 • WhatsApp ari. Një version i supozuar premium i aplikacionit që mund të shkarkohet duke klikuar në lidhje.
 • GhostCrtl. Një kurth për të pakujdesshëm që përpiqen të shkarkojnë WhatsApp në faqet jozyrtare. Ky program pretendon të jetë WhatsApp, por pasi të instalohet ai vjedh të gjithë informacionin që përmban telefoni.
 • Mesazh zanor i humbur, e cila na vjen me një lidhje për ta “rikuperuar”.
 • Periudhë prove. Jini shumë të kujdesshëm nëse ju merrni këtë mesazh që thotë se duhet të klikoni në lidhjen e bashkangjitur për të vazhduar përdorimin e WhatsApp.
 • Lotaria e iPhone. Të shumtë janë ata që kafshojnë, të tunduar nga ideja për të marrë një iPhone vetëm duke klikuar në linkun që shoqëron mesazhin. “Çmimi” për fat të keq është shumë i ndryshëm nga ai që pritej.

Por edhe nëse mesazhi i padëshiruar që marrim nuk përfshin një mashtrim (megjithëse kjo është e vështirë të dihet), marrjen reklamimi i padëshiruar mund të jetë vërtet irrituese. Vetëm kjo është arsye e mjaftueshme për të kërkuar mënyra për të bllokuar mesazhet e padëshiruara.

Si të njohim mesazhet e padëshiruara në WhatsApp?

mashtrim me whatsapp

Si të hiqni mesazhet e padëshiruara në WhatsApp

Për fat të mirë, nëse jemi mjaft të vëmendshëm, mund të gjejmë disa shenjat në mesazhet që marrim që na paralajmërojnë se kemi të bëjmë me një rast spam ose diçka më të keqe:

 • Kur mesazhet përmbajnë gabime të këqija gramatikore dhe drejtshkrimore.
 • Nëse marrim një mesazh nga një i huaj
 • Kur janë mesazhe që supozohet se na janë dërguar nga WhatsApp (diçka që kjo kompani nuk e bën kurrë).
 • Kur mesazhi na fton të klikoni në një lidhje.
 • Nëse është a kërkesë për të dhëna personale ose informacion pagese. 

Nëse, pavarësisht të gjitha masave paraprake, keni rënë në grackë dhe besoni se keni qenë viktimë e një mashtrimi, gjëja e parë që duhet të bëni është të kontaktoni bankën tuaj për të anuluar kartat e kreditit dhe për të zhvlerësuar fjalëkalimet e bankës ose për të marrë të reja. Sigurisht, WhatsApp duhet gjithashtu të informohet dhe, nëse është e nevojshme, të bëjë një ankesë të duhur në polici.

Blloko mesazhet e padëshiruara në WhatsApp

Duke thënë të gjitha këto, është akoma më mirë të parandalohet. Le të shohim se si mund të bllokoni ose hiqni mesazhet e padëshiruara të WhatsApp në telefonin Android, iOS dhe aplikacionin desktop:

Në Android

Këta janë hapat që duhen ndjekur për të bllokuar mesazhet e padëshiruara të WhatsApp nëse kemi një smartphone Android.

 1. Ne hapim WhatsApp përmes ikonës së tij që gjendet në ekranin bazë ose në listën e aplikacioneve.
 2. Tjetra, ne zgjedhim skedën "Bisedë".
 3. Më pas lokalizojmë bisedën me përdoruesin përmes së cilës ka mbërritur mesazhi i dyshimtë dhe e hapim atë.
 4. Brenda bisedës shtypim ikonën e tre pikave që ndodhet në këndin e sipërm djathtas.
 5. Aty zgjedhim opsionin "Plus" dhe më pas opsioni "Raport".
 6. Një kuti do të shfaqet duke pyetur nëse doni të konfirmoni raportin e përdoruesit në WhatsApp. Ne do të shtypim "Konfirmo".

Pas këtyre hapave, jo vetëm që do të mund të bllokojmë kontaktin dhe të fshijmë mesazhet e chat-it, por do të kemi raportuar numrin e dyshimtë në WhatsApp, në mënyrë që ajo të marrë masa në këtë drejtim.

Në iOS

Është gjithashtu e mundur që të raportohet llogaria e një përdoruesi që dyshohet se është spammer ose më keq nga një iPhone. Metoda është mjaft e ngjashme me Android. Kështu e bëni:

 1. Së pari, ne fillojmë whatsapp duke klikuar në ikonën që gjendet në ekranin fillestar.
 2. Më pas shtypim ikonën "Bisedë", e cila shfaqet në shiritin e poshtëm.
 3. Ne kërkojmë dhe gjejmë bisedën që përmban mesazhin e dyshuar të padëshiruar.
 4. Klikoni mbi emrin tuaj për të hyrë në informacionin e kontaktit.
 5. Pasi të hapet kjo skedë e re, ne kërkojmë dhe klikojmë mbi opsionin "Raportoni kontaktin", brenda të cilit do të kemi dy opsione të reja:
  • raport
  • Blloko dhe raporto.

Në kompjuter

Më në fund, do të shohim se si një përdorues mund të raportohet ose bllokohet përmes aplikacionit desktop WhatsApp për Windows dhe MacOS, ose nga ueb WhatsApp. Procedura që duhet ndjekur është e njëjtë në të tre rastet:

 1. Për të filluar, duhet të filloni Aplikacioni WhatsApp përmes ikonës përkatëse në desktop (në gotën e WhatsApp Web, thjesht duhet të hyni në faqen e saj zyrtare).
 2. Pasi të keni hyrë, klikojmë në bisedë ku ndodhet mesazhi spam.
 3. Tjetra duhet të klikoni mbi ikonë me tre pika vertikale në ueb WhatsApp (në Windows ato shfaqen horizontalisht, ndërsa në MacOS është një trekëndësh i përmbysur). Është gjithmonë në këndin e sipërm të majtë.
 4. Më pas, në menynë që hapet, ne zgjedhim artikullin «Informacioni i kontaktit".
 5. Ndër elementët e ndryshëm që shfaqen, ne zgjedhim "Raportoni kontaktin". Si në rastin e mëparshëm, do të kemi dy opsione: «Blloko dhe Raporto», ose thjesht «Raporto».

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.